Fotogrāfs Aigars Jansons labi zina, ko iesākt ar noķertajām zivīm, lai tās sagādātu prieku garšas kāpiņām. Gatavojot ēdienus, Aigars izmanto daudz garšvielu un pievieno tās pēc izjūtas.

Reklāma

Protams, jāzina, kuras sader ar gaļas, kuras ar zivju ēdieniem. Zivīm vislabāk patīk draudzēties ar timiānu, rozmarīnu, koriandra sēklām.

Pildīta līdaka ar saldskābu mērci

  • 1,2–1,5 kg smaga līdaka
  • 2 olas
  • 250–300 g baltmaizes (1,5 kg līdakai)
  • 70–80 g cūkas speķa
  • 5–7 žāvētas aprikozes
  • sīpoli, burkāni
  • 250–300 ml piena
  • 8 ēdamkarotes olīveļļas
  • ēdamkarote graudu sinepju
  • sāls, melnie pipari, muskatrieksts, laurlapas

Novelk ādu. Līdakai notīra zvīņas. Mājās to vislabāk darīt, ielaižot izlietnē ūdeni un tīrot zvīņas zem ūdens – tās nelidos pa gaisu. Notīrītajai zivij ar virtuves šķērēm izņem žaunas.

Lai būtu vieglāk novilkt ādu, to nedaudz pasit ar koka mīklas rullīti. Pie priekšējām vēdera spurām iegriež līdz mugurkaulam tā, lai muguras pusē āda paliktu neskarta un saturētu kopā galvu ar pārējo ādas daļu. Tad nazi pabāž zem ādas un uzmanīgi to atgriež no zivs gaļas, vienlaikus velkot nost ādu uz astes pusi. Pie galvas ar šķērēm pārgriež mugurkaulu. Āda nāk nost diezgan viegli kā zeķe līdz muguras spurai. Tad spuru iegriež ar šķērēm un turpina vilkt nost ādu. Iegriež arī pie vēdera spurām. Kad āda novilkta līdz astei, to nogriež. Rezultātā ir iegūta līdakas āda ar asti un galvu un zivs ķermenis, ko izķidā un izgriež filejas gabalus – to no abām pusēm gar mugurkaulu nogriežot visā garumā. Vēdera asakas var palikt, jo, divreiz izmaļot zivi gaļasmašīnā, tās vairs nebūs jūtamas. Zivs ādu izgriežot uz otru pusi, pie tās vēl būs palikusi gaļa. Visērtāk to noņemt ar ēdamkaroti. Ja zivij ir ikri, arī tos var pievienot pildījuma masai.

Vāra buljonu. Katliņā ielej 600–700 ml ūdens, ieliek zivs mugurkaula asaku, vienu sīpolu, laurlapu, dažus melnos piparus un vāra aptuveni 40 minūtes. Noputo. Ar iegūto buljonu pirms cepšanas aplej zivi, lai tā būtu aromātiskāka un iegūtu brūnu garoziņu.

Sagatavo sastāvdaļas. Maizei nogriež garoziņu un mīkstumu liek mērcēties bļodā ar pienu. Labāk ņemt pastāvējušu maizi, tad masa būs gaisīgāka. Aprikozes uz 10 minūtēm aplej ar verdošu ūdeni. Sīpolu sagriež nelielos gabaliņos un apcep, līdz kļūst caurspīdīgi. Pievieno uz rupjas rīves sarīvētu burkānu un cep kādas 5 minūtes.

Zivs fileju izmaļ gaļasmašīnā divas reizes. Tad piemaļ speķi, pēc tam karstus apceptos sīpolus, burkānus un aprikozes. Speķis sāks kust un savienosies ar zivs gaļu. Beigās piemaļ baltmaizi (pienu nevajag nospiest).

Masai pievieno 2 olas dzeltenumus, sāli un melnos piparus, nedaudz muskatrieksta. Baltumus liek atsevišķā bļodiņā. Visu ar rokām rūpīgi samaisa, beigās masu kādas 10 reizes atsit – ņem un sviež atpakaļ traukā. Tad tā kļūs viendabīgāka, no tās tiks izspiests liekais gaiss.

Olas baltumus sakuļ cietās putās un uzmanīgi iecilā masā, lai tā kļūtu maiga un gaisīga. Tad masu pilda zivs ādā, arī galvā, kur bija žaunas.

Liek cepties. Pāris sīpolu un burkānus sagriež ripiņās un izklāj cepešpannā, liek virsū līdaku. Izveidotais spilvens neļaus zivij piedegt pie pannas. Izkāš buljonu un pārlej zivij. Alumīnija foliju no vienas puses iesmērē ar eļļu un pārsedz zivij. Eļļa vajadzīga, lai folija nepieceptos pie zivs.

Pildīto līdaku cep cepeškrāsnī 180 grādos 20 minūtes. Tad noņem foliju un turpina cept vēl 20 minūtes, lai zivs iegūtu zeltainu krāsu un garoziņu.

Zivs gatavību pārbauda, to uzmanīgi paceļot aiz spuras – ja spura no zivs viegli atdalās, līdaka ir gatava. Ja ne, cep vēl 5–10 minūtes. Gatavo zivi noliek vēsā vietā – vislabāk līdz nākamajai dienai. Pildītu līdaku vienmēr pasniedz aukstu.

Gatavo mērci. Pildītās līdakas garšu lieliski izceļ saldskābā mērce: izspiež sulu no 2 citroniem, pieber nedaudz sāls, pieliek 2 ēdamkarotes medus, ēdamkaroti ar kaudzi graudu sinepju. Visu kuļ, līdz medus izkusis. Turpinot kult, tievā strūklā pielej 7–8 ēdamkarotes olīveļļas. Mērcei jābūt gaiši dzeltenā vai baltā krāsā, vijīgai.

Pasniedz. Atdzisušu līdaku liek uz servējamā šķīvja, sagriež šķēlēs un dekorē ar citronu, olīvām, dzērvenēm, paipalu olām, vēžiem, kaviāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.