Lai kādi jauni ēdieni un produkti ienāktu mūsu virtuvēs, nereti gribas gatavot tieši to, ko gatavojušas mūsu mammas un vecmammas, ko tādu, kas sakņojas latviešu virtuves tradīcijās. To skaitā ir speķa pīrādziņi un plātsmaizes.
Milti – mīklas pamats
Iepriekš Latvijā miltus iedalīja šķirās: augstākā labuma, I šķiras, II šķiras un rupja maluma miltos. Tagad tos iedala tipos, līdzīgi kā pārējā Eiropas Savienībā. Miltu tipu apzīmē ar skaitli, ko norāda uz produkta iepakojuma. Jo mazāks šis skaitlis, jo milti baltāki, satur mazāk šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu, toties ir vairāk lipekļa, norāda AS "Dobeles dzirnavnieks" speciālisti.
Baltos un smalkos 405. tipa kviešu miltus pārsvarā izmanto konditorejā, bet maizes cepšanai derēs ļoti plaša kviešu miltu amplitūda – no 405. līdz 812. tipam. Maize, kas cepta no miltiem ar mazāku tipa skaitli, būs ar gaišāku mīkstumu, tomēr uzturvērtības ziņā zaudēs nedaudz tumšākām baltmaizēm. Lai celtu maizes vērtību, mīklai pievieno sēkliņas, riekstus un klijas.
Rauga mīklas pagatavošanai vispiemērotākie ir ar lielāku lipekļa saturu – 405. un 550. tipa – milti.
Arī rudzu miltus, tāpat kā kviešu, iedala pēc to tipa. Visgaišākie un smalkākie ir bīdelētie 700. tipa rudzu milti, 1370. tipa milti ir tumšāki un rupjāki, jo satur arī grauda apvalka daļiņas, bet 1800. tipa milti ir rupja maluma, un tajos ir samalts viss grauds.
Rauga mīklas vienreizviens
Cepot pīrāgus un plātsmaizi paretam, protams, nevaram uzkrāt tādu pieredzi, kāda ir profesionāliem konditoriem. Tāpēc vaicāju pieredzējušajai konditorei, Kairi café līdzīpašniecei Maijai Kairei, kā viņa gatavo rauga mīklu, lai sanāktu mīksti pīrāgi un poraina plātsmaize.
“Es izmantoju augstākā labuma kviešu miltus, kas ir smalki, ar augstu lipekļa daudzumu. Rauga mīklai var pievienot arī pilngraudu kviešu miltus, taču ne vairāk par trešdaļu no kopējā miltu daudzuma, citādi pīrāgi sanāks cieti,” skaidro konditore.
Lai rauga mīkla izdotos poraina, tai jāpievieno sviests vai eļļa. Šīs taukvielas var miksēt. “Sviests arī mīklai piešķir patīkamu garšu,” zina teikt Maija Kaire un tūlīt pat vērš uzmanību uz to, ka treknākai mīklai nepieciešams ilgāks raudzēšanas process, jo “rauga sēnītei ir grūtāk pacelties”.
Viņa iesaka rauga mīklai pievienot pienu un ūdeni vienādās daļās, nevis tikai pienu. Mīklas sastāvā jau ir taukvielas. Ja klāt būs vēl piena tauki, izceptie pīrāgi vai plātsmaize būs cietāki.