Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.
- Ziedu dienā (12.08.) ievāc ārstniecības augus, sēklas un sausziedes. Stāda pastāvīgā vietā konteineros ieaudzētas ziemcietes, pārstāda aslapu flokšus.
- Lapu dienās (13.–15.08.) sēj zālāju un zaļmēslojuma augus. Var iesēt dilles, rukolu, mizunu un cerēt uz zaļumu ražu rudenī. Ja nav apēsti un sabojājušies iepriekšējā gada sīpoli, tos var iestādīt dobē vai kādā brīvā stūrī siltumnīcā – lokiem.
- Augļu dienās (16., 17.08.) novāc augļus, ogas, gurķus, tomātus, zirņus, pupiņas. Skābē, konservē, spiež sulas, kaltē, vāra zaptes.
- Sakņu dienā (18.08.) novāc sīpolus un agros kartupeļus.
PADOMS
Augusta brīvajās dienās, īpaši, ja kādu nedēļu nācies būt komandējumā, ir tāda klusa vēlme paslaistīties atpūtas krēslā vai šūpuļtīklā, palasīt romānu vai žurnālu. Bet… ieejot dārzā, jūtams tāds kluss pārmetums. Sajūta gluži kā bērnībā, kad vecāki, pārradušies mājās, konstatē, ka nekas no uzdotā nav izdarīts. Rājiena nav, bet vainas sajūta rodas.
Vājāka rakstura cilvēks meklēs dārznieka šķēres, vilks rokās cimdus un ķersies pie darba. Savāks nobirušos un bojātos augļus, jo tie bojā skatu un slēpj sevī augu slimību ierosinātājus un kaitēkļus, vāks zarus un lapas, apgriezīs puķes un dzīvžogu, klusībā pie sevis domājot, ka izdarīs tikai to sīkumu un atpūtīsies. Un, kad sīkie darbiņi ir paveikti un mugura atliekta, diena jau sliecas uz vakarpusi. Toties dārzs uzsmaida nu gluži kā paps un mamma pēc labi paveikta darba. Pašam arī prieks, bet kur palika plāns par laisko atpūtu?