Vai zināji, ka, lai arī šobrīd fazāni mīt vairākās Eiropas valstīs, tā tomēr nav fazānu vēsturiski dabiskā dzimtene. Apmēram no 500. līdz 800. mūsu ēras gadam tie Eiropā tika ievesti no Dienvidkaukāza. Mūsdienās pazīstamās populācijas veidojušās, krustojoties ievestajām fazānu pasugām.

Reklāma
  • Raibais fazāns ir Japānas nacionālais putns, jo tika uzskatīts, ka šie putni daudz agrāk par cilvēkiem spēj sajust zemestrīces tuvošanos. Tāpat tas attēlots arī vairākos literatūras darbos.
  • Fazāni nav izteikti lidotāji, arī ziemā tie nekur nemigrē. Ja fazānu izbiedē, tas mēdz uz īsu brīdi pacelties spārnos, taču no plēsējiem labprātāk izvairās skrienot. Šie putni var skriet ar ātrumu līdz 15 kilometriem stundā. Savukārt briesmu brīžos lidojot tie var sasniegt nudien iespaidīgu ātrumu – 95 kilometri stundā.
  • Lielbritānijā fazāni biežāk nekā citas sugas saduras ar automašīnām un motocikliem. Ir zināmi gadījumi, kad transportlīdzekļu vadītāji sadursmē ar fazānu ir pat smagi ievainoti un gājuši bojā. Tas varētu būt saistīts ar lielo putnu skaitu savvaļā un to, ka fazāni lido samērā īsas distances.
  • Pavasarī riesta laikā fazānu tēviņi mēdz kļūt teritoriāli, un ir pat fiksēti gadījumi, kad tie ar nagiem, knābi un spārniem cenšas uzbrukt cilvēkiem. 2010. gadā Lielbritānijā kāda pensionāru pāra pagalmā iemitinājies īpaši kareivīgi noskaņots putns, kas uzbrucis ikreiz, kad kāds iznācis pa ārdurvīm. Kā stāsta mājas saimnieks Džons Takers, kareivīgais putns brīžiem gaidījis jau uz sliekšņa, tādēļ, bruņojies ar kārtīgu mietu, Džons māju nereti labprātāk pametis, izkāpjot pa pirmā stāva logu.
Fazāni.
  • Savvaļā mītošajiem fazāniem reizēm ir raksturīgs ligzdošanas parazītisms. Tas ir, fazāni mēdz savas olas dēt citu sugu – piemēram, savvaļas tītaru, irbju, pat ūdensputnu – ligzdās. Tā kā fazānu olām ir īsāks inkubācijas periods nekā dažu citu sugu olām, perētājputns mēdz sagaidīt izšķiļamies fazānus, bet savas olas pāragri pamet, uzskatot tās par nedzīvām. Interesanti, ka fazāni, kurus perējuši citu sugu putni, dažreiz mēdz pat pārņemt to uzvedību un censties piedalīties citas sugas riestā.
  • Fazāna gaļa ir ļoti garšīga un veselīga! Tā satur daudz vērtīgu minerālvielu, piemēram, cinku, dzelzi un selēnu. Garšas ziņā fazāna gaļa nedaudz atgādina vistu, taču ir mazāk trekna. Tajā ir pat mazāk kaloriju nekā liellopu gaļā. Lai panāktu pavisam izcilu garšu, fazānu tāpat kā jebkuru citu medījumu ir ieteicams nogatavināt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.