Kā apkarot laputis uz cūku pupām, nelietojot ķimikālijas? Jautā Valdis Brocēnos.

Reklāma

Pupu laputs (Aphis fabae) bojā ne tikai pupas, bet arī bietes, vīķus. Gadā attīstās vairākas paaudzes.

 Kāpuri no pārziemojušajām oliņām izšķiļas aprīļa otrajā pusē. Kaitēkļu migrācija no ziemošanas augiem (segliņiem, irbenājiem, filadelfiem), kur tās barojas pavasarī, uz vasaras augiem, tostarp pupām, sākas jūnijā. Laputis no stublājiem un lapām sūc sulu, augi deformējas, pārstāj augt.

Entomologs Jānis Gailis uzskata, ka piemājas dārzos insekticīdus lietot nav nepieciešams. 

Šādās platībās jebkurus kaitēkļus var ierobežot mehāniski – nopurināt, nolasīt, nospiest. 

Turklāt mazdārziņos aug daudzas kultūras, un tas ierobežo kaitēkļus, jo neveidojas plašas viena kultūrauga monokultūras, kur attiecīgo augu kaitēkļi varētu masveidā savairoties.

Laputīm dabiskie ienaidnieki ir mārītes, kas uzbrūk kaitēkļiem un tos apēd. Diennaktī viena mārīte vai kāpurs spēj iznīcināt vismaz 30–40 laputis, un, jo vairāk laputu, jo vairāk mārīšu. Uz cūku pupām visbiežāk barojas un pārojas divpunktu mārītes (Adalia bipunctata), kas mēdz būt dažādās krāsu kombinācijās.

"Lai lemtu par insekticīdu lietošanu, jābūt priekšstatam par kaitēkļa invāzijas lielumu konkrētajā vietā. Ekonomiski nozīmīgākajiem kaitēkļiem Latvijā ir apstiprināts kaitīgās sugas indivīdu blīvums vai auga bojājuma pakāpe. Ja kaitīguma slieksnis nav sasniegts, smidzināt insekticīdus ir bezjēdzīgi, jo par indi tiks samaksāts vairāk, nekā tiks iegūts ar niecīgo ražas pieaugumu. Turklāt būs radīts papildu slogs videi un ražas patērētāju veselībai. Protams, izmantojot ķīmiskos preparātus, tiks noindēti ne vien kaitēkļi, bet arī derīgie kukaiņi. Insekticīdiem nav selektīvas iedarbības, tāpēc tie nogalina jebkurus kukaiņus," skaidro Jānis Gailis.

Cīņā ar laputīm

  • Jāievēro augu maiņa.
  • Citi tauriņzieži jāsēj laukos, kas atrodas tālāk no pupām.
  • Pupas vēlams sēt agri.
  • Jāiznīcina nezāles, lai samazinātu laputu barošanās un ziemošanas iespējas.
  • Ja sasniegts kaitīguma slieksnis (no 200 augiem vidēji 5% ir invadēti), lieto insekticīdus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.