Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Lapu dienā (8.07.) laista augus. Sēj zaļmēslojuma augus.
  • Augļu dienās (9.–11.07.) lasa ogas, novāc gurķus un tomātus. Spiež sulas, konservē. Normē ražu ābelēm, plūmēm. Sakopj tomātu stādījumus un vīnogas.
  • Sakņu dienās (12.–14.07.) ravē. Sēj rutkus, rudens šķirņu redīsus un zaļmēslojuma augus.

Padoms

Mušpapīri ir pārbaudīti līdzekļi, jau krietnu laiku lietoti gan mājās, gan dzīvnieku mītnēs, gan arī dārzos un siltumnīcās. Dārzā pārsvarā tiek lietoti dzeltenas krāsas līmes vairogi – slazdi. Tādos var noķert kodes, mušas, laputis, blaktis. Tomēr ne visi kukaiņi mīl dzelteno saules krāsu, piemēram, tripši iekrīt uz zilo, vēl citiem derēs baltas krāsas lamatas. Katram kaitēklim ir savas vājības un krāsu izjūta. Līmes lamatas lauksaimniecībā lieto, gan lai ierobežotu kaitīgo kukaiņu skaitu, gan konstatētu to parādīšanos un prognozētu izplatības apjomu. Aktuālā informācija par slimību un kaitēkļu izplatību meklējama Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā: www.vaad.gov.lv 

Kad ir īstais laiks izlikt līmes vairogus, speciālistu domas noteikti dalīsies. Lai visu izdarītu pareizi un efektīvi, ir vismaz vispārējos vilcienos jāpārzina iespējamie apdraudētāji un to bioloģija. Jārēķinās, ka līmes vairogi, tāpat kā mušpapīri būs vairākkārt jānomaina un jāiemācās kaitniekus atpazīt. Informatīvajos materiālos viņi izskatās citādi nekā salipuši un vairākas dienas kaltuši saulē. Sākumā, iespējams, būs jāmeklē speciālista palīdzība, kas pratīs identificēt lamatās iekļuvušos kukaiņus. Ēnas puse šai metodei ir tā, ka pielipt var nekaitīgi un arī derīgi kukaiņi. Var tikai iztēloties, kā jūtas kukaiņi, piemēram, kamene vai mārīte, kas tur nejauši iekļuvusi. Tomēr, skatoties no saimniekošanas un vides viedokļa, tā ir draudzīgāka metode nekā insekticīdu smidzināšana bez vērā ņemama pamatojuma. Lipīgo lamatu lietošana atļauta arī bioloģiskajā lauksaimniecībā.

Jūlijs

28. nedēļa.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.