Lielveikalā nopirku verbēnu jaunstādus. Nezinu, vai tos galotņot. Vai var stādīt uzreiz lielā podā? Jautā Dana Liepājā.

“Ja vasaras puķu jaunstādus galotņos, tie augs kuplāki,” skaidro stādaudzētāja Ineta Rudzīte. Taču puķes izaugs arī tad, ja negalotņos. Arī stādiņi un šķirnes mēdz būt dažādi – citi veidojas kupli arī neīsināti, bet citi tikai stiepjas garumā ar vienu dzinumu.

Stādaudzētāja verbēnām nokniebj galotni jau tad, kad no mazajiem jaunstādu podiņiem pārstāda lielākos. Taču mājas apstākļos drošāk verbēnas galotņot, kad redz, ka jaunstādi pēc pārstādīšanas sākuši augt, kad tiem veidojas jauni dzinumi. 

Kad verbēna ir ap 5 cm gara, tai var nokniebt aptuveni centimetru garu galotnīti.

Noteikti jāgalotņo arī citas vasaras puķes, kuras tagad var iegādāties kā jaunstādus pat lielveikalos. Populārākās ir petūnijas, fuksijas, arī modernās ložņu gloksīnijas.

Jaunstādus var izstādīt mazākos podiņos, ja vietas stādu audzēšanai nav daudz (palodžu dārzniekiem). Augiem tas patiktu, jo saknes mazajā trauciņā jūtas omulīgāk. Pēc tam pārstāda lielākā traukā, balkonkastē. Profesionālajās siltumnīcās, kurās ir apkure, jaunstādus uzreiz stāda vairākus litrus lielos podos, kādos tiks realizēti.

Dažkārt baiļojas galotņot puķu stādiņus, jo tas attālinās ziedēšanu. Līdz izstādīšanai ārā vēl ir daudz laika, turklāt kupls augs dos lielāku efektu nekā negalotņotais

Stādot sīciņo jaunstādu uzreiz lielā traukā, jāuzmanās ar laistīšanu. Ūdeni lej tikai nedaudz ap stādiņu, nevis pielej slapju augsni lielajā podā. Sevišķi jutīgas pret lieku mitrumu ir kalibrahojas.

Stādot jaunstādus lielā podā, izvēlas rupjākas struktūras augsni, lai tā nesablīvētos un saknēm būtu vairāk gaisa.