Zem garāžas esmu ierīkojis pagrabu. Griesti – garāžas grīda – ir dzelzsbetona panelis. Ziemā tas reizēm caursalst, bet rudenī veidojas kondensāts. Pagrabā ir ierīkota ventilācija. Kā šādu pagrabu siltināt? Jautā Aivars Madonas novadā.
Šādā situācijā vienīgā iespēja ir siltināt pagraba griestus no iekšpuses. Šim mērķim izmanto lamellās sagrieztu minerālvati, kuras redzamā puse apstrādāta ar īpašu gruntskrāsu. Materiālam ir laba skaņas absorbcija, tas neuzsūc mitrumu un nereaģē uz temperatūras izmaiņām.
Materiālu, piemēram, PAROC CGL 20cy, pie betona griestu virsmas pielīmē ar šim mērķim paredzētu līmjavu.
Savukārt bagātīgais kondensāts liecina, ka ventilācija nav ierīkota pareizi vai arī tā nefunkcionē, kā sākotnēji paredzēts, un nenotiek gaisa apmaiņa.
Iespējams, savulaik izbūvēts tikai izvads un nav svaiga un sausa gaisa pieplūdes vietas no ārpuses. Tāpēc ieplūstošais gaiss telpā sasilst un kļūst mitrāks. Ja ieplūdes atvere ir izveidota, radīsies spiedienu starpība, un mitrais gaiss izplūdīs pa ventilācijas izvadu.
Gaisa pieplūdes un izplūdes vietām jābūt pēc iespējas tālāk vienai no otras, vislabāk – telpas pretējos stūros.
Jābūt iespējai gaisa plūsmu regulēt – mainoties laika apstākļiem, gaisa plūsma būs jāpalielina vai jāsamazina. Ieplūdes vietai jābūt ievērojami zemāk par gaisa izplūdes vietu, lai spiedienu starpība būtu iespējami lielāka.
Var gadīties, ka vēsais un mitrais gaiss caur ventilācijas sistēmu nelabprāt izplūst no telpas. Šādā situācijā nepieciešams tam palīdzēt, piemēram, iededzot sveci un uz kādu laiku novietojot to pie ventilācijas kanāla sākuma. Karstā gaisa plūsma iekustinās gaisu ventilācijas kanālos, un velkme palielināsies. Gaisu var iekustināt, arī izmantojot dažādus sildītājus.
Spēcīgu gaisa plūsmu var nodrošināt, pagraba ventilācijas sistēmu papildinot ar iebūvētu ventilatoru piespiedu ventilācijai.