Kā pareizāk glabāt pirtsslotas? Dažas šķūnītī sākušas pelēt. Dažām pabalojuši sāni, vai tādas vēl der? Jautā Astra Limbažos.

Reklāma

Šogad vairāki slotu gatavotāji sūdzas par līdzīgu problēmu, ka glabātavās slotas sākušas bojāties. Tas tāpēc, ka šoruden bija liels gaisa mitrums. Ja pieturēsies sals, slotas labi glabāsies arī šķūnītī. 

Liela  pieredze  slotu  siešanā un glabāšanā ir pirtslietu ekspertiem Lielzemenēs. Lai slotas glabātos labi, svarīgi tās kārtīgi izžāvēt. Ja laiks silts un sauss,  slotiņas  ir  diezgan  ātri gatavas. Tās uzreiz var likt glabāties. 

Pirtnieki iesaka pirtsslotas  glabāt,  katru  ietinot  atsevišķā papīra tūtā, saliktas kartona  kastēs. Šim nolūkam der pelēkais ietinamais papīrs, ne avīzes, kuru tipogrāfijas krāsas nonāk saskarē ar augiem. Papīra rulli izdevīgi iegādāties saimniecības un būvniecības preču  veikalos. Ja katru slotu ietin atsevišķi, tā  ir pasargāta no pieputēšanas, lapu nobirdināšanas saskarē ar citām. Pat ja kāda slota sāks pelēt, pārējās būs pasargātas. 

Ja slota daļēji bojāta vai pabalējusi, to var izjaukt un atlasīt labos augus, no kuriem sasien jaunu slotiņu. Lai slotās neieviestos kāds kaitēklis, starp tām var ielikt pa purva vaivariņu zariņam.

Ja slotas sakrauj vienkārši grēdā, bojāties sākusī sagandēs slotas, kas tai tuvumā. Ieteicams uz ietinamā papīra vai kartona kastēm uzrakstīt, kas par slotām tur atrodas, tad nav jākrāmējas pa kaudzi vajadzīgās mantas meklējumos. 

Slotiņas arī var uzreiz salikt kastē ar kātiņiem uz leju. Lielzemenēs  tā  glabā,  piemēram, kumelīšu  slotiņas.  Kad  vajag, slotiņu viegli izvilkt.

Pārbauda krājumus

Ja pelējums pamanīts, tūliņ ķeras pie slotu caurskatīšanas. Slotas nes ārā, rūpīgi apskata, izpurina. Labi, ja ir neliels sals. Bojātos zarus izņem vai izmet visu slotu. Pabalējušie zari nav jāaizmet. Ja slota vairs nav sulīgi zaļa, to pirtī var izmantot kā paliekamo zem kājām,  klāt uz lāvas pēršanās laikā. Var arī slotas izjaukt, gaišākos zarus salikt centrā, bet apkārt aplikt tos, kas labi saglabājuši krāsu un spēku.  

Vislabāk glabājas slotas no kokiem ar stingrām lapiņām, kā bērzs, ozols. 

Vislielākā riska grupa ir jauktās slotas, kurās tiek iesieti arī lakstaugi, piemēram, biškrēsliņš, piparmētra, vīgrieze, mātere, vērmele, raudene. 

Šie augi naskāk pievelk mitrumu un var sākt pūt.

Ja slotas šķiet pievilkušas mitrumu, tās liek sausā vietā pakaltēties. Var novietot apkures ietaišu tuvumā. Ja ir siltā grīda, slotas var izklāt uz tās. Slotas var salikt pakaltēties arī pirtī uz lāvas, kas iekurināta ne vairāk par 30 grādiem. 

Meklē sausu vietu

Svarīga  piemērota  glabāšanas vieta – tajā jābūt sausam un tumšam. Lauku mājās derēs bēniņi. Ja to nav, slotas kastēs var glabāt kaut zem gultas. Ir zināms ieteikums slotas vai zarus glabāt sienā, liekot to kārtām. Taču tam vajadzīgs īsts siena šķūnis ar pamatīgu siena pantu. Maza kaudzīte neder, jo tā tikai pievilks mitrumu un zari tajā pelēs.  

Slotas ieteicams glabāt gadu. Kaltētos augus lieto līdz brīdim vasarā, kad augs atkal gatavs vākšanai. Šāda slotu vēdināšana ir pat patīkama, jo mājā skaisti smaržos. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.