Sākot jaunu gadu, ar godu jāatvadās no vecā. Eglīte, rotājumi un gaismiņu virtenes. Ja priecīgi rotājām, tad – saudzīgi noņemam.
Ja eglīte ir konteinerā, tā steigšus jānes uz lodžiju, jāizliek uz balkona vai ārā, nojumē. Eglīte, kurai ir kvalitatīvs sakņu kamols, ilgstoši atrodoties teperatūrā līdz 20 °C, izies no miera stāvokļa un sāks veģetēt dzīvoklī (zaru galos var parādīties jaunie dzinumi). Šķiet, ka skaisti, bet tā ir agonija, jo šī eglīte nesagaidīs pavasari. Ja laikapstākļi atļauj (zeme vēl nav pilnībā sasalusi), eglīti var uzreiz izstādīt dārzā – bedrei jābūt palielai, augsnei mitrai, un tad var iestādīt eglīti. Ja nepieciešams, pieber svaigu zemi. Pēc tam rūpīgi sablīvē augsni un uzber priežu mizu mulču.
Uzreiz pēc svētkiem egli, ja laikapstākļi piemēroti, ar visu podu var pierakt dārzā, rūpīgi nosedzot tās apdobi ar egļu zariem un sniegu. Pavasarī kociņš būs jāiestāda pastāvīgā vietā.
Eglīti, glabājot uz balkona vai verandā, nedrīkst iekaltēt – uz saknēm liek sniegu.
Skujas birs šā vai tā
Kā bez liekām rūpēm novākt griezto egli, kas jau sākusi birdināt skujas? Grūts uzdevums. Uz grīdas blakus eglei noklāj vecu palagu vai blīvi izklāj avīzes, vai paņem vislielāko atkritumu maisu. Vispirms noņem rotājumus un gaismiņu virtenes. Kad egli izceļ no kājas, to nogulda uz palaga, ko uzreiz tin uzmanīgi apkārt. Kad egle iznesta no telpām, atliek vispirms saslaucīt skujas un tad ar putekļsūcēju savākt atlikušās. Skujām, ko neizdodas uzslaucīt, var uzkaisīt nedaudz dzeramās sodas. Tā pārklās skujas, un putekļsūcējam būs vieglāk tās uztvert.
Ja tuvumā ir mazdārziņš, eglīti var aizgādāt uz turieni. Vasarā tās skeletiņš būs ideāls balsts puķzirņiem.
Par nākamo gadu domājot
Ja šāgada izvēle, domājot par ilgtspēju, ir mākslīgā materiāla eglīte vai adventes vainags, noderīgs būs lielāks plastmasas maisiņš vai veca spilvendrāna, kurā ietin eglīti, lai tā nenoputētu. Ir arī tādas plastmasas egles, ko var izjaukt pa zariņam vien un nākamajā gadā atkal salikt kopā.
Adventes vainags, ja gatavots no čiekuriem, zariem un citiem materiāliem, noderēs arī nākamajiem Ziemassvētkiem – atliks tikai atjaunot dekorus, notraucot putekļus un uzpūšot matu laku.
Spožās mantiņas, bumbas liek kartona kārbās, olu bretēs (piemērotas mazajiem rotājumiem). Eglīšu mantiņu glabāšanai piemērotas ir vīna kastes, kurām ir vairāki nodalījumi (katrai pudelei). Atliek tikai ņemt rotājumus, ievīstot tos salvetēs vai papīra dvielī, un uzmanīgi salikt nodalījumos. Mantu glabāšanai noderēs arī kurpju kastes.
Vītnes, lai tās nesapiņķerētos, var uztīt uz virtuves papīra dvieļu serdeņa un nostiprināt ar līmlenti. Gaismiņu virtenes var uztīt uz tukšas dzēriena skārdenes. Un atkal nostiprināšanai noderēs skočs.
Ja nu palikušas pāri sveces, tās ieliek zeķēs, lai nesaskrambājas un nenoput. Bet vislabāk tumšajos vakaros romantiski pavadīt laiku sveču gaismā, ievērojot visus ugunsdrošības noteikumus.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.