Kādā karstā jūnija dienā kopā ar pieciem velodraugiem: Jāni Jagubkovu, Ilmāru Grostiņu, Gintu Kalniņu, Kārli Līci un vienīgo, bet drosmīgo un izturīgo velodāmu Līgu Kovaļovu dzīvi iekārtojām uz velobeņķiem, lai vienā paņēmienā apbrauktu visu Lietuvu.

Reklāma

Divās nedēļās pievarējām apmēram 1460 kilometru, no kuriem daudzi ir atsevišķa stāsta vērti!

Dodoties ar divriteni, nesteidzīgi veidojas priekšstats par četriem etnogrāfiskajiem novadiem: Žemaitiju, Aukštaitiju, Dzūkiju un Suvalkiju, kā arī Mazo Lietuvu (atrodas Polijas, Krievijas, Lietuvas teritorijā). Ik dienu minoties simt un vairāk kilometru, sīkāki iespaidi saplūst vienā lielā zaļu, sulīgu, rūgtenu augu, saulē kūstoša asfalta, priežu sveķu un jūras smaržas paletē. Nogaršo šakotis – ļoti saldu kūku no sviesta, olu baltumiem un dzeltenumiem, miltiem, cukura un krējuma, kas tiek pagatavota uz rotējoša iesma cepeškrāsnī vai uz atklātas uguns. 

Ieteikumi!

  • Ceļojumā iekļaut Varēnas pilsētu ar slaveno minerālūdens Neptunas ieguvi. Apkārtnes mežos iegūtais ūdens ir tīrs dabiskais minerālūdens ar ļoti zemu mineralizācijas (sāls) līmeni. 
  • Šķērsot Dzūkijas nacionālo parku, elpojot reibinošo priežu audžu gaisu. Lielākā Lietuvas nacionālā parka centrs atrodas Marcinkonē. Informācijas centrā uzzinājām arī par tuvumā esošo lielāko sūnu purvu ar Čepkeļu dabas rezervātu. Purvā ir pusotra kilometra dabas taka un skatu tornis. Te ierīkoti marķēti veloceliņi. Apkārtējie meži ir īsta dārgumu glabātuve, pārpilna baravikām! Šeit ierodas sēņotāji teju no Puslietuvas.Svarīgi!Lai uzturētos šajā pierobežas purvā, obligāti jāreģistrējas Dzūkijas nacionālā parka apmeklētāju centrā.
  • Atpūsties Druskininkos ēnainu parku un strūklaku radītajā vēsumā. Atgūt spēkus, dzerot minerālūdeni, un arī izmantot iespēju relaksēties kādā no minerālūdens, dūņu, zāļu, skābekļa vannām. Blakus Europa Royale Druskininkai viesnīcai atrodas viens no vecākajiem medicīnas centriem Druskininku gydykla.
  • Turpat Druskininkos ar trosēs iekārtu vagoniņu sasniegt kalnu slēpošanas slēgto trasi, pikoties un pat vasaras vidū nobraukt ar kalnu slēpēm.
  • Jubarkas pilsētā šķērsot Nemunas upi pa garāko – gandrīz puskilometru – tiltu Lietuvā. Par godu valsts simtgadei tam piešķirts Simtgades tilta nosaukums un atvēlēta 100 izturības gadu garantija.
Tilts pār Nemunu.
  • Nesteidzīgi izbraukt Nemunas gleznaino ieleju un paklaiņot gar tās krastu Smalininku dabas parkā. Vēsturiski šo dēvē par Mazās Lietuvas novadu, kurš kādreiz bijis Austrumprūsijas sastāvā.
  • Aizbraukt līdz Panemunei. To ar Sovetsku (Tilzīti) savieno arhitektoniski greznais karalienes Luīzes tilts. Senais tirdzniecības ceļš ar prūšiem.
  • Rusnes-Nemunas deltā atrast pļavas vidū tiltu, kurš savu funkciju pilda reizi gadā – pavasara palos Nemuna kļūst par daudziem kilometriem platāka.Iedvesmai piedāvāju nelielu daļu no vairāku dienu maršrutiem Lietuvā, kurus var sadalīt un izbraukt arī kā vienas dienas riteņbraucienus. 
Saldais lietuviešu cepums.

2 dienas Mazajā Lietuvā un Žemaitijā

1. diena: ~ 55 kmVentes rags–Klaipēda

  • Viegla braukšana, līdzenums
  • Ceļa segums: asfalts

Ceļojumu var sākt no Ventes raga, kur bākas piekājē iekārtojušies ne tikai ligzdojošie gulbji, bet ornitologi ar putnu ķeršanas tīkliem. Šī ir arī gardēžu paradīze – daudzās ēstuves sacenšas zivju ēdienu piedāvājumā. Šķiet, visur smaržo pēc jūras un zivju zupas, kuru ceļotāju klātbūtnē gatavo uz ugunskura lielā čuguna katlā. Sātīgais virums smalkā ēstuvē baudāms par 15–20 eiro, bet ceļmalas lauku saimniecībā porcija maksā 5–6 eiro.Nākamā pietura ir Mazā Lietuva – etnogrāfiskais reģions, bijušās Austrumprūsijas ziemeļu daļa, kuru apdzīvoja Prūsijas lietuvieši. 20. gadsimtā valstu robežas šeit mainījušās daudzas reizes. Paralēli jūras krastam maršruts virzās uz Svenceli, tālāk – Klaipēdu, kur jāskata vecpilsēta. Sarkanu ķieģeļu ēkas, bruģētas ielas. Vecpilsētā ir Vecā pārceltuve, Drāmas teātris un Teātra laukums, izstāžu ēkas, Pils muzejs, Mazās Lietuvas vēstures muzejs, luterāņu baznīca, Etnokultūras centrs, Tirgus laukums. Naktsmītne viegli sameklējama maksas Piejūras kempingā (Pajūrio kempingas), kurš ierīkots 6,5 kilometrus aiz Klaipēdas Palangas virzienā priežu mežā, netālu no jūras. Viena no priekšrocībām – šeit ir liela virtuve ar traukiem, pavardu un, protams, dušas. Te ir ļoti daudz kemperu, kuri atbraukuši no visas Eiropas. Laikus rezervējot, iespējams nakšņot bungalo tipa mājiņās.

Atpūtas vieta.

2. diena: ~ 60 km. Klaipēda–Palanga–Nida 

  • Viegli braucams, līdzens
  • Ceļa segums: 80% – asfalts, 20% – meža takas

Varianti: Ar prāmi var doties uz Kuršu kāpu, kur 1,8 km attālumā no piestātnes atrodas Klaipēdas Jūras muzejs ar delfīnu šovu. Turpināt ceļu uz Palangu pa gājēju un veloceliņu (apmēram 27 km). 

Šķērsojot vēl vienu Lietuvas etnogrāfiskā reģiona robežu, maršruts ieved Žemaitijā, kas robežojas ar Latviju. Iedzīvotāji šeit runā lietuviešu valodas dialektā, kas reizēm tiek uzskatīts par patstāvīgu žemaišu valodu. Pašā Palangā, kā jau piejūras kūrortā, promenāde vienmēr dzīvības pārpilna. Nedaudz mazāka burzma ceļā uz Dzintara muzeju. Vakarā, šķērsojot Latvijas robežu, ceļš atved uz Rucavas pagastu Nidā, kur var lūkot naktsmītnes vai gar jūru virzīties vēl uz Papes pusi līdz Mikjāņiem. Vēl viena unikāla iespēja – klusumā baudīt saulrietu pie jūras.

3 dienas Dzūkijā Lietuvā. Viļņa–Medininki–Šumska–Viļņa

Dzūkija ir viens no 5 Lietuvas kultūrvēsturiskajiem reģioniem. Lielu tā daļu aizņem meži, tādēļ visretāk apdzīvotajās novada daļās iedzīvotāju blīvums ir mazāk nekā 4 iedzīvotāji uz kvadrātkilometru. Šajā reģionā raksturīgi pudurciemi un ielu ciemi ar mazām sētām, koka klūgām, ecēšām, rudzu pļaušanu ar izkapti, kulšanu ar rokas un seniem mehāniskiem darbarīkiem. Līdzās lauksaimniecībai un lopkopībai dzūki nodarbojas arī ar biškopību, sēņošanu un ogošanu.

1. diena. Nokļūšana sākuma punktā. Vilciens no Rīgas līdz Viļņai aizvizina aptuveni 4 stundās un 15 minūtēs. 

Pirms naktsmiera atliek dažas stundas pilsētas vakara apskatei ar divriteni. Naktsmāju iespējas Viļņā ir dažādas. 

2. diena: ~ 31 km. Viļņa–Medininki–Šumska

  • Viegla braukšana nelielā satiksmē
  • Ceļa segums: asfalts

Medininkos atrodas viens no Lietuvas 2024. gada tūrisma galamērķiem – Medininku pils. Tālāk ceļš ved uz pašu robežpunktu, kur atrodas vēl nesenās neatkarības atjaunošanas vēstures liecības un piemiņas komplekss – pelēks celtnieku vagoniņš stikla pārsegā. Blakus septiņi lieli balti krusti, iespaidīga koka skulptūra – eņģelis ložu cauršautiem spārniem. Dažu kilometru attālumā ir augstākā vieta Lietuvā – Augstais kalns (293,84 metri). Ekskluzīva vieta nakšņošanai. Uzceļot telti zem skatu torņa, rietošajā saulē redzamas četras granīta zirga galvas, kas vērstas uz četrām debess pusēm ar ugunskura vietu – metāla kroni vidū. 

Dzūkijā.

3. diena: ~ 32 km. Medininki–Šumska–Viļņa

  • Vidēja grūtības pakāpe, sākumā nelieli pauguri
  • Ceļa segums: asfalts

Sākumā pa serpentīnveida šoseju jādodas Šumskas virzienā. Tur iespējams izstaigāt greznā baroka stilā celto Svētā Virseņģeļa Miķeļa dievnamu un dārzu ar kokā un akmenī darinātām svēto skulptūrām. Tad pa īsāko asfaltēto ceļu var atgriezties Viļņā, dienas otro pusi veltot pilsētas iepazīšanai. Atgriešanās Rīgā, agri no rīta izbraucot no Viļņas. 

Pusdienas.

3 dienas Aukštaitijā Lietuvā. Daugavpils–Ignalina–Zarasi

Ierašanās sākumpunktā. No Rīgas līdz Daugavpilij kopā ar divriteni 3,5 stundās var aizvizināt kāds no dīzeļvilcieniem, kas dodas šajā virzienā. Izvēloties vilcienu Rīga–Indra, līdz galamērķim var nokļūt 2 stundās 45 minūtēs. Dienas otrajā pusē un vakarā var iepazīt pilsētu, baudot arī kafejnīcu un krodziņu piedāvājumus. Daugavpilī par itin draudzīgām cenām var apmesties, piemēram, sporta bāzes dienesta viesnīcā, kas atrodas tuvu stacijai.

 1. diena: ~ 50 km. Daugavpils–Visagina

  • Viegla braukšana, līdzens
  • Ceļa segums: 80% – asfalts, 20% – grants 

Šķērsojot Daugavu, tālāk ceļš ved uz Demeni, pēc 12 kilometriem sasniedzot Dervanišķu ezeru. Demenē ir skaista Vissvētākās Jēzus sirds Romas katoļu baznīca. Netālu no Demenes robežkontroles punkta ir viena no četrām tēlnieka Viļņa Titāna veidotajām skulptūru grupām. Pēc robežas šķērsošanas, jau Lietuvas teritorijā pa ceļam uz Visaginu, kur atrodas slēgtā Ignalinas atomstacija, var izpeldēties ceļmalā esošajā Lietuvas lielākajā Drūkšu ezerā – tā platība 44 kvadrātkilometri un dziļums 15 metri. Visaginā var ieturēt maltīti un, noslēdzot mazo loku, nakšņot šajā vietā, lai no rīta dotos uz Zarasiem. Šeit iespējams izbaudīt neparasto arhitektūru un atpūsties pie Visaginas ezera ar labiekārtotu pludmali, sporta laukumiem, piknika vietām un baskāju sajūtu taku.

IeteikumsIepriekš piesakoties, mazās grupās (18 gadus sasniegušie) var doties unikālā ekskursijā uz likvidējamo Ignalinas AES. 

2. diena: ~ 44 km. Visagina–Dīsnu ezers–Zarasi

  • Vidēja grūtības pakāpe, līdzenumu brīžiem nomaina pauguri
  • Ceļa segums: 50% – asfalts, 50% – grunts ceļi

No rīta dodies līdz apdzīvotai vietai Rimši, kur atrodas Dīsnu ezers. Tas ir vien sešus metrus dziļš, pie krasta pavisam sekls, bet 24 kvadrātkilometrus liels – milzīgs ūdens klajs. Var nenakšņot Visaginā, bet braukt līdz Dīsnu ezeram un nakšņot tā krastā. Oficiāla kempinga (tāpat kā daudzās citās skaistās pierobežas vietās) nav, bet krasts ir nopļauts un ir ierīkotas ugunskura vietas. Šajā variantā gan vienā dienā nāksies nobraukt 94 km. 

Saulriets Lietuvā.

3. diena: ~ 59 km. Dīsnu ezers–Zarasi–Daugavpils

Zarasi ir viena no skaistākajām Lietuvas kūrortpilsētām, ko ieskauj 7 ezeri, un tā atrodas tikai 27 km attālumā no Daugavpils. Šī ir vieta, kur atpūsties, izbaudīt mieru un romantisku mazpilsētas atmosfēru. Senatnē šeit ir dzīvojuši sēļi, un to vārdā ir nosaukts pilsētas galvenais laukums un iela. Pilsētas zīmīgākais objekts ir Panorāmas rats, kas izveidots virs Zarasu ezera.Līdzās tam ir skulptūru parks un promenāde nesteidzīgām pastaigām gar ezera krastu. No Zarasiem caur Ēgipti (Ēģiptes baznīcas drupas) līdz Daugavpilij ir 29 km. Vakara vai nakts vilciens uz Rīgu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.