Vēlos iegādāties dažus bišu stropus, taču nezinu, kuras bites labāk izvēlēties. Ar ko bites atšķiras? Jautā Aleksandrs Madonā.
Katram reģionam savas
Latvijā populārākās bišu pasugas vai rases ir Buckfast (Bakfāstas), Kaukāza kalnu pelēkās, Krainas (Karpatu) bites, Itālijas (somu itālietes). Interese ir par tā sauktās vietējās jeb Latvijas bites atjaunošanu, pie kuras pilnveidošanas vēl strādā bišu selekcionāri. “Visas bišu pasugas ir labas. Selekcionāri arvien cenšas izkopt bišu pasugu labākās īpašības un gādāt, lai tās labi vāktu medu, būtu mazāk niknas un mazāk spietotu,” skaidro biškopis Armands Gumbris.
Bišu pasugām ir nianses, kāpēc konkrētais bitenieks izvēlējies tieši tās. Izvēli nosaka gan klimatiskā specifika, gan tas, kādas pasugas mātes vairumā pavairo konkrētā reģiona lielākie māšu audzētāji. Piemēram, Latvijas Kurzemes daļā populāras ir bakfāstietes, bet Vidzemē – krainietes.
Armands Gumbris ir krainiešu fans, jo viņa drava atrodas Vidzemē, kur ziemas vienmēr bargākas un garākas nekā citviet valstī. Krainiešu spēja pielāgoties (ziemojošajām bitēm ir garāks mūžs) un labi ziemot ir tieši tas, kāpēc bitenieks tās izraudzījies.
Iesācējam biškopim nevajadzētu izvēlēties bites, kurām ir pārāk strauja attīstība – nedodot gana daudz darba, tās sāks spietot.
Izvēloties bites, jāņem vērā, vai tās tiks vestas ganos, vai tām jāspēj ātri paņemt lielu nektāra daudzumu, vai jāprot pašām atrast ienesumu, kad tas ir mērens vai pat mazs.
Armands Gumbris gan uzskata, ka savas bites var atrast, tās izmēģinot. Labākās ir tās, ar kurām veidojas saderība un ir labs rezultāts.
Biteniekiem joprojām ir dažādi aplami uzskati par bišu pasugām, piemēram, ir mīts, ka bakfāstietes retāk spieto. Šo īpašību bitēs cenšas attīstīt visi selekcionāri, tomēr nav tādu bišu, kas nespieto.
Mīts ir arī Latvijas vietējo bišu niknā daba. Zvērīgi krustojumi savulaik radās, sajaucoties vietējām saimēm ar ievestajām kaukāzietēm. Taču vēsturiski niknums šai pasugai nav raksturīgs.
Pasugu ir daudz
Vizuāli pamanāmākās dažādu pasugu bišu atšķirības ir to krāsojums. Piemēram, somietes un itālietes ir dzeltenākas, bakfāstietēm ir divas izteikti dzeltenas svītras ap augumu, bet krainietes ir pelēkākas. Zinātnieki atbilstību pasugai nosaka pēc spārnu zīmējumiem, analizē ģenētiku un citus parametrus.