Kaimiņš ir redzes invalīds. Viņam ir invaliditāte uz mūžu. Bet kur lai ņem naudu, ja asistenta/pavadoņa pakalpojumiem pabalsts ir 63 eiro, bet brauciens no Talsiem uz Rīgu izmaksā vismaz 50 eiro (šoferim un par degvielu) un pati vizīte pie ārsta – 60 eiro. Varbūt iespējams čekus kaut kur iesniegt, lai apmaksā? Jautā Viesturs Talsos.

Finansiālais atbalsts, pakalpojumi un atvieglojumi

Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vecākā eksperte Zanda Beinare stāsta, ka valsts un pašvaldība personām ar invaliditāti nodrošina dažādu veidu atbalsta pasākumu kopumus (pakalpojumi, atvieglojumi, finansiālais atbalsts) atkarībā no personas ar invaliditāti vajadzībām.

No valsts budžeta personām ar invaliditāti tiek nodrošināti atbalsta pasākumi atvieglojumu veidā, kas sniedz papildu atbalstu personas ar invaliditāti ikdienas vajadzību apmierināšanai:

  • personas ar I un II invaliditātes grupu starppilsētu sabiedrisko transportu (autobusi, vilcieni) var izmantot bez maksas;
  • personas ar I un II invaliditātes grupu ir atbrīvotas no pacientu līdzmaksājumu veikšanas;
  • personām ar I invaliditātes grupu tiek piemēroti elektroenerģijas maksas atvieglojumi;
  • citi atvieglojumi.

Sīkāka informācija par personām ar invaliditāti pieejamo finansiālo atbalstu, atbalsta pakalpojumiem un atvieglojumiem pieejama ministrijas tīmekļvietnē: www.lm.gov.lv, sadaļā Nozares politika > Invaliditāte, kā arī infografikā šīs pašas mājaslapas sadaļā Aktualitātes > Infografikas > Cilvēki ar invaliditāti > Atbalsts pilngadīgai personai ar invaliditāti.

Jāvēršas pašvaldībā

Arī pašvaldībai, kuras teritorijā deklarēta personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt atbilstīgu nepieciešamo sociālo atbalstu un pakalpojumus, kurus pašvaldība nodrošina pēc tās iespējām. 

Tiesību uz pakalpojumu noteikšanai var tikt izvērtēti personas (mājsaimniecības) ienākumi un pieejamie resursi. 

Lai saņemtu kādu no sociāliem pakalpojumiem, personai jāvēršas savas deklarētās dzīvesvietas pašvaldības sociālajā dienestā ar lūgumu izvērtēt par pašvaldības iespējām nodrošināt sociālos pakalpojumus vai sociālo atbalstu.

Tātad ieteicams sazināties ar vietējās pašvaldības sociālo dienestu un noskaidrot, kādas ir iespējas saņemt atbalstu konkrētajos apstākļos.

Der zināt!

Bezmaksas starppilsētu sabiedriskais transports pienākas ne vien personām ar I un II invaliditātes grupu, bet arī personai, kura pavada cilvēku ar I invaliditātes grupu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.