Filadelfs nav ziedējis jau piecus gadus kopš iestādīšanas, kaut izaudzis divus metrus augsts. Kāpēc tā? Jautā Gundega Š.
Filadelfi (Philadelphus) jeb neīstie jasmīni ir ātraudzīgi vasarzaļi krūmi, kas zied baltiem, ļoti smaržīgiem ziediem. Latvijā tiek audzētas dažādas šo augu šķirnes, piemēram, ‘Aureus’ ar dzeltenzaļām lapām, ‘Snowbelle’ ar pildītiem ziediem, ‘Belle Etoile’ baltiem ziediem ar tumši rozā vidiņu un ‘Variegata’ ar baltraibām lapām.
Tie ir samērā mazprasīgi augi – labi augs jebkurā dārza augsnē: no viegli skābas līdz ļoti sārmainai. Tomēr priekšroku dod mitrai, barības vielām un trūdvielām bagātai augsnei, kas ir pietiekami caurlaidīga. Filadelfam nepatiks sausa un, galvenais, sablīvēta augsne. Ilgstoša sausuma periodos filadelfi jālaista, jo tiem mēdz kļūt ļenganas lapas.
Padoms
Iespējamie neziedēšanas iemesli
- Pārmēslošana ar slāpekli. Šajā gadījumā krūms visu savu enerģiju veltīs augšanai garumā un platumā, bet ne ziedu veidošanai. Ja filadelfs nezied vai zied nedaudz, parasti augsnē ir pārāk daudz slāpekļa. Tad vajadzētu izvēlēties mēslojumu ar augstu fosfora un kālija saturu, kas gandrīz nesatur slāpekli.
- Nepareiza apgriešana. Ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem, tāpēc krūms jāapgriež tūlīt pēc noziedēšanas, nevis pavasarī. Tā tiek formēta lapotne un veicināta jaunu dzinumu veidošanās. Brīvi augošus filadelfus apgriež reizi trijos četros gados, iegūstot vēlamo krūma formu. Filadelfi labi panes arī radikālāku apgriešanu.
- Izteikti ēnaina vieta. Filadelfam jāizvēlas saulaina vai daļēji noēnota vieta. Lai veicinātu bagātīgu ziedēšanu, nepieciešamas vismaz 6 stundas tiešas saules gaismas dienā.
- Nepiemērotu šķirņu izvēle. Latvijas klimatiskajiem apstākļiem nepiemērotiem filadelfiem ziemā vai pavasarī mēdz izsalt ziedpumpuri.