Avenēm galotnītēs lapiņas sarullējās un noliecās. Iekšā kaitēkli nemanīju, tikai – baltu vatīti.
 Jautā Imants Iecavā.

Reklāma

Pēc Dārzkopības institūta vadošās pētnieces Valdas Laugales teiktā, pie vainas aveņu dzinumu muša (Pegomya rubivora). Kaitēkļi izlido jauno dzinumu augšanas laikā (maijā), mušas dēj olas augu galotņu lapu žāklēs. 

Kāpuri izēd dzinumu serdi, tāpēc galotnītes novīst un nokalst. 

Bojātie dzinumi vai nu aiziet bojā, vai arī no apakšējiem pumpuriem dzen jaunus dzinumus. Vēlāk pieaugušie kāpuri ielien augsnē, iekūņojas pupārijos un pārziemo pie ogu krūmu pamatnes.


Lai ierobežotu aveņu mušas izplatību un tā nepārziemotu, visi bojātie dzinumi jāizgriež un jāiznīcina, bet vēlu rudenī jāirdina augsnes virskārta. 


“Šogad dārzos masveidā savairojušies dažādi kukaiņi, to skaitā aveņu ziedu smecernieks, laputis. Pret kaitēkļiem līdz aveņu ziedēšanai vajadzēja veikt insekticīdu smidzinājumus, kas vienlaikus ierobežotu arī aveņu mušas izplatību. Tagad izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus vairs nedrīkst,” uzsver pētniece.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.