Iepaticies darbavietā, drauga mājās vai kāpņutelpā noskatīts augs? Vēlaties to audzēt arī uz savas palodzes? Ja noskatītais augs ir labi sakuplojis, vesels un tā īpašnieks gatavs dalīties, to iespējams pavairot arī mājas apstākļos.

Reklāma

Zīmola For My Plants radītāja Liāna Kažmere iesaka veidus, kā to var izdarīt.

Ja podiņā par biezu

Drošs un vienkāršs augu pavairošanas veids ir jaunā dzinuma – mazuļa – atdalīšana no mātesauga. Augs uzmanīgi tiek atdalīts ar savu patstāvīgu sakņu sistēmu un nelielām lapām. Pēc atdalīšanas jauno augu iestāda atsevišķā nelielā puķpodā.

Nokniebt, nogriezt

Izmantojot veģetatīvo pavairošanu, ar auga orgānu vai to pārveidni tiek iegūti ģenētiski identiski mātesauga pēcnācēji. Iecienītākie veidi, pavairojot telpaugus ar šo metodi, ir ar stumbra, lapu vai galotnes spraudeņiem. Atkarībā no auga veida spraudeņus var apsakņot ūdenī vai augsnē. Liāna Kažmere augu pavairošanas un audzēšanas darbiem iesaka izmantot no Latvijas purvu kūdras ražoto augstvērtīgo, simtprocentīgi tīro un irdeno augsnes maisījumu telpaugiem Potting mix.

Pārstādot telpaugus, jāpērk tiem piemērota augsne. Orhidejām, sukulentiem – katram sava.
  • Ne visos gadījumos pietiek ar lapas nogriešanu – ir augi, kurus iespējams pavairot tikai ar cera (lapu sazarojums kopā ar saknēm) atdalīšanu vai spraudeni, kas sastāv no stumbra daļas un lapas, jo pašā lapas kātā nav snaudošā pumpura, kurš izplaukst, kad virs tā esošie pumpuri vai galotnes pumpurs gājis bojā (nogriezts).
  • Dažādu veidu sukulenti, to skaitā naudaskoks, pamatā veidojas no daudziem stingriem posmveida kātiem vai lapiņām, kurās tiek uzkrāts ūdens negaidītiem sausuma periodiem. 

No katras nebojātas, veselas lapas var vienkārši izaudzēt jaunu augu. Ja gadījies lapu nolauzt, nesteidzieties to izmest, bet lēzeni iespraudiet irdenā, labi žūstošā augsnē. 

Vietu pie lapas apakšas apsmidziniet ar ūdeni, lai lapiņa sāktu veidot savu sakņu sistēmu, auga stumbru un jaunas lapas. Lapas atdalīšanai ar griešanu izmanto asu, tīru nazi.

  • Alvejas vislabāk apsakņot, atdalot mazuļus no mātesauga. Ja tie nav izauguši, pavairo, nogriežot sulīgās lapas augšējo daļu. To iestāda ar gaisu bagātinātā, viegli mitrā augsnē māla puķpodā ar caurumu apakšā. Apsakņošanai alvejas lapas spraudeni nevajadzētu mērcēt ūdenī – tas var izraisīt pūšanu.
Līdakastes var pavairot, atdalot veselu lapu ar sakņu sistēmu, vai ar horizontāli grieztiem, ap 5 cm gariem lapu gabalu spraudeņiem.
  • Līdakastes jeb sansevjēras var pavairot, gan atdalot veselu lapu ar sakņu sistēmu, gan ar horizontāli grieztiem, ap 5 cm gariem lapu gabalu spraudeņiem. Ceru stāda augsnē jaunā podiņā, novieto siltā un gaišā vietā, laista pieticīgi. Savukārt garākas lapas vidusdaļas spraudeņus var apsakņot ūdenī un pašu lapas galu stādīt uzreiz augsnē. 
Garāku līdakastes spraudeni var apsakņot arī ūdenī.
  • Pirms spraudeņu ievietošanas ūdens traukā apakšējo daļu iegriež slīpi vai veido trijstūra formu, lai pēc diennakts apžūšanas noēnotā vietā atcerētos spraudeņu pareizo augšanas virzienu. Lapu gabala spraudenis jaunu augu izveido pēc pusgada.

Kamēr izdīgst saknītes

Palmveidīgo telpaugu pavairošana iespējama ar bezlapainiem stumbru vai lapainiem galotnes spraudeņiem.

Dracēnu un juku iespējams apsakņot ūdens traukā, ievietojot nogriezto galotni ar lapām.
  • Dracēnu un juku iespējams apsakņot ūdens traukā, ievietojot nogriezto galotni ar lapām un reizi nedēļā mainot ūdeni. Kad izveidojušās saknītes, augu var stādīt augsnē un minimāli laistīt, ļaujot augsnei pilnībā izžūt starp laistīšanas reizēm. No mātesauga nogriezto veselo stumbru bez lapām iespējams sadalīt vairākās daļās un, ievērojot augšanas virzienu, uzreiz iespraust kūdras un augsnes maisījumā, kam pievienots perlīts. Laista reti.
  • Liellapu monstera aug no viena stumbra. Lai to pavairotu, tai jānogriež galotne ar divu lapu mezglu un saknes dzinumu – brūno gaisa saknes izvirzījumu, no kura veidosies jaunā sakņu sistēma. Spraudeni var apsakņot, liekot ūdens traukā. Kad izveidojušās saknes, kas attiecīgā izmēra augu var noturēt augsnē, to var stādīt puķpodā.
  • Monsteru var izaudzēt arī no stumbra spraudeņa, kam ir gaisa saknes izvirzījums. Šādā pašā veidā var pavairot citus ložņājošos telpaugus (zelta scindapsis jeb epipremna), kuriem lapas pretējā pusē pie stumbra redzams snaudošais saknes dzinums, kas potenciāli ir gatavs veidoties par jaunu sakņu sistēmu.

Padoms

Pirms pavairo augu, ieteicams painteresēties par tam piemērotākajiem augšanas un kopšanas apstākļiem: nepieciešamo gaismas un gaisa mitruma līmeni, temperatūru, laistīšanas un mēslošanas biežumu.