Pēc uzturvērtības sēnes var pielīdzināt labi izceptai maizei, augļiem un dārzeņiem. Sēnēs nav augu cietes, no ogļhidrātu grupas tajās ir glikogēns (dzīvnieku izcelsmes ciete) un cukurs, kas piešķir sēnēm saldu garšu. Īpaši daudz cukuru ir baravikās un dažādās bekās. Vairāk cukuru ir sēņu kājiņās.
Sēņu sastāvā ir arī olbaltumvielas. Piemēram, lielajā dižsardzenē to ir vidēji 6,6%, baravikā 4,6%, bērzu bekā 3,9%, gailenē un rudens celmenē 3,2%, zeltainajā sviestbekā 1,9%. Tāpat sēnēs ir taukskābes, praktiski visas ēdamās sēnes satur A, B, B15, B2, C, D vitamīnu.
Pētījumi rāda, ka sēnēs B vitamīnu nav mazāk kā graudaugos, tikpat, cik raugā un aknās, bet D vitamīna ne mazāk kā augstākā labuma sviestā.
Tomēr ir arī ļoti bīstamas sēnes, kuru nobaudīšana var beigties ar smagu saindēšanos vai pat letālu iznākumu. Latvijā indīgākā sēne ir zaļā mušmire (Amanita phalloides), indīga ir arī baltā mušmire (Amanita virosa), sarkanā mušmire (Amanita muscaria), panteru mušmire, velna beka un citas.
Ja notikusi saindēšanās ar sēnēm
Lai arī saindēšanās parasti notiek ar indīgajām sēnēm, taču var saindēties arī ar vecām, nepareizi apstrādātām un sagatavotām ēdamajām sēnēm.
Lielākā daļa indīgo sēņu izraisa sliktu dūšu un vemšanu, bet daļa sēņu, piemēram, zaļā mušmire, aknu un nieru bojājumus, kas var būt letāli.
Agrīni simptomi paradās līdz 6 stundām pēc saindēšanās. Parasti pirmie simptomi parādās 1–2 stundās pēc sēņu ēšanas: ir slikta dūša, vemšana, nespēks, svīšana, krampjveidīgas sāpes vēderā un caureja. Var parādīties halucinācijas, delīrijs, krampji, koma, palēnināta sirdsdarbība, siekalošanās, acu asarošana.
Vēlīnu simptomu parādīšanos novēro no 6 stundām līdz pat 3 diennaktīm pēc sēņu lietošanas uzturā. Ja ir aizdomas par saindēšanos ar sēnēm, nekavējoties jāsazinās ar mediķiem. Cietušajam ieteicams izskalot mutes dobumu un izdzert ne vairāk kā glāzi vēsa ūdens.
Atļauts lietot aktivēto ogli, taču pieaugušam cilvēkam mājas apstākļos nepieciešams ap 100 tablešu, tāpēc labāk sagaidīt profesionāļu palīdzību. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholu!