Nepatīkamu aromātu no mutes var izraisīt gan nesen baudīts ēdiens un dzēriens, piemēram, ķiploki, sīpoli, gan slikta mutes dobuma higiēna, bojāti zobi un smaganu slimības, gan LOR ārsta kompetencē esošas veselības problēmas, gan citu orgānu, piemēram, gremošanas sistēmas, slimības.
Vispirms vizīte pie zobārsta
Mēdz būt gan pārejošā jeb fizioloģiskā halitoze jeb slikta elpa, īslaicīgs brīdis, kad elpa nav pārāk patīkama. Tad labāk turēties no sarunbiedra zināmā attālumā, piemēram, pēc tikko izsmēķētas cigaretes, alkohola lietošanas vai pēc naktsmiera, jo guļot samazinās siekalu izdalīšanās un mutes dobumā palielinās baktēriju daudzums.
Tā sauktā rīta elpa izzūd pati no sevis aptuveni stundas laikā pēc pamošanās. Nepārejošas sliktas elpas cēlonis 80–90% gadījumu ir mutes dobumā.
Visbiežāk tie ir smaganu un zobu bojājumi vai barības daļiņas, kas bojājas, iestrēgušas zobu spraugās. Nepareizas mutes dobuma higiēnas dēļ uz zobiem krājas aplikums, bet smaganu jeb periodontālajās kabatās – ēdiena paliekas. Tas pastiprina baktēriju vairošanos, kuras iekļūst mutes dobuma mīkstajos audos, rosinot smaganu iekaisumu jeb gingivītu vai periodontītu – zoba balsta struktūras iekaisumu.