Vēlos vairāk uzzināt par Latvijā radīto jauno zirņu šķirni ‘Rebekka'. Cik tie agri un cik ražīgi? Jautā Inese Ogrē.

Agra un neliela auguma

‘Rebekka PR’ ir Priekuļu  pētniecības centrā selekcionēta šķirne, kas reģistrēta 2018. gadā. Selekcionāre Aina Kokare akcentē tās galveno priekšrocību – 

atšķirībā no pārējām labi zināmajām baltziedu  šķirnēm ‘Lāsma’ un ‘Zaiga’ šī šķirne veido krietni īsāku stublāju un ir agrīnāka. 

Šīs dzelteno zirņu šķirnes ‘Rebekka PR’ veģetācijas periods ir  90–112 dienu. 

Augi veido līdz 90 cm augstu stublāju, tāpēc var mēģināt audzēt tīrsējā, taču pastāv risks, ka ar nokrišņiem bagātās vasarās sējums var veldrēties. 

Lai iegūtu labu ražu, drošāk šos zirņus audzēt mistrā ar balstaugu, piemēram, īsu, agrīnu, veldres noturīgu kviešu vai miežu šķirni. Zirņi ir jutīgi pret noēnošanu, tāpēc nevajadzētu izvēlēties liela auguma balstaugu. Audzējot mazdārzā, zirņi jāpiestiprina pie balstiem. 

Dzelteno zirņu sēklu raža tīrsējā ir 3–4,5 t/ha. Šķirne ir izturīga pret slimībām, tikai paretam var slimot ar miltrasu.

'Rebekka PR' zieds.

Atšķirībā no vecajām šķirnēm, kuras pārsvarā audzē mistrā zaļbarības ieguvei, šķirne ‘Rebekka PR’ vairāk noderīga graudu iegūšanai, jo šķirnei ir labas kulinārās īpašības. ‘Rebekka PR’  sēklās, salīdzinot ar citām šķirnēm, ir augstāks aminoskābju glutamīna un arginīna saturs, kas palīdz samazināt ķermeņa masu, veicina muskuļu veidošanos.

Zirņu sēja 

Šķirne piemērota audzēšanai labi un vidēji iekultivētās  augsnēs. Izsējas norma tīrsējā ir 120 dīgtspējīgas sēklu uz kvadrātmetru. Audzējot dobēs, sēklas citu no citas izvieto 7–8 cm attālumā.

Zirņus sēj aprīlī vai maija sākumā, kad augsne iesilusi un tajā vēl ir pietiekami daudz mitruma, kas nepieciešams veiksmīgai sēklu uzdīgšanai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.