Neviena mājas instrumentu kaste nav iedomājama bez mērlentes. Ja mērlentes nav, ir pēdējais laiks to sagādāt. Lai no plašā klāsta izvēlētos labāko, kas kalpos ilgi, uzmanība jāpievērš mazāk redzamajam. Ar padomiem un mazāk zināmiem mērlenšu noslēpumiem dalās Gints Zariņš no uzņēmuma "Stokker", kuram ir vairāk nekā 20 gadu darba pieredze.

Reklāma

Precizitāte romiešu ciparos

Mērlente jāpērk kvalitatīva, lai varētu precīzi strādāt. Neprecīzs mērījums ir rupja kļūda, kas var daudz izmaksāt saimniecībā vai būvniecības objektā, tāpēc vislielākā uzmanība, pērkot mērlenti, jāpievērš mērījuma precizitātei, ko marķē ar romiešu cipariem uz mērlentes stīpas.

Lielākajai daļai mērlenšu, ko pārdod veikalos, uzdrukāts II, kas apzīmē 2. precizitātes klasi. Tā norāda kļūdu milimetros uz 10 metriem. 

Pirmās klases precizitātes mērlentes izmanto metālapstrādē, kam kļūda ir 1,1 mm uz 10 metriem, bet II klasei – 2,3 mm uz 10 metriem. Šīs kategorijas mērlentes ir sertificētas un pārbaudītas pie 20 oC temperatūras, kas arī norādīts uz mērlentes. 

Kā jebkurš materiāls, arī mērlentes tērauda stīpa pie temperatūras maiņas izplešas vai saraujas, tāpēc precizitāte var mainīties.

Mērlentes marķējuma skaidrojumi.

Pēc pieredzes, Gints uzskata, ka mērlentes ražotājam ir nozīme, bet lielāka uzmanība jāpievērš, vai preci ar zīmolu uzņēmums ražo pats, jo mērlenšu ražotāju neesot daudz. Mērlente jāpērk kvalitatīva, lai būtu precīzāki mērījumi, tā ilgāk kalpotu.

Korpuss un pārklājums

Neatkarīgi no izmantošanas – celtniecības darbos, mājās, dari pats (DIY) projektos – instrumenti kādreiz nokrīt, tāpēc jāvērtē mērlentes korpusa izturība pret triecieniem.

Mērāmajai daļai jābūt ar pārklājumu, lai iedaļas ikdienišķā lietošanā nenodzistu un varētu nolasīt mērījumus. Uz mērlentes nonākušie putekļi un abrazīvās daļiņas saskrāpēs lenti. Aizsargpārklājums katrai mērlentei ir cits – lētākām tas nodils ātrāk.

Lētāku mērlenti vieglāk deformēt. Kad metāls salocīts, mērījuma kļūda palielinās, ar to grūtāk strādāt.

Lente var būt izgatavota no tērauda, bimetāla vai nerūsējošā tērauda. Ja materiāls nebūs izturīgs, lente var deformēties, viegli pārlūzt. Mērlentes lieliem mērījumiem, piemēram, teritorijai, izgatavo no stiklšķiedras. Visbiežāk lente ir dzeltenā krāsā, taču var nopirkt arī baltu. Melnie un sarkanie cipari uz dzeltenā krāsojuma izceļas. Mērlentes stīpas krāsa jāizvēlas pašam, lai vieglāk nolasītu mērījumus.

Priekšrocība, ja mērījumu skala ir abās lentes pusēs. Ja nepieciešams nomērīt vietā, kur augšpuses skala nav redzama, piemēram, aiz skapja, ļoti ērti nolasīt mērījumu no lentes apakšas.

Svarīgs arī mērlentes platums – ja mērlente platāka, tā nesalocīsies tik ātri uz leju, izvirzot no korpusa. Šā iemesla dēļ mērlente platumā nav taisna, bet nedaudz ieliekta uz augšu.

Mērlente ar gumijas pārklājumu ir noturīgāka pret triecienu.

Āķi un fiksācijas veidi

Iespējams izvēlēties starp diviem fiksācijas veidiem – manuālo un automātisko. Visbiežāk sastopamas manuāli fiksējamās mērlentes – to, izvelkot no korpusa, vajadzīgajā garumā nofiksē ar slīdošo pogu augšpusē. Automātiskā mērlente izvilktajā garumā nofiksēsies pati, un korpusā to ievelk, nospiežot pogu. Citām mērlentēm mēdz būt poga apakšā, kas lenti nofiksē, kamēr to tur. Stokker klienti Gintam atzinuši, ka labprāt izvēlas manuāli fiksējamās mērlentes. Klientam izvēle starp fiksācijām jānovērtē pašam, kura šķiet ērtāka.

Uzmanība jāpievērš āķa kustībai, kas piestiprināts ar divām vai trim kniedēm mērlentes galā. Āķim jābūt kustīgam mērlentes garuma virzienā, bet platumā kustība nedrīkst būt, lai mērījuma precizitāte nemainītos. Āķi aizķerot aiz virsmas, tas pavirzās uz āru, bet atspiežot iebīdās atpakaļ, ļaujot veikt iekšējos un ārējos mērījumus. Citām mērlentēm āķim piestiprināti magnēti vai abrazīvs, kas palīdz āķim nofiksēties pie virsmas mērot.

Āķis mērlentes aizmugurē paredzēts, lai to varētu piestiprināt pie jostas. Kabatā tā aizņems daudz vietas, tāpēc ērtākiem un ātrākiem mērījumiem mērlenti stiprina pie jostas. Āķim jābūt no metāla – izturībai.

Mērlentēm, kurām nav zīmola, uz metāla stīpas marķējumi norādīti mazāk.

Der zināt!

  • Mērlenti nedrīkst izvilkt no korpusa vairāk par tās maksimālo atzīmēto garumu.
  • Mērlentes marķējumu skaidrojumi (no kreisās sarkanā krāsā)
  • Mērlenti ar baltas krāsas stīpu izmanto mazāk. Ja nomērāmais materiāls ir gaišā krāsā, atzīmes vieglāk saskatīt uz dzeltenas stīpas.
  • Mērlentēm, kurām nav zīmola, uz metāla stīpas marķējumi norādīti mazāk.
  • Lētāku mērlenti vieglāk deformēt. Kad metāls salocīts, mērījuma kļūda palielinās, ar to grūtāk strādāt.
  • Mērlente ar gumijas pārklājumu ir noturīgāka pret triecienu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.