Zodiakā pār ūdens spēkiem valda 3 zvaigznāji: Zivis, Vēzis un Skorpions, pār siltumu Auns, Lauva un Strēlnieks, pār gaismu Ūdensvīrs, Dvīņi un Svari, bet pār zemes spēkiem gādā Vērsis, Jaunava un Mežāzis. Tas arī veido dienu dalījumu.
Kad Mēness atrodas Zivs, Vēža vai Skorpiona zvaigznājā, ir lapu dienas, kurās valdošais elements ir ūdens. Raksturīgie laika apstākļi: mitrs, apmācies, miglains, iespējams lietus. Augi tajās labi uzņem ūdeni. Sējami un stādāmi lapu dārzeņi. Labas dienas zālāju un zaļmēslojuma augu sēšanai. Lapu dienās vāktais der tikai tūlītējam patēriņam, jo ražā ir daudz ūdens, kas veicina bojāšanos. Taču apgrieztie augi ātri ataug. Šī sakarība jāņem vērā, vācot skābenes svaigam patēriņam, šķinot lapu salātus un lociņus. Arī lapu dienā nopļautais mauriņš ātri ataugs un apcirptais dzīvžogs strauji salapos, tas jāņem vērā, zālīti appļaujot pirmo reizi, tāpat sākot veidot dzīvžogus. Lapu dienās ne visai labi izdodas piena pārstrādes produkti, maize un konditorejas izstrādājumi.
Ja Mēness atrodas Auna, Lauvas vai Strēlnieka zvaigznājā, kas atbildīgi par uguni un siltumu, ir augļu dienas. Raksturīgs silts laiks. Stādāmi augļu koki un ogulāji, sējami pākšaugi, graudaugi, eļļas augi, kā arī augļu dārzeņi. Labas dienas ražas vākšanai un pārstrādei. Augļu dienās vāktie augļi ir aromātiski, labi glabājas, izdodas ievārījumi, kompoti un sulas. Šajās dienās gatavotie skābējumi ir garšīgi, tie nebojājas un nepārskābst. Arī sēklas un graudi, kas vākti augļu dienās, labi žūst un nepelē. Vāc ne tikai augļus, bet arī rabarberu kātus, skābenes sālīšanai, kāpostus skābēšanai. Labi izdodas maize un konditorejas izstrādājumi, piena pārstrādes produkti, uzputeņi.
Par gaisu un gaismu savukārt gādā Ūdensvīrs, Dvīņi un Svari, to pārziņā ir ziedu dienas. Tām raksturīgs saulains un skaidrs laiks. Šajās dienās sēj un stāda puķes, vāc ārstniecības augus un puķu sēklas. Grieztie ziedi ilgi saglabāsies svaigi. Labi izdosies gatavotie ievārījumi un citi augļu un dārzeņu pārstrādes produkti. Labi žūs un smaržos pirtsslotas. Šajās dienās gan vajadzētu atturēties no augu laistīšanas, jo tie slikti uzņem ūdeni, kas var būt iemesls sēnīšu slimībām un gliemežu uzbrukumiem. Vārot ievārījumus un gatavojot konservus ziedu un augļu dienās, var samazināt cukura un sāls daudzumu. Labi izdosies maize, konditorejas izstrādājumi, piena pārstrādes produkti un saldie ēdieni. Sēšanai un stādīšanai piemērotākas būs Dvīņu un Svaru zvaigznāju kontrolētās ziedu dienas. Ūdensvīra kontrolētās labāk veltīt augu vākšanai.
Visbeidzot – Vērša, Jaunavas un Mežāža zvaigznāju pārziņā ir zemes spēki, un tad ir sakņu dienas. Tās mēdz būt vēsas un apmākušās. Labs laiks augsnes apstrādāšanai un ravēšanai. Stāda kartupeļus, sīpolus un ķiplokus, sēj bietes, burkānus, redīsus un citus sakņu dārzeņus. Novāc sakņaugus, lai tie nevīstu un nebojātos. Īstās dienas komposta gatavošanai un pārjaukšanai. Jaunavas zvaigznāja ietekmes laikā stādītais labi iesakņosies un augs. Ražu labāk vākt un nolikt uzglabāšanā Vērša un Mežāža sakņu dienās.
Saules un Mēness gaitas nozīme lauku darbos
Mēness, planētas un zvaigznes kustas un pārvietojas pa savām orbītām. Ticam vai ne, bet vairāk vai mazāk tas ietekmē mūsu dzīvi. Sējas un Ražas kalendāru sastādīšanas pamatprincipi pamatojas uz Saules un planētu gada kustības aprēķinu sistēmu, ko sauc par ģeocentrisko projekciju. Tajā par centru uzskata Zemi – atšķirībā no astronomijā pieņemtās heliocentriskās projekcijas, kurā par centru tiek pieņemta Saule. Šāds pasaules vērojums ir loģisks un saprotams. Augi, tāpat kā mēs, izjūt ritmiskās pārmaiņas kosmosā, kas izpaužas kā diena un nakts vai gadalaiku maiņa. Par Saules nozīmi parasti nešaubās neviens. Mēnesim savukārt tiek piedēvētas dažādas – gan pelnītas, gan izdomātas īpašības. Tā kā pavadonis atrodas Zemei vistuvāk un ir ar to saistīts, tam ir vislielākā un jūtamākā ietekme uz dzīvajiem organismiem. Kosmosā katram spīdeklim ir sava vieta un savs kustības ceļš un arī ietekme uz Zemes dzīvi. Tomēr jāapzinās, ka visums ir bezgalīgs. Lai gan pilnveidojas iespējas to izpētīt, nezināmā vēl ir daudz.
Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu fona, ko sauc par zodiaku. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, tās ir veselas 365 dienas. Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. To sauc par pavadoņa siderisko ciklu. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās. Dienas piederību kādai no grupām nosaka Mēness atrašanās noteikta zodiaka zvaigznāja ietekmē. Pie šādiem secinājumiem nonākts, ilgstoši novērojot augu attīstību praktiskos izmēģinājumos.
Savukārt matēriju veido četri elementi: ūdens, uguns, gaiss un zeme. Katram elementam ir divas galvenās īpašības. Uguns ir karsta un sausa, zeme – sausa un auksta, ūdens ir auksts un mitrs, gaiss – mitrs un karsts. Katra parādība un lieta ir šo četru elementu sajaukums gan neorganiskajā minerālu pasaulē, gan dzīvajos organismos. Katrs no šiem elementiem raksturīgs arī kādai auga daļai: ūdens lapām, uguns augļiem, gaiss ziediem un zeme saknēm. Zodiakā pār ūdens spēkiem valda zvaigznāji. Katrs Mēness ceļojuma cikls zodiakā ilgst 27 dienas, 7 stundas un 4 minūtes, tā laikā pavadonis planētai četras reizes sūta ūdens, siltuma, gaismas un zemes spēkus. Tas atrodas katrā zvaigznājā 2 līdz 3 dienas.