Sociālajos tīklos un ziņu portālos ņirb košas reklāmas, kas aicina iegādāties brīnumtabletes, kuras palīdzēs novājēt, atgūt jaunību un uzlabot pašsajūtu. Vai iepirkties attālināti ir tikpat droši kā klātienē?
Der ieskatīties reģistros
Lai, pērkot uztura bagātinātājus internetā, nesaņemtu kaķi maisā vai pat neiedzīvotos veselības problēmās, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere iesaka vispirms pārliecināties, vai interneta veikals, kurā tiek tirgoti uztura bagātinātāji (tie nav medikamenti, bet gan pārtikas produkti), ir reģistrēts PVD, tātad atrodas dienesta uzraudzībā. Šo uzņēmumu reģistrs pieejams PVD mājaslapā internetā.
Nākamais, par ko jāpārliecinās, – vai izvēlētā produkta nosaukums atrodams PVD akceptēto uztura bagātinātāju sarakstā, jo Latvijā drīkst izplatīt tikai reģistrētus uztura bagātinātājus. Reģistrā apkopota informācija par ražotāju un izplatītāju, ieskaitot uzņēmuma adresi un reģistrācijas numuru, uztura bagātinātāju sastāvdaļām, ieteicamajām diennakts devām un citi dati.
“Iesaku pirms iegādes tomēr konsultēties ar ģimenes ārstu par nepieciešamību lietot uztura bagātinātājus. Protams, savām vajadzībām tos var iegādāties arī ārvalstu interneta vietnēs cerībā, ka attiecīgās valsts dienesti tās uzrauga un produkti ir droši. Taču šādā gadījumā par to pārliecināties, visticamāk, nebūs iespējams,” norāda PVD pārstāve.
Slimības neārstē
Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes asociētais profesors Viesturs Liguts atgādina – uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā ikdienas uztura papildināšanai. Diemžēl daudzi cilvēki tic, ka tie var uzlabot veselību, piemēram, stiprināt imunitāti, atjaunot locītavu kustīgumu vai palīdz atbrīvoties no liekā svara. Nereti tos iegādājas un lieto vienlaikus ar medikamentiem, nevaicājot padomu ne farmaceitam, ne ārstam un neraizējoties par iespējamo mijiedarbību vai citām negatīvām sekām.
Ārsts atgādina, ka uztura bagātinātāji satur dažādas aktīvās vielas, kas uz katra cilvēka organismu var iedarboties atšķirīgi.
Īpaši piesardzīgiem ar uztura bagātinātāju lietošanu jābūt bērniem, gados veciem cilvēkiem, hronisku slimību pacientiem, grūtniecēm.
Uztura bagātinātāju ražotājam vai izplatītājam tirdzniecības vietā, tajā skaitā internetā, jānodrošina, lai pircēji varētu saņemt visu nepieciešamo informāciju par šiem produktiem. Tāpat kritiski jāvērtē stāsti par brīnumainiem panākumiem pēc uztura bagātinātāju lietošanas. Tie nav nav paredzēti slimību novēršanai vai ārstēšanai. Ja interneta vietnē tiek apgalvots pretējais, šāda reklāma uzskatāma par uztura bagātinātāju izplatīšanas pārkāpumu.
Tikai no uzticama pārdevēja
"Bieži vien uztura bagātinātajiem mēdz piedēvēt ārstnieciskas īpašības, kaut gan nav apstiprinātu pierādījumu, piemēram, ka tie spēj labvēlīgi iedarboties uz praktiski visām svarīgākajām cilvēka organisma sistēmām vai novērst smagas slimības. Reklāmās netiek skaidri norādīts, ka piedāvātais produkts ir uztura bagātinātājs, tieši pretēji – nereti tiek reklamēts vienlaikus ar medicīnas precēm un medikamentiem vai informācija par produktu iekļauta sadaļā, kas norāda uz ārstniecības līdzekļu piedāvājumu,” uz biežākajiem pārkāpumiem norāda Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane un piebilst, ka interneta vietnēs mēdz piedāvāt arī PVD nereģistrētus uztura bagātinātājus, par kuru patieso izcelsmi, kvalitāti, lietošanas drošumu un iedarbību nav iespējams pārliecināties.
Šādos gadījumos pircējs riskē ne tikai pazaudēt naudu, jo pastāv iespēja, ka preci nepiegādās, bet arī sabojāt veselību ar nekvalitatīvu, nedrošu produktu.
Iepērkoties interneta veikalā, vispirms jāpārliecinās, ka pārdevēja nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā un faktiskā adrese, kā arī e-pasta adrese ātrai saziņai ir viegli pieejama.
Pirms pirkumu veikšanas vajag sazināties ar pārdevēju, lai pārliecinātos, ka ir sasniedzams un uz zvaniem vai vēstulēm atbild veikala pārstāvis, nevis, piemēram, tiek nosūtīta automātiska atbilde.
Tāpat kā interneta veikaliem arī pārdevējiem sociālajos tīklos, piemēram, Facebook, jāsniedz informācija par uzņēmuma nosaukumu, reģistrācijas numuru un juridisko adresi vai savs vārds, uzvārds un adrese, ja pārdevējs ir fiziska persona. Svarīgi noskaidrot arī atteikuma tiesības, par kuru nenodrošināšanu PTAC saņem ļoti daudz iedzīvotāju sūdzību. Interneta vietnes, kuras piedāvā iegādāties nereģistrētus produktus, regulāri maina adreses, nesniedz ziņas par produktu ražotāju un izplatītāju, vai šo preču reāli nav uz vietas, bet tās tiek piegādātas pa pastu vai izmantojot citus piegādes pakalpojumus, PTAC iekļauj aizdomīgo interneta vietņu sarakstā, ar kuru var iepazīties centra mājaslapā.
Centrs veido arī Latvijā atklāto nedrošo preču datubāzi, kur nonāk uztura bagātinātāji, kuriem konstatēta kāda neatbilstība, piemēram, nav norādīts pārdevējs, ir sniegta maldinoša informācija (atsauce uz neeksistējošu ārstu vai medicīnas iestādi, vai ārstu, kurš nav atļāvis izmantot savus personas datus), pausti acīmredzami neticami apgalvojumi par tā iedarbību. Iedzīvotāji tiek aicināti īpaši uzmanīgi vērtēt akcijas, izpārdošanas un citus speciālos piedāvājumus, kuros uztura bagātinātājam norādīta aizdomīgi zema cena, jo distances līgums var saturēt nosacījumus, par kuriem vēlāk nāksies dārgi samaksāt.
Uzziņa
- Iegādājoties produktus interneta vietnē, izmantojot e-pastu, WhatsApp, Facebook Messenger vai pa tālruni, pircējam ir atteikuma tiesības, kuru noteikumiem un veidlapai jānonāk viņa rīcībā līdz preces piegādes brīdim.
- Ja uztura bagātinātāja iepakojums ir atvērts, visticamāk, atteikuma tiesības nebūs izmantojamas, piemēram, higiēnas un veselīguma apsvērumu dēļ.
- Atteikuma tiesības izmantojamas 14 dienu laikā no preces saņemšanas brīža, bet, ja informācija par tām patērētājam nav sniegta, šis termiņš var sasniegt laika posmu līdz pat vienam gadam un 14 dienām.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.