Pelējums ir acīm redzams indikators, ka mitrums mājās ir pārāk liels. Pelēka vai melna krāsa visbiežāk vērojama flīžu šuvēs un silikonā ap dušu vai vannu.

Reklāma

No virsmām notīrīt pelējumu ir salīdzinoši vienkārši, bet silikons jānomaina. Izvēloties silikonu, lielākā uzmanība jāpievērš smalkajai drukai uz iepakojuma, uzsver uzņēmuma Penosil lielo klientu menedžeris  Kirills Sokolovs.


Uzmanība jāpievērš klasei


Kā jebkurš materiāls pie liela mitruma un augstas temperatūras silikons pelēs. Lai silikons ilgāk būtu noturīgs pret pelējumu, tam ražošanas procesā pievieno speciālas ķīmiskas vielas – fungicīdus un baktericīdus. Uzmanība jāpievērš uz iepakojuma norādītajiem marķējumiem, nevis nosaukumiem. Blakus CE marķējumam uz etiķetes uzdrukāti hermētiķa veiktie testi. Pēc tiem nosaka, vai silikons ir neitrāls vai sanitārs. 


Neatkarīgi no silikona klases pelējums var veidoties, bet sastāvā izmantotās vielas nodrošina, lai samazinātu tā iespēju. Noturīgākajiem silikoniem pret pelējumu piešķirta XS-1 klase.


Silikonu fasē plastmasas kārtridžos, ko uzklāj ar standarta hermētiķa pistoli, vai arī lielākos plēves iepakojumos, kam vajadzīga lielāka, pilnā korpusa hermētiķa pistole.


Silikons pelēs ātrāk, ja siena, pie kā tas uzklāts, ir vēsa un mitra. 

Piemēram, ja vanna atrodas otrpus ārsienai, silikona šuvi ieteicams pēc mazgāšanās noslaucīt. Lai samazinātu mitrumu, vannasistabai vai dušai jāpieslēdz ventilators gaisa apmaiņai – galvenā ir ventilācija.


Bāze un krāsa


Veikalos nopērkami etiķskābes bāzes un neitrālās bāzes silikoni. Neitrālās bāzes silikoni labāk savienojas ar plastmasu, bet etiķskābes bāzes jeb sanitārais silikons – labāk ar stiklu un metālu. Sanitāro silikonu izmanto plašāk, bet, ja to grib izmantot, piemēram, akrila vannai, tā vietā ieteicams izmantot sanitāro neitrālo silikonu, kura sastāvā apvienoti abi. Atšķirību var noteikt arī pēc aromāta – sanitārais silikons ož pēc etiķa.


Silikona krāsu iespējams pielāgot vēlmēm un vajadzībām. Tās iedala divās kategorijās – standarta un specializētā produkcija. Standarta produkcijā ietilpst caurspīdīgs, balts, melns, pelēks un brūns hermētiķis, jo šīs krāsas izmanto visbiežāk, bet specializētās krāsas pielāgo flīžu šuvotāju toņiem.


Sapelējis – jānomaina


Vannasistabā veidojoties pelējumam, jāsaprot, vai tas ir silikonā vai uz pašas vir­smas. Ja pelējums attīstās silikonā, to nevarēs notīrīt. Silikons no virsmas jānoņem mehāniski, izmantojot speciāli šim nolūkam veidotu skrāpi, vai arī ar celtniecības nazi silikonu var pārgriezt uz pusēm un noņemt. Nav ķīmisku līdzekļu, kas noņem silikonu, bet ir, kas to padara mīkstu, lai būtu vieglāk noņemt ar instrumentu. Nedrīkst uzklāt jaunu silikonu, ja iepriekšējais nav noņemts, jo tas savstarpēji nesavienojas. 


Plastmasas kārtridžam ar nazi nogriež galu un uz tā uzskrūvē komplektā iekļauto plastmasas uzgali. Atkarībā no aizpildāmās šuves platuma uzgali var nogriezt vajadzīgajā izmērā ar slīpo atzīmi. Citiem silikoniem papildus uz uzgaļa piestiprināts elastīgs snīpis, ar ko silikonu var uzklāt daudz precīzāk. Ja tas nav iekļauts, var izmantot gumijotu lāpstiņu, lai aizpildītu visu šuvi. Uz uzklātā silikona uzsmidzinot ūdeni, sajauktu ar ziepēm, to ir daudz ērtāk izlīdzināt, jo tas nepielips pie instrumenta. Pirms silikona uzklāšanas uz malām var uzlīmēt krāsotāju papīra līmlenti – silikonu uzklāj, izlīdzina un, kamēr silikons nav sacietējis, līmlenti noņem.


Lai notīrītu virsmas, rokas un instrumentus no silikona, var izmantot speciālas tīrīšanas salvetes, kas notīra citu celtniecības ķīmiju, piemēram, līmi un montāžas putas. Tās var iegādāties būvmateriālu veikalos.


Aizpildot lielas 
spraugas


Liela aizpildāmā sprauga uzskatāma par deformācijas šuvi, ja starp savienojamajām vietām ir tukšums. Tajā jāliek pamats, ar ko silikons nedrīkst veidot savienojumu, citādi var veidoties plaisa vai silikons var atlipt no malām. Neviens silikons nelīp pie teflona, polietilēna un polipropilēna. Vislabāk izmantot polietilēna auklu, ko iespējams iegādāties būvmateriālu veikalos. 


Pirms iegādājies silikonu, novērtē vietu, kurā tas jāuzklāj, – nepareizi izraudzīts var nepildīt funkciju vai ar laiku atdalīties no virsmas. Vajadzības gadījumā lūdz palīdzību pārdevējam.


Padoms


Vannā pirms silikona uzklāšanas jāiepilda ūdens. Pēc sacietēšanas ūdeni no vannas var izlaist, nodrošinot ilgtspējīgu savienojumu pie deformācijas.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.