Jau vairākas nedēļas kā atlidojuši strazdi. Tie čakli tekalē pa dārziem un meklē kukaiņus, pēc tam, satupuši koku zaros, priecē ar skanīgiem treļļiem. Taču strazdu tēviņiem ir kāds pavisam svarīgs uzdevums – izvēlēties mājokli un uzbūvēt ligzdu, kurā namatēva dziedāšanas savaldzinātā mātīte izdēs olas.

Strazdiem un citiem putniņiem var piedāvāt klasiskas formas būrīšus, taču var izvēlēties arī neparastākus, kas kalpos ne tikai kā māj-vieta čaklajiem lidoņiem, bet arī kā dārza dizaina elements. Ikšķilietis Normunds Zucis jau četrus gadus izgatavo putnu būrīšus, kuru priekšējā sienā izgrebta rūķa seja.

Putnu būrītis ar īpašu kokgriezumu.

Normunds Zucis savulaik apguvis būvgaldnieka arodu, taču kokgriezēja prasmes iemācījies pašmācības ceļā. “Ideju būrīšiem noskatīju internetā. Nolēmu vienu izgatavot – sievai Liānai par prieku izlikt dārzā. Taču viņa izdomāja, ka šādus būrīšus var piedāvāt arī citiem,” stāsta Normunds un piebilst, ka par tiem interesējoties pat no Igaunijas. 

“Būrīti izgatavoju no ēvelētiem priedes dēlīšiem ar atveramu jumtiņu, lai pēc perēšanas beigām to varētu iztīrīt. Būrīša iekšējās sienās ir iegrieztas rievas, lai mazajiem putnēniem, ar nadziņiem ieķeroties rievās, vieglāk no tā izkļūt.” 

Lai izgatavotu šādu būrīti, vajadzīgas divas dienas.

Šāda pastkastīte kalpos ilgi un arī kā dekoratīvs elements.

“Pirmos būrīšus izvietojām savā dārzā, un putni tajos labprāt perē. Tiem nav iebildumu pret sejas attēlu,” pieredzē dalās Normunds un Liāna.

Šādā tehnikā var izgatavot ne tikai putnu būrīšus, bet arī pastkastītes. Tāpat būrīšus var izgatavot ar meitenes seju. “Izgatavoju arī māju zīmes – nosaukumus,” piebilst amatnieks.

Būrīšu priekšējā siena izgatavota kokgriezuma tehnikā.

Ievēro!

  • Putnu būrīša skrejai jābūt vērstai austrumu, ziemeļaustrumu vai dienvidaustrumu virzienā. Vislabāk to pavērst pret atklātu, klaju vietu.
  • Būrītis pie koka jāpiestiprina tā, lai tas nešūpotos.
  • Vēlams jumtiņu veidot virs skrejas garāku, lai būrītī nekrātos nokrišņi.