Izdevniecība "Latvijas Mediji" laidusi klajā praktisko padomu grāmatu “Sēņotāja rokasgrāmata", ko iesaka izlasīt portāla www.senes.lv veidotājs Edgars Mūkins.

Reklāma

Sēņošana Latvijā ir ieausta mūsu dzīvesziņā kā pastāvīga nodarbe, kas katru sēņu gadu sociālajā vidē izvēršas par īstiem svētkiem! Ja iestājies ražens sēņu laiks, tad gar ceļu malām garās rindās stāv sēņot gribošu cilvēku auto – vien nedaudz mazāk kā gar dažas Rīgas centra ielas malu... Kaut arī reizēm iestāstām sev, ka nav nozīmes tam, cik sēņu ir grozā, jo sēnes savā noslēpumainajā esībā ir arī apetītelīgi skaistas, tomēr ir bezgala iepriecinoši, ja pastaiga mežā vainagojas ar pilnu grozu gardu sēņu tūlītējai apēšanai un ziemas krājumiem.

Grāmatā atradīsiet gan padomus sēņotāja ērtībām mežā, gan sēņu bildes un aprakstus, gan arī receptes un pagatavošanas ieteikumus.

Edgars Mūkins ir sēņu pazinējs, mikologs amatieris, portāla senes.lv veidotājs.

- Gandrīz ikviena latvieša dzīvē kāds “stūrītis” ir atvēlēts sēnēm. Daudzi jo daudzi biežāk vai retāk ņem rokā grozu un priecīgi dodas sēņot, to vidū pat tādi, kuri sēnes paši nemaz neēd! Tomēr lielum lielais vairākums ar tām gardi mielojas, ne viens vien turklāt gudro un izmēģina, kā tās pagatavot vēl garšīgāk un neparastāk. Mūsdienās tūkstoši raugās uz sēnēm arī kā uz fotomodelēm, cenšas tās daiļi iemūžināt un padižoties ar šiem “portretiem” sociālajos tīklos. Dažs gatavo no sēnēm ārstniecības līdzekļus. Grāmatā ir sniegts plašs un vispusīgs padomu klāsts par daudzām augstāk piesauktajām sēņu ievākšanas un izmantošanas lietām, lai jūs prastu:

- izvairīties no indīgajām sēnēm, bet nepalaist garām vērtīgās;

- pasargāt sevi no nepatikšanām sēņojot mežā;

- ievāktās sēnes daudzveidīgi un garšīgi pagatavot uzglabāšanai;

- pareizi rīkoties, ja kādu sēni nepazīstat, taču ļoti vēlaties uzzināt, kas tā tāda ir.

Sēņotājiem noderēs padomi drošai sēņošanai: kur meklēt labākās kartes, kā orientēties mežā un ko darīt, ja esi apmaldījies. Kā jārīkojas, ja mežā sastopi dzīvniekus vai rāpuļus un čūskas. Praktiski ieteikumi – kāds nazītis sēņotājam būtu vispiemērotākais un kā apieties ar sēnēm, ja nav līdzi groza vai spaiņa, vien maisiņš, kurā sēnes var saspiesties un sadrupt. Kā pasargāt sevi no ērcēm un pašam pagatavot videi draudzīgus pretinsektu līdzekļus.

“Sēņotāja rokasgrāmata".

Ēdamo sēņu apraksti un fotogrāfijas, padomi, kā atšķirt dažas ēdamās sēnes no baltās mušmires. Izrādās, ka ēst var arī dažus pūpēžus un piepes!

Neēdamo un indīgo sēņu sadaļā apskatītas Latvijā augošas pārtikai nederīgas sēnes, aprakstītas to pazīmes.

Veselības stiprināšanai ieteicamo sēņu apskats un receptes. Čagas tēja, sarkanās mušmires tēja, mežatauku pielietojums. Šeit atrodam padomus sēņu lietošanai uzturā, lai ēdāju neskar vēdera problēmas.

Kā sēnes pareizi sālīt, kaltēt, vārīt un saldēt – arī šos jautājumus skata grāmata, sniedzot gan paskaidrojumus, gan receptes. Var uzzināt arī, kā sēnes pagatavot pēc saldēšanas, lai tās ir gan garšīgas, gan aromātiskas.

Un visbeidzot, - kā sēnes sagatavot gardai apēšanai ziemā: gan klasiskas sēņu konservējumu receptes, gan arī tādas, ko, iespējams, vēl neesat mēģinājuši.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.