Mājās atradu vecu zīmogu – aplim apkārt teksts “Ilūkstes apriņķa vecākais”, bet centrā “Apgādības birojs”. Atradu Aijas Piļkas grāmatā Ilūkste (2022), ka pilns amata nosaukums vecākajam ir “Ilūkstes apriņķa lauku pašvaldības vecākais”. Pieņemu, ka vectēvs varēja strādāt tādā birojā laikā pēc Pirmā pasaules kara līdz 1929. gadam. Vai un kur būtu iespējams atrast kādus dokumentus par Ilūkstes apriņķa lauku pašvaldības vecākā un viņa biroja darbību?Jautā Ilga Ilūkstē.
Latvijas Valsts vēstures arhīva Dokumentu pieejamības un izmantošanas nodaļas vadītājas vietniece Milana Drugoveiko informē – fonds, kas pamatā satur Ilūkstes apriņķa valdes un Ilūkstes apriņķa lauku pašvaldības vecākā, arī Ilūkstes apriņķa vecākā (laikā no 1920. līdz 1940. gadam šie nosaukumi mainījās) dokumentus, ir 3791. fonds Ilūkstes apriņķa vecākais.
Dokumentu pētniecība iespējama Latvijas Valsts vēstures arhīva lasītavā,
iepriekš piesakoties darbam (Slokas iela 16 Rīga; e-pasts: lvva.lasitava@arhivi.gov.lv; tālrunis 26817957).
“Pagastu pašvaldības iestāžu darbības kontroles funkcijas līdz 1934. gadam bija sadalītas starp apriņķa valdi un Iekšlietu ministriju. Lai noskaidrotu vairāk par to, kā darbojās Latvijas pašvaldības laikā līdz 1934. gadam, aicinām iepazīties ar Pētera Mucinieka darbu Latvijas pašvaldību iekārta, ko 1938. gadā izdevusi Latvijas Universitātes Studentu padome,” klāsta arhīva pārstāve.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.