Trīs gadus pēc kārtas burkāni izauga ar melnām ejām. Tie ir trausli un viegli lūst, kā arī ļoti ātri sapūst. Kāds tam ir iemesls? Jautā Jānis P.

Reklāma

Melnās ejas burkānos izvago burkānu mušas (Psila rosae) kāpuri. Bojātie burkāni pagrabos un glabātavās kļūst par pelēkās puves un citu slimību perēkļiem.

Burkānu muša sāk lidot ābeļu ziedēšanas laikā, parasti maija beigās vai jūnija sākumā, olas dēj zem augsnes piciņām jauno burkānu augu tuvumā. Pēc 6–12 dienām izšķiļas krēmbalti, līdz 8 mm gari kāpuri, kas iegraužas burkānu saknēs. Savā attīstības ciklā (3–4 nedēļas) kāpurs barojoties izgrauž burkānos ejas. Burkānu audi kļūst brūni, burkāni zaudē savu garšu un nav uzturā lietojami. 

Stipri bojātiem burkāniem lapas kļūst violeti sarkanas, bet pēc tam nodzeltē un nokalst. 

Pieaugušie kāpuri iekūņojas augsnē, un jau augusta sākumā izlido jaunās mušas. Gadā attīstās divas paaudzes. Burkānu mušu attīstību veicina vieglās, smilšainās augsnēs augoši burkāni. Mazdārziņos sabiezinātos stādījumos, noēnotās, aizvēja vietās tās bieži savairojas masveidā, un ražas zudumi ir 80–90 procentu. 

Burkānu mušu var novērot arī uz pastinakiem, sakņu pē pētersīļiem un selerijām.

Burkānu muša sāk lidot ābeļu ziedēšanas laikā, olas dēj zem augsnes piciņām jauno burkānu augu tuvumā.

Burkānu mušas ierobežošana

  • Ievēro augu seku – burkānus vienā vietā audzē ne biežāk kā reizi četros gados. Labi priekšaugi ir pākšaugi, sīpoli, ķiploki un ķirbjaugi.
  • Iznīcina čemurziežu nezāles.
  • Izvairās no pārmērīgas laistīšanas.
  • Kaitēkļu mazināšanai izmanto dzeltenos līmes vairogus.
  • Lai izvairītos no kaitēkļa bojājumiem, burkānus sēj iespējami agri vai arī vēlu – ap jūnija vidu.
  • Nelielās platībās virs burkānu dobēm var veidot stiepļu karkasu, ko maija sākumā pārklāj ar tīklu. Tā acs izmēram jābūt mazākam par 1 mm. Tīklus var noņemt 3–4 nedēļas pirms ražas vākšanas.
  • Burkānu mušu atbaida starp burkānu rindām stādīti ķiploki, sīpoli un puravi. Tai nepatiks arī salvijas, vērmeles un rozmarīna aromāts.
  • Stādījumos pierauš augsni.

Kaitēkļa izturīgas šķirnes

Ir izveidotas pret burkānu mušu izturīgākas šķirnes, piemēram, ‘Ingot F1’, ‘Resistafly F1’ un ‘Flyaway F1’. Tās ir ar zemu hlorogēnskābes saturu. Burkānu mušas atrod burkānu augus pēc hlorogēnskābes smaržas, ko tie izdala. Turklāt kāpuriem šī skābe vajadzīga, lai tie spētu attīstīties.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.