Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.
- Augļu dienās (5.–7.08.) ievāc sēklas. Stāda zemenes un avenes. Novāc augļus un ogas. Marinē, vāra ievārījumus, kaltē augļus.
- Sakņu dienās (8.–11.08.) sēj zālāju, stāda zemenes un avenes. Novāc sīpolus un agros kartupeļus.
PADOMS
Vērosim laiku Labrenča dienā (10.08.), ja tā skaista, tad arī rudens būšot skaists.
Augusta pirmā puse ir īstais laiks zemeņu un aveņu stādījumu veidošanai. Veiksme un izdošanās darbos, protams, ir atkarīga no laika apstākļiem. Ja jūlijs bijis karsts un sauss, tad zemenes maz stīgo un jaunie stādi neveidojas. Nav jau tā, ka šādos apstākļos viss ir tikai slikti. Sauss, karsts laiks palīdz atbrīvot jaunajam stādījumam paredzētās platības no daudzgadīgajām nezālēm. Augsni rušinot, tās izkaltīs un vismaz daļa ies bojā. Zemeņu stādījumu ravēšana un sakopšana nav nekāds vieglais darbs, bet, ja gribas ogas tas, jādara. Arī vasaras avenes ir noražojušas un pelnījušas uzmanību, jāizgriež noražojušie dzinumi, jāizravē apdobes, jāmēslo ar kompostu vai rudenim piemērotu fosforu un kāliju saturošu minerālmēslojumu. Vasaras otrās puses mēslošanas uzdevums ir veicināt augu nobriešanu, sagatavošanos ziemai un nākamā gada ražas ieriešanos. Intensīva veģetatīva augšana vairs nav vēlama, jo nenobriedušie dzinumi slikti ziemos.
Augusts