Mist 15.7 °C
S. 27.07
Dita, Marta
Pēršanās ziemā ļauj izbaudīt lielākus kontrastus.
Pēršanās ziemā ļauj izbaudīt lielākus kontrastus.
Foto: Foto no privātā arhīva. / Latvijas Mediji

Pirts latviešiem kopš seniem laikiem bijusi labsajūtas, kā arī ķermeņa un gara atveseļošanas vieta. Ziema ir īstais brīdis palutināt sevi ar pirts apmeklējumu, attīrot sevi gan fiziski, gan garīgi un uzkrājot labo enerģiju. Lai pirts procedūras sniegtu prieku un stiprinātu veselību, tiekamies ar profesionālu pirtnieku un masieri Anriju Tamisāru.

Reklāma

“Pēc Pirts skolas pabeigšanas pirms pieciem gadiem abi ar kolēģi Lailu Plāteri nolēmām turpmāk darboties kopā, piedāvājot cilvēkiem dažādus pirts rituālus. Šobrīd esam pazīstami kā Lavandas pirtnieki. Pašiem mums gan pirts nav, pirts rituālus un pirtskūres veicam vairākās mūsu mīļās vietās: Ziedleju pirtiņās (Dūmu, Stikla un Vilnas pirtī), Ragaciema Skadiņos, pirtīs Mārupē un Baldonē, Vilnas pirtī Rauboņu dzirnavās Lietuvā un citur, bet sadarbojamies un peram arī citās mūsu draugu un kolēģu pirtiņās,” stāsta Anrijs Tamisārs.

Pirts rituāls sastāv no vairākām daļām: sildošā, attīrošā daļa, pēršanās, atvēsināšanās un atkārtota sildīšanās. Viss kopā var aizņemt 3–5 stundas vai ilgāk.

Pirtnieks Anrijs Tamisārs.

Ir cilvēki, kuri iet pirtī cauru gadu, bet ir tādi, kuriem pirts vairāk saistās ar ziemu un aukstumu. Pirtnieks kā ziemas priekšrocību min iespēju baudīt lielākus kontrastus, kas norūda un stimulē imūnsistēmu. Sākumā šķiet, ka lēkšana āliņģī ir īpaši ekstrēma, kaut īstenībā ūdens temperatūra ir dažus grādus virs nulles salīdzinājumā ar sniegu, kur tā ir mīnusos.

“Ir radies pieņēmums, ka pirtī parasti iet vakarā, bet tas nebūtu īsti pareizi. To labāk darīt rīta pusē vai pa dienu, jo pirts rituāls dod enerģiju pārējai dienas daļai,” skaidro pirtnieks. 

Vislabāk pirtij atvēlēt kādu brīvdienu, kad var nesteidzīgi ļauties sevis attīrīšanai. Nav vēlams pirtī doties tūlīt pēc ēdienreizes – jānogaida vismaz divas stundas. Jau iepriekšējā dienā būtu vēlams sevi sagatavot pirts rituālam, dzerot vairāk ūdens nekā ikdienā un izvairoties no gaļas ēšanas.

Skrubji ķermeņa attīrīšanai

Attīrošajā daļā pirms pēršanās izmanto dažādus skrubjus, kuru galvenais uzdevums ir atmirušās ādas noņemšana un poru atvēršana. Sāls, sevišķi jūras sāls, veicina sviedrēšanu, šlakvielu izvadīšanu no organisma un piesaista karstumu.

Skrubjus gatavo, sajaucot rupjo vai smalko sāli ar dažādām pulverī saberztām augu drogām.

Skrubjus gatavo, sajaucot rupjo vai smalko sāli ar dažādām pulverī saberztām augu drogām: pelašķi, vīgriezi, piparmētru, lavandu, raudeni, biškrēsliņu, dievkociņu. Jāuzmanās ar biškrēsliņu – lielās devās tas var būt indīgs.

Reklāma
Reklāma

Anrijs Tamisārs skrubjos iecienījis lietot izkaltētas un samaltas kalmju saknes, kas labi attīra ādu. Tās var izmantot arī bez sāls.

Vasarā sālī iejauc sakapātus zaļus augus. Ziemā tās var būt priežu, egļu skujas vai kadiķi. 

Sāls ir kā konservants, un augi tajā nebojājas. Jāņem vērā arī katra cilvēka individuālā jutība pret konkrētu augu, lai neizraisītu alerģiskas reakcijas. Labs skrubis ir arī sodas un sāls maisījums vai tikai sāls bez augiem.

Par spēcinošu un īpašu uzskata dzintara pulveri, kas ir tik smalks kā smiltis. Dzintars ir abrazīvs, un skrubēšanai nav nepieciešams liels daudzums. Karstumā sāls uz ādas ātri izkūst, dzintars tiek ierīvēts ādā, atstāts uz noteiktu laiku. Izdaloties dzintara eļļai un skābēm, āda saņem visas dzintara labās īpašības.

Skrubi saudzīgi iemasē ādā un atstāj uz 5–10 minūtēm, pēc tam noskalo. Tādā veidā aizskalo prom visu slikto, kas attīrījies skrubēšanas laikā.

Skrubi saudzīgi iemasē ādā un patur 5–10 minūtes, pēc tam noskalo.

Jāseko līdzi pašsajūtai

Tvaika pirtīs optimālā temperatūra ir 45–65 grādi, mitrums 40–65 procenti. Temperatūru paaugstina pakāpeniski, lai organisms pielāgotos jaunajiem apstākļiem. Pirtnieks norāda, ka pirts termometri ne vienmēr būs objektīvi, jo rādījumus ietekmē to novietojums – tuvāk pie griestiem vai krāsns temperatūra būs augstāka un otrādi. Pareizāk būtu sekot līdzi savai pašsajūtai, jo pirtī jājūtas komfortabli. 

Uz lāvas labāk gulēt, nevis sēdēt, jo tad temperatūras sadalījums uz ķermeni ir vienmērīgs. 

Guļot uz lāvas, vēlams kājas nedaudz piepacelt, jo svarīgi, lai tās uzsiltu pirmās.

Ejot pirtī, ieteicams lietot pirts cepuri, kas darināta no filca materiāla, lai sviedrējoties galva nepārkarstu. “Pirts cepures vietā galvu var atvēsināt ar aukstā ūdenī samērcētu frotē dvielīti, kas vēsumu uztur ilgāk nekā lina dvielis. Var izmantot arī aukstas kļavlapu slotas, veidojot no tām tādu kā jumtiņu, lai vieglāk elpot. Smaržīgas un veselīgas ir bišu sedziņas – bišu telpas linauduma pārklājs, ko var klāt uz galvas, un virs tām likt vēsas slotiņas,” stāsta pirtnieks.

Pēršanās metodes ir glāstīšana, viegli un spēcīgāki uzsitieni, berzēšana, ritms – tas katra paša ziņā, jo vienīgais pareizais rādītājs ir peramā pašsajūta. Var pērties pats, taču masāža ir efektīvāka, ja to veic prasmīgs pērējs. “Pirtī noteikti nav jāper ar spēku, bet jācenšas ķermeni maigi izmasēt un ar slotiņas starpniecību pakļaut karstā gaisa iedarbībai,” norāda pirtnieks. Pēc pēršanās jāseko temperatūras kontrastam, dodoties aukstā ūdenī. Svarīgi atdzesēt arī galvu. Ziemā prieku dod vārtīšanās sniegā, bet jāuzmanās, lai zem sniega nebūtu kādi asumi, ar ko var savainoties. Ja kļūst vēsi un uzmetas zosāda, jādodas atpakaļ siltumā.

Pēc šīs procedūras vēlams apgulties, silti apsegties un relaksēties, vasarā vislabāk uz zemes. Aptuveni 10 minūtes to var darīt arī ziemā, ja ir kāds matracītis, kur apgulties, un segas, ar ko sasegties. Tā ir tāda sava veida saplūšana ar dabu,” pamāca pirtnieks.

Pēc pirts rituāla vēlams apgulties, silti sasegties un relaksēties.

Medus skaistumam un veselībai

Anrijs Tamisārs pirts rituālu parasti nobeidz ar medus masku, to var smērēt visur, arī matos. Medus palīdz aizvērt un pabarot atvērtās poras. Medum var pievienot dažādus augus, bet labāk kaltētus, citādi tas var uzrūgt un kļūt nelietojams. Viena no viņa receptēm ir šāda: medus, lavandas ziedi un samaltas zaļas kadiķa skujas. “Visu sajaucu – iznāk skaisti zaļš, izcili aromātisks medus. Tas ir dziedinošs, nomierinošs un vitamīniem pārbagāts. Kadiķis un lavanda manās sajūtās ir ļoti efektīvs un universāls maisījums, kas der visiem. Ar to var ne tikai miesu ieziest – var arī droši to ēst. Īpaši noder ziemā, kad pastiprināti jācīnās ar vīrusiem. Vēl īpašs gardums ir medus, sajaukts uz pusēm ar izkausētu šokolādi. Āda no tādas maskas kļūst zīdaini maiga,” stāsta pirtnieks.

Bišu sedziņa ir nolipusi ar propolisu un vasku, tāpēc ir tik aromātiska. Pirts siltumā propoliss sāk tīkami smaržot un izdala ēteriskās eļļas, kas palīdz saaukstēšanās slimību profilaksei.

Jādzer zāļu tējas un ūdens

Ejot pirtī, notiek pastiprināta svīšana, tiek zaudēts šķidrums, tāpēc tas jāatjauno. Slāpju remdēšanai vislabāk der zāļu tējas un ūdens, bet nav ieteicami auksti dzērieni. Dzerot aukstu šķidrumu, organismam, īpaši sirdij ir papildu slodze. Silta tēja palīdz sagatavoties siltumam un relaksēties. Pirts rituāla sākumā jādzer sviedrējošas un urīndzenošas tējas: liepziedu, pelašķu, vīgriezes ziedu, aveņu un bērza lapu. Laba ir arī vērmeļu tēja, kas palīdz uzlabot gremošanas sistēmas darbību un attīrīt organismu. Aukstajā gadalaikā ļoti svarīgi izkarsēt pēdas, tāpēc pirtī var sagatavot smaržīgas kāju vanniņas. Karstajam ūdenim var pievienot ne tikai skujas un sāli, bet arī priežu čiekurus, lai kārtīgi izmasētu pēdu bioloģiski aktīvos punktus.

Pēc pirts ieteicamas tējas ar organismu stiprinošām īpašībām, kas bagātas ar vitamīniem, piemēram, upenes, pīlādža un rožu augļu tēja.

Priedes slotiņa īpaši labi attīra ādu, paaugstina imunitāti, atveseļo elpceļus, samazina locītavu un muskuļu sāpes.

Pirts kā garīga atdzimšana

Pirts noteikti ir vieta, kur attīrīties ne tikai fiziski, bet arī garīgi. Tā ir vieta, kur atbrīvoties no stresa, negatīvām emocijām, dusmām un aizvainojuma. Anrijs Tamisārs iesaka vienmēr uz pirti doties ar konkrētu mērķi, un pirtnieka uzdevums ir palīdzēt šo mērķi izpildīt. Vienam tas var būt atgūt spēku, cits vēlas pārvarēt depresiju, bailes vai nomierināties. 

Pirtī var atbrīvoties no visa, kas ir lieks un traucē.

Pirts var būt arī relaksējoša vieta, lai sazinātos ar ģimeni un tuvākajiem draugiem. Šī vide ir labvēlīga atklātām, intīmām un klusām sarunām.

Pēršanās ziemā ļauj izbaudīt lielākus kontrastus.

Der zināt!

Pirtsslotu sagatavošana ziemā

  • Izkaltētu pirtsslotu stundas astoņas pirms iešanas pirtī uz brīdi iemērc siltā ūdenī un pēc tam ieliek polietilēna maisiņā, galu aizsien. Šādi sagatavota slotiņa nav piemirkusi un smaga, bet viegla un atsperīga. Tā līdzinās vasarā sietai.
  • Cilvēkiem ar sirdsslimībām un hroniskām veselības problēmām pirms pirts apmeklējuma noteikti jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu. Bērni pie pirts jāpieradina pamazām, nedrīkst neko uzspiest. Bērns pats ļoti labi jūt, kad jāiet no pirts ārā vēsumā.

Slotiņas pirts rituālā

Pēršanai var izmantot dažādu augu slotiņas, bet iecienītākās ir bērza, liepas, ozola un kļavas lapu slotiņas. Ziemas aromātu dos priedes, egles vai kadiķa slotiņa.

  • Bērza slotiņai ir nomierinoša iedarbība, tā mazina sasprindzinājumu, palīdz pret muskuļu un locītavu sāpēm, uzlabo asinsriti un darbojas augšējo elpceļu profilaksei. Matu mazgāšanai var izmantot bērza pirtsslotas uzlējumu, kas stiprinās matus.
  • Ozola slotiņas tradicionāli tiek uzskatītas par vīriešu pirtsslotām, taču, protams, var izmantot arī sievietes. Ozollapu, ko uzskata arī par spēka slotu, parasti izmanto tie, kam patīk pamatīgāks karstums. Ozollapu slotiņa stabilizē asinsspiedienu, nomierina nervu sistēmu un palīdz ādas slimību profilaksei, jo ozola lapām piemīt pretiekaisuma iedarbība.
  • Liepas slotiņa ir sievišķās enerģijas nesēja, uzskatāma par vienu no vieglākajām pirtsslotiņām. Satur lielu daudzumu C vitamīna, kurš palielina imunitāti, palīdz cīnīties ar saaukstēšanos un vīrusiem, hronisku klepu un kakla sāpēm. Var izmantot arī kā pretdrudža un sāpes mazinošu līdzekli, tā palīdz arī nervu sistēmas nomierināšanai un depresijas mazināšanai. Tīra un mīkstina ādu, mēdz lietot izsitumu un pūtīšu dziedēšanai.
  • Kļavas lapu slotiņa mazina iekaisuma procesus, sekmē kuņģa slimību ārstēšanu, relaksē, palīdz atrast harmoniju un mieru.
  • Kadiķis attīra, aizsargā un vairo enerģiju, iedarbojas fiziski un enerģētiski daudzpusīgi. Ar kadiķi neper, bet it kā izrullē ķermeni.
  • Priedes slotiņa attīra ādu, paaugstina imunitāti, atveseļo elpceļus, samazina locītavu un muskuļu sāpes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma