Pēc izskata cidonijas atgādina mazus bumbierīšus, pēc zeltainās krāsas – citronus. Arī saldskābajā garšā, šķiet, tie abi sajaukušies. Tomēr veselībai vērtīgo vielu bagātīgā sastāva dēļ cidonijas tomēr vairāk izpelnījušās sevi saukt par vietējo citronu.

Reklāma

Uzskata, ka cidoniju dzimtene ir Persija. To augļi bija ļoti atzīti Senajā Grieķijā, tur tos dēvēja par ģimenes un laulības simbolu – varbūt saldās jeb sievišķās un skābās jeb vīrišķās garšas harmoniskā savienojuma dēļ. Seno Austrumu tautas, tās laikam praktiskākas, slavēja cidoniju ārstnieciskās īpašības. Saglabājušās ziņas, ka tur tās lietotas iekšējo orgānu asiņošanas apturēšanai, Tibetas medicīnā vēstīts, ka cidonijas ir labākais līdzeklis ausu saslimšanu gadījumos. Vēlāk cidoniju lietojums ārstniecībā ievērojami paplašinājies.

Kas cidonijās vērtīgs

Cidonijas (Chaenomeles japonica) satur A, C, PP, B1, B2, B17 vitamīnu, dzelzi, kalciju, kāliju, nātriju, fosforu u.c. vērtīgas vielas.

Cidonijas.

Kam lieto

Ārsts–fitoterapeits Artūrs Tereško skaidro: cidonijas uzlabo garastāvokli un dara mundru, mazina galvassāpes, veicina apetīti, novērš nepatīkamu mutes aromātu, palīdz, ja ir slikta dūša, vemšana, caureja, sirdsritma traucējumi, gastroenterīts, kolīts, hepatīts. Skābākie augļi normalizē kairināta kuņģa darbību.

Cidoniju sulai piemīt vispārspēcinošas, urīndzenošas, savelkošas un antiseptiskas īpašības, tā labi palīdz stipras aizdusas, asiņošanas, asiņu atkrēpošanas, slāpju, elpošanas ceļu saslimšanas, paģiru un mazasinības gadījumos.

Ārīgi šo augļu sulu lieto dažādu ādas kairinājumu un apdegumu gadījumos. Tā ieteicama, ja darbs saistīts ar radioaktivitāti, jo cidonijas spēj saistīt un no organisma izvadīt radioaktīvos elementus. Sulu izmanto arī sklerozes profilaksei un ārstēšanai.

Lapu novārījums pazemina asinsspiedienu, nostiprina asinsvadu sieniņas, aizkavē bronhiālās astmas lēkmes. Augļos un lapās esošajām miecvielām piemīt antibakteriālas īpašības.

Sēklu ekstraktu izmanto kā pretklepus, tonizējošu, sirdsdarbību uzlabojošu līdzekli.

Kam palīdz

  • Bronhīta, pārmērīgas asiņošanas menstruāciju laikā, kakla skalošanai angīnas gadījumā (skalo 3–4 reizes dienā), elpošanas ceļu saslimšanā, lai mīkstinātu klepu, lieto cidoniju sēklu uzlējumu: sēklas aplej ar verdošu ūdeni proporcijā 5 : 100, ļauj ievilkties 25–30 minūtes. Izkāš. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3–4 reizes dienā. Sēklas žāvē līdz 50 oC temperatūrā. Lietošanai tās gatavas brīdī, kad pārklājas ar baltu plēvīti.
  • Lai atvieglotu atkrēpošanu, 10 g cidoniju sēklu aplej ar glāzi silta ūdens, ļauj 30 minūtes ievilkties, ik pēc 5 minūtēm trauku saskalinot. Izkāš. Izlieto vairākās reizēs dienas laikā.
  • Ja ir klepus, 1 ēdamkaroti sēklu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 20 minūtes karsē ūdens peldē, ļauj atdzist. Izkāš. Lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Cidoniju tēja.
  • Ja moka astma, tējkaroti cidoniju sēklu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes karsē ūdens peldē. Ļauj 45 minūtes ievilkties. Izkāš, pielej vārītu ūdeni līdz sākotnējam tilpumam. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 3–4 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Apdegumiem, sasprēgājušai ādai, iekaisušu acu apmazgāšanai cidoniju sēklas aplej ar verdošu ūdeni attiecī- bā 1 : 50, ļauj atdzist. Izkāš. Problemātisko vietu ar uzlējumu ieziež ik pēc 10–15 minūtēm.
  • Cukura diabēta gadījumā ēdamkaroti žāvētu cidoniju augļu aplej ar 250 ml ūdens un uz lēnas uguns vāra 5 minūtes. Noņem no uguns, ļauj stundu ievilkties. Izkāš. Lieto pa 3 ēdamkarotēm 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Ja ir kuņģa–zarnu trakta slimības, vielmaiņas veicināšanai 10 g žāvētu cidoniju augļu aplej ar 100 ml verdoša ūdens, uz lēnas uguns vāra 3–5 minūtes, ļauj ievilkties 15 minūtes. Izkāš. Lieto pa 1 ēdamkarotei pirms ēšanas.
  • Ja ir anēmija, kā arī novājināta organisma stiprināšanai lieto cidoniju sulu.
  • Anēmijas, nieru darbības traucējumu gadījumā nomazgātus, sagrieztus cidoniju augļus aplej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties apmēram stundu. Lieto kā tēju. Var pievienot medu vai cukuru pēc garšas.
  • Aknu un kuņģa veselības uzlabošanai, gremošanas veicināšanai dzer cidoniju sulu ar medu. Medu pievieno pēc garšas.
  • Astmas, vemšanas, paģiru gadījumā pirms ēšanas dzer pa pusglāzei svaigi spiestas cidoniju sulas.
  • Ja ir diabēts, hipertonija, 2 ēdamkarotes sasmalcinātu cidoniju lapu un zariņu aplej ar glāzi ūdens, 30 minūtes vāra uz lēnas uguns, ļauj atdzist. Izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā.
  • Pret angīnu vienu sīki sagrieztu cidonijas augli aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj stundu ievilkties. Lieto pa 1/2 glāzes 3 reizes dienā.
  • Bronhiālā klepus lēkmju mazināšanai 5 cidoniju lapiņas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj stundu ievilkties. Izkāš. Sākoties klepum, izdzer vairākus malkus uzlējuma.
  • Asinsvadu un urīnorgānu sistēmas veselības uzlabošanai lieto cidoniju lapu uzlējumu. Pagatavo, kā minēts iepriekš. Izdzer vairākās reizēs dienas laikā.
  • Asinsvadu veselības, asinsrites uzlabošanai, toksikozes novēršanai grūtniecības laikā, apetītes uzlabošanai sasmalcina 1/2 cidonijas augļa un aplej ar glāzi verdoša ūdens. Ļauj 30 minūtes ievilkties. Lieto pa malkam brīdi pirms ēšanas.
Šķēlītēs sagrieztas svaigas un ar cukuru apbērtas cidonijas ledusskapī var glabāties pat pusgadu.
  • Ja ir aknu kaites, kuņģa iekaisumi, nepietiekams dzelzs līmenis asinīs, slikta dūša un vemšana, ieteicams ēst vārītas cidonijas.
  • Cidonijas palīdz alerģisku reakciju gadījumos, atvieglo dermatīta simptomus.
  • Uzlabo imūnsistēmu. Augļi satur aptuveni četrreiz vairāk C vitamīna nekā āboli.
  • Lieliski atjauno spēkus pēc smaga fiziska darba, samazina pienskābes izstrādi pēc intensīvām sporta nodarbībām,
  • Aktivizē vīrišķo hormonu izstrādi, palīdz uzturēt potenci; ir labs profilaktisks līdzeklis pret prostatas iekaisumu.

Svarīgi!

Lietojot svaigu cidoniju mīksto daļu, var rasties vēdera izejas aizcietējumi, tāpēc jālieto nelielās devās vai vārītā veidā.

Cidonijas nav vēlamas hronisku aizcietējumu un pleirīta gadījumā.

Interesanti

  • Agrākos laikos cidonijas novietoja drēbju glabāšanas vietās, lai apģērbs iegūtu patīkamu aromātu.
  • Šķēlītēs sagrieztas svaigas un ar cukuru apbērtas cidonijas ledusskapī var glabāties pat pusgadu. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.