“Patlaban pārziemināšanai paredzētajās vietās novieto eņģeļtaures. Milzīgā auguma meženes parasti pārziemo bez problēmām. Vairāk uzmanības prasa jaunie stādiņi un dažādās šķirnes. Ja siltuma un papildapgaismojuma pietiek, tie var zaļot visu ziemu,” skaidro eņģeļtauru kolekcionāre Diāna Romenkova no Ikšķiles.

Reklāma

Piebremzē laistīšanu

Svarīgākais sekmīgai puķes ziemošanai ir mērens augsnes mitrums. Sevišķi jaunajiem augiem pārliešana ir bīstama – tie vienkārši nopūs. Kad eņģeļtauri ienes telpā, gaismas izmaiņu un trūkuma dēļ tā strauji nomet lapas.

Dažkārt cilvēki kļūdās un domā, ka tas notiek sausuma dēļ, un cītīgi laista. Taču, ja augam nav lapu, tas ūdeni patērē maz. Pat neliela iekaltēšana ziemas periodā nav tik bīstama kā slapjums.

Diāna Romenkova.

Vēl bīstamāk, ja slapjo puķi novieto vēsā vietā. Ziemošanas laikā pārbauda augsnes mitrumu un neļauj tam pilnīgi izkalst.

Spraudeņu laiks ir rudens

Rudenī var pavairot eņģeļtauri, nogriežot spraudeņus kuplajam vainagam. Pavisam zaļie dzinumu gali var nepārziemot, bet tā daļa, kas jau sākusi nobriest, kļuvusi pelēcīgāka, apsakņojas un pārziemo labi. Taču ar spraudeņu griešanu nevajag aizrauties, ja nav speciāla apgaismojuma, kur tos novietot.

Spraudeņus var spraust kūdras substrātā, grantī, sfagnu sūnās. 

Nobriedušās daļas var likt ūdenī un stādīt, kad uz stumbra parādās tādas kā pumpiņas (no tām nāks saknītes). Novieto siltā vietā, kur ierīkots papildapgaismojums.

Taču eņģeļtauri nevajag apgriezt tikai apgriešanas pēc. Ja vieta ļauj un pa durvīm var ienest, atstāj visu, kā ir. Jo zemāk nogriež, jo ilgāk jāgaida uz ziedēšanas sākumu.

Dalīšanās ar spraudeņiem ineterneta vietnēs un to pasūtīšana no ārzemēm nav apsīkusi arī tagad. Taču kolekcionāre iesaka šķirnes spraudeņa vai auga iegādi labāk atlikt uz pavasari.

Profesionāļi tās pratīs pārziemināt, taču bez speciāla aprīkojuma tas var neizdoties, sevišķi jaunu stādu, kam daudz nepārkoksnējušās daļas. Ja pērk pavasarī, līdz rudenim augs nobriedīs un pārziemos labāk.

Sargā saknes

Eņģeļtaurēm galvenokārt jāsargā saknes podā. Pat ja virszemes daļas rudens salnā apsalušas, augs atjaunosies. Protams, ziedēs daudz vēlāk.

Telpā, kur ziemina eņģeļtaures, gaisa temperatūra nedrīkst būt mīnusos. Nav jābēdā, ja istabas gaismā un siltumā tā veidos izstīdzējušu lapu cekulu. Tas tik un tā ik pa laikam nobirs.

Ziemā galvenais ir saglabāt puķes dzīvību līdz pavasarim, kad tā sāks augt ar sparu. Tā sauktās meženes (baltas, rozā vai dzeltenas milzenes) audzētāja uzskata par mazvērtīgām un iesaka aizvietot ar šķirnes augiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.