Clear 5.2 °C
P. 18.10
Erlends, Rolanda, Rolands, Ronalds, Lūkass
SEKO MUMS
Reklāma
Jānis Saulītis pie savas salmu paneļu pirts.
Jānis Saulītis pie savas salmu paneļu pirts.
Foto: Jānis Siliņš / Latvijas Mediji

Savas sapņu mājas tapšanai katrs izraugās citādus būvmateriālus, siltinājumu, apdares materiālus un to kombinācijas, veidojot unikālu un sirdij tuvāku dizainu. Kā viegli uzstādāmu, energoefektīvu, videi draudzīgu un pārstrādājamu materiālu mājas būvniecībai var apsvērt Latvijā ražotus presētu rudzu salmu paneļus.

Reklāma

Daudzi zemnieki pēc ražas novākšanas salmus sasmalcina un iestrādā augsnē kā papildu mēslojumu, taču tos var izmantot arī salmu paneļu ražošanai.

Pārbaudījums un inovācija

Pirms vairākiem gadiem Jānis Saulītis sāka strādāt ekovates ražotnē Valmierā, kur ieguva zināšanas par ekoloģisko materiālu izmantošanu būvniecībā. Pēc ražotnes nodegšanas interese par ekobūvniecību nepazuda, un viņš apmeklēja uzņēmumu Lietuvā, kurš specializējas māju būvniecībā no salmu paneļiem. Saprotams, to tapšanas tehnoloģiju uzņēmuma pārstāvji neizpauda, tāpēc Jānis vairāku gadu garumā izstrādāja salmu presi un paneļu līdzināšanas iekārtu.

Kā viegli uzstādāmu, energoefektīvu, videi draudzīgu un pārstrādājamu materiālu mājas būvniecībai var apsvērt Latvijā ražotus presētu rudzu salmu paneļus.

Paša izgatavotajā presē ievieto metāla veidni, kas pielāgots paneļa izmēram. Veidnī nostiprina egles koka rāmi, kas izgatavots no C24 klases kokmateriāliem. Paneļus var izgatavot no 0,5 līdz 3 metru augstumam un 40 cm biezus, bet mājas ārsienu perimetru veido, kombinējot 1,2 un 0,8 m platus paneļus. Lai nodrošinātu citādu izmēru paneļu ražošanu, jāizgatavo jauni veidņi. Paneļiem ir lielāka nestspēja nekā karkasa mājām, jo papildus izmantotajiem kokmateriāliem arī salmi palīdz vienmērīgi sadalīt konstrukcijas spiedienu un svaru.

Ruļļos satītus rudzu salmus novieto zem jumta, lai tie nesamirktu un labāk izžūtu. Vidēji no viena ruļļa var izgatavot 5 kvadrātmetrus, panelis ar konstrukciju sver 70–75 kg/m2.

Paneļu izgatavošanas laiks atkarīgs no to izmēra un formas. 110 m2 lielas mājas komplektu var izgatavot mēneša laikā. Pirmā salmu māja no Jāņa Saulīša izgatavotiem paneļiem uzcelta 2014. gadā Tukuma novadā. Katrā salmu mājā izveidots neliels stiklots lodziņš, ko Jānis dēvē par “patiesības logu”, kurš atklāj mājas pīrāga sastāvu – salmus.

Ierobežojumi mājas būvniecībā

Mājas forma, izmēri un attālums starp durvīm un logiem atkarīgs no paneļu izmēru kombinēšanas. Piemēram, logu blakus durvīm var izbūvēt 0,8 vai 1,2 m attālumā. Ja logu vēlas ierīkot tālāk, kombinē divus šaurākus paneļus (1,6 m) vai platāku un šaurāku (2 m) paneli. Mainot paneļu izkārtojumu, var izmainīt arī logu platumu. Pēc paneļu izgatavošanas izmaiņas nav iespējamas, jo viena paneļa izmēru maiņa ietekmē pārējo paneļu izkārtojumu.

Salīdzinot būvmateriālu cenas, salmu paneļu, keramzīta un gāzbetona bloku izmaksas par kubikmetru ir līdzvērtīgas – 300 eiro. Jānis gan atzīst, ka cenas objektīvi nevar salīdzināt, jo atšķiras materiālu biezums, uzstādīšanas un sagatavošanas ilgums un citi nepieciešamie materiāli, kas veido mājas sienas pīrāgu. Salmu paneļi veido aptuveni 12% no kopējo izmaksu tāmes.

Reklāma
Reklāma

Salmu paneļi ir biezāki par moduļu un karkasa māju sienām, kas vidēji ir 150–200 mm. Ar iekšējo un fasādes apdari salmu mājas sienas kopējais pīrāga biezums var sasniegt 500 mm, nodrošinot augstāku energoefektivitāti.

Salīdzinājumā ar ķieģeļu, gāzbetona un keramzīta bloku mājām salmu mājas konstrukcija ir vieglāka, līdz ar to nav jāizbūvē pārāk dziļi pamati. To veids un dziļums atkarīgs no grunts sastāva, kur māju vēlas būvēt, un vai zem tās plāno izbūvēt pagrabu. Uz pamatiem zem paneļiem montē mūrlatu, uz kuras stiprina kokšķiedras plāksnes savienojuma blīvēšanai un amortizācijai. Šādas plāksnes pārklāj salmus arī no ārpuses, kas kalpo kā vēja barjera un izmantojama par pamatni saimnieku izraudzītajam fasādes apdares veidam. Biezākas plāksnes uzlabo mājas energoefektivitāti. Papildu siltinājums salmu mājai nav vajadzīgs.

Būvējot pirmās salmu mājas, Jānis pārbaudījis materiālu saderību un noturību pie salmu paneļiem. Svarīgi izmantot dabīgus materiālus, kas neierobežo gaisa plūsmu. Salmu paneļus nedrīkst noklāt ar plēvi vai citām būvniecībai izmantotām tvaika necaurlaidīgām membrānām.

Salmu paneļus apmet ar mālu vai kaļķu apmetumu.

Paneļus mājas iekšpusē apstrādā ar mālu vai kaļķu apmetumu. Lai novērstu uzklātā apmetuma plaisāšanu, piejauc sasmalcinātus salmus, kas darbojas līdzīgi armatūrai. Uz pirmās apmetuma kārtas uzklāj stiklšķiedras sietu. Katrai kārtai ļauj pilnībā nožūt, pirms uzklāj nākamo. Apmetumu uzklāj un izlīdzina ar rokām. Nobeiguma kārtu līdzina ar ķelli un rīvdēli. Sagatavotās sienas apstrādā ar vēlamajiem materiāliem, kas piemēroti lietošanai uz apmetuma. Ja vēlas saglabāt dabīgo mālu izskatu, nožuvušo apmetumu notīra no putekļiem un noklāj ar celulozi saturošu pārklājumu.

Apdarei izmanto dabīgus elpojošus materiālus.

Vai uguns un mitruma droša

Materiālu īpašības dažādos apstākļos mainās. Nepresēti sausi salmi ir viegli uzliesmojoši, bet, sapresēti paneļos, tie nedeg, tikai ļoti lēni gruzd. Salmu paneļi būvniecībā ir daudz drošāki par siena ruļļu jeb ķīpu izmantošanu. Ugunsdrošības normas paredz, ka degšanas laikā mājas konstrukcijā izmantotie materiāli nedrīkst samazināt tās nestspēju un tiem jāaiztur liesmu virzība uz citām telpām noteikumos norādīto laiku: 15, 30, 45, 60, 90, 120, 180 vai 240 minūtes. Paneļu ugunsnoturības testā secināts, ka degšanas vietā temperatūra sasniedz 600 oC, kamēr paneļa otrā pusē tā saglabājas zem 40 grādiem. Piemēram, 7 cm biezs salmu paneļa paraugs tiešu liesmu spēj aizturēt 97 minūtes.

Paneļa dedzināšana ar tiešu liesmu demonstrē presētu salmu ugunsdrošības īpašības.

Tāpēc, ka salmu paneļi tikai gruzd, tie māju būvniecībai ir daudz piemērotāki par materiāliem, kas degšanas procesā kūst un veido degstpējīgu šķidru masu, kas var aizdedzināt citus konstrukcijas elementus. Sapresētu salmu īpašību dēļ māju iespējams pasargāt no nelaimes gadījumiem. Pelni, kas veidojas, salmiem degot, ierobežo skābekļa piekļuvi zemāk esošiem slāņiem, uguni lēnām slāpējot. Ugunsnelaimē bojāto salmu daļu var izgriezt un aizpildīt ar, piemēram, kokšķiedru vati.

Salmu mājā var uzstādīt jebkādu apkures iekārtu, ko izbūvē, ievērojot Ministru kabineta noteikumos nr. 238 Ugunsdrošības noteikumi norādītos attālumus no dūmvada iekšpuses līdz degtspējīgām konstrukcijām. Apkures iekārtas, elektroinstalācijas un ūdensapgādes ierīkošana neatšķiras no citām mājām – vadiem jābūt aizsargātiem instalācijas caurulēs, bet kontaktligzdu un slēdžu vietās nostiprina dēlīti.

Drošai lietošanai kontaktligzdu un gaismas slēdžu vietās zem apmetuma nostiprina dēli.

Pirms mājas montāžas sagatavotie paneļi jāpasargā no nokrišņiem – tos novieto stāvus, pievēršot uzmanību presēto salmu virzienam. Jānis no savas pieredzes stāsta, ka paneļi pirms montāžas atsevišķās vietās samirkuši, tāpēc turpmāk paneļu augšdaļa tiks marķēta, lai novērstu kļūdas glabāšanas periodā. Pareizs virziens nodrošina, ka ūdens no tiem notek, pasargājot salmus no trūdēšanas. Lai glabāšanas laikā paneļus pasargātu no nokrišņiem, tos ieteicams novietot nojumē ar labu gaisa apmaiņu.

Reklāma
Reklāma

Pašam sava salmu pirts

Jānis nesen Burtnieku pagasta Pidriķī uzcēlis 6 x 8 metru lielu pirtiņu no salmu paneļiem. No ārpuses stiprinātas 12 mm biezas kokšķiedru plāksnes, uz kurām veidots vertikālais un horizontālais latojums. Uz latojuma stiprināti apdares dēļi, veidojot ventilējamo fasādi. Jumtam izraudzīts pelēks bezazbesta šīferis, lai ēka iederētos pārējā ciema apbūvē. No iekšpuses tas siltināts ar ekovati un 25 mm biezu kokšķiedru plāksni.

Jānis Saulītis pie savas salmu paneļu pirts.

Pirts likta uz plātņveida pamatiem. To dziļums zem sienām ir 35, bet ēkas vidū 15 centimetru. Ēkas izbūves vietā ir piemērota grunts, kas sastāv no māliem un grants. Pamatiem uzklāts hidroizolācijas materiāls, uz kā stiprinātas divas blakusesošas 45 x 195 mm mūrlatas, tās pārklātas ar 12 mm kokšķiedru plāksni, veidojot blīvējumu salmu paneļiem.

Telpu starpsienas būvētas no 100 mm bieziem keramzīta blokiem, kas apkures sezonā palīdz saglabāt siltumu. Pie starpsienas izvietota pirtskrāsns. Ēkas iekšējos noapaļotajos stūros iebūvētas plastmasas ventilācijas caurules, lai mainītu gaisa kustību telpā un novērstu pelējuma veidošanos. Sienas pīrāga biezums stūros sasniedz 70 centimetru.

Salmu pirtiņā Pidriķī būs iespēja apmesties visiem, kas apsver salmu paneļus izmantot savas mājas būvniecībai.

Salmu paneļu pirts.

Der zināt!

  • No salmu paneļiem veido tikai mājas ārsienas. Telpu starpsienas var veidot no koka, rīģipša, keramzīta vai gāzbetona blokiem.
  • Samirkuši paneļi zem cieši noklāta pārsega, piemēram, plēves vai tenta, rosinās pelējuma attīstību, bojājot salmus.

Pieredze

Prasmju, zināšanu un dabas kopdarbs

Biedrības "Salmu māja" priekšsēdis Aleksandrs Ļubinskis.

Biedrības Salmu māja priekšsēdis Aleksandrs Ļubinskis ar ģimeni vairāk nekā 10 gadu dzīvo pašu celtā salmu mājā. Plašās 140 m2 mājas budžets bijis salīdzinoši neliels, tāpēc tā vairākus gadus celta pašu spēkiem. Aleksandrs apguvis galdniecības pamatzināšanas un mājas konstrukciju izlēmis izgatavot no koka. Sākumā bija paredzēts māju siltināt ar ekovati, bet ideja par salmu izmantošanu radusies pēc filmas noskatīšanās, kurā demonstrēta māju būvniecība no salmu ķīpām Amerikā. Tolaik Latvijā šādu māju nebija, tādēļ zināšanas par salmiem būvniecībai apgūtas kaimiņvalstīs.

Aleksandrs atzīst, ka daudzās mājās sastopamās problēmas, piemēram, pelējums, saimniekiem nesagādā raizes. Ar gadiem parādījies pāris nelielu plaisu, kas radušās dabīgo materiālu īpašību izmaiņu dēļ, un tās aizdarītas ar apdarei izmantotiem materiāliem.

Salīdzinājumam – 40 cm bieza salmu paneļa siltumizolācijas īpašības atbilst ap 35 cm biezam gāzbetona un 25–30 cm biezam akmensvates slānim. Blakus salmu mājai atrodas mazāka nerenovēta koka māja, kuras apsildīšanai tiek patērēts ievērojami vairāk kurināmā materiāla. Elektrības apgādei Aleksandrs jau otro gadu izmanto uz mājas jumta uzstādītus saules paneļus, bet apkurei no pagājušās ziemas izmanto gaisa–ūdens siltumsūkni.

Mājas īpašnieks iesaka izmantot salmu paneļus māju būvniecībai saimniekiem, kuri vēlas samazināt citu būvmateriālu ražošanas procesā patērētos resursus un enerģiju. Izmantojot dabīgos materiālus būvniecībai, jāņem vērā to uzklāšanai piemērotākie apstākļi, temperatūra un to žūšanas laiks, kas nosaka nākamo darbību secību. Dabīgo materiālu aizstāšana ar moderniem risinājumiem var negatīvi ietekmēt gaisa un mitruma cirkulāciju, sagādājot problēmas mājas ilgtspējībā.

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma