Kā pārstādīt rožu krūmus, vecākus par 30 gadiem, un vai to vispār var darīt? Jautā Juta M. Konsultē rožu audzētāja un kolekcijas dārza "Rozītes" saimniece Daila Trubiņa.

Reklāma

Tik  ilgi augušām rozēm pār­stādīšana īsti nepatīk, jo augam raksturīga gara mietsakne, kuru grūti izrakt netraumē­jot, tāpēc jārēķinās, ka roze jaunajā vie­tā var arī neieaugties un aiziet bojā. Labākais laiks rožu pārstādīšanai ir vēls rudens vai agrs pavasaris. To­mēr Daila Trubiņaiesaka labāk to da­rīt rudenī – septembra beigās, oktobrī, jo parasti augsne vēl ir silta un mitra, kas veicina labāku iesakņošanos.

Pirms pārstādīšanas izgriež rozes atmirušos un bojātos dzinumus, pārējos saīsina par trešdaļu. 

Vislabāk atstāt trīs četrus jaunākos dzinumus. 

Noņem arī visas lapas. Šīs darbības samazina auga iz­tvaikošanas virsmu, kas svarīgi, kamēr augs vēl nav pilnībā iesakņojies.

Jo vairāk sakņu pārstādīšanas lai­kā paliek neskartas, jo labāk, tāpēc ap­kārt rožu krūmam 30–50 cm attālumā rok tranšeju un augu lēnām izkustina no vietas. Izrokot jāsaglabā pēc iespējas vairāk smalko sakņu, jo tās ir būtiskas barības vielu uzsūkšanai. Nogriež stipri bojātās un aizlauztās saknes.

Jaunā vietā sagatavo bedri – ap­tuveni divas reizes lielāku par iz­rakto sakņu tilpumu. Bedri saga­tavo atkarībā no augsnes veida. Ja ir mālaina augsne, bedres apak­šā veido drenāžas kārtu no ma­ziem akmentiņiem vai grants. Tad liek kūtsmēslu kārtu un virs tās lapu trūdzemi. Augšpusē atstāj ne­auglīgo augsni, kas izrakta no bed­res apakšas. 

Ja ir smilšaina augsne, apakšā veido māla slāni un virs tā visu iepriekš minēto.

Augu stāda tikpat dziļi, cik tas bija audzis iepriekšējā vietā. 

Vislabāk to darīt divatā – vienam roze brī­vi jātur virs jaunās stādīšanas bedres, otram jāpieber augsne.

Pēc pārstādīšanas rozi kārtīgi salej, rēķinot 10 litru uz vienu stādu. Īpa­ši par to jāpiedomā pavasarī, jo tad augsne mēdz ātri izžūt. 

Tad arī vē­lams pārstādīto rozi iesākumā pie­segt ar egļu zariem, lai tā neciestu no spilgtajiem saules stariem.

Rozes prasa daudz vairāk kopēja uzmanības un pūļu nekā citi augi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.