Vai var stādīt vienā siltumnīcā tomātus, gurķus un papriku? Jautā Zoja M.

Atšķirīgas prasības

Tomātiem, paprikai un gurķiem ir atšķirīgas mikroklimata prasības, tāpēc principiāli tos vajadzētu audzēt atsevišķi. Tomātiem patiks silta, saulaina un labi vēdināta siltumnīca ar 60–70% gaisa mitrumu, bet gurķiem silta un mitra vide bez izteikta caurvēja ar 90–95% gaisa mitrumu. Paprika arī ir siltumprasīga, bet optimālais gaisa mitrums tai nepieciešams 60–65 procenti.

Kur katru kultūru stādīt

Mazdārziņa apstākļos bieži nākas stādīt visus trīs augus vienā siltumnīcā. Jāteic, ka labāk izvēlēties vienu lielāku siltumnīcu nekā trīs mazas plēves būdiņas, kur mikroklimata apstākļi, visticamāk, nebūs tie labākie.

Ideālā gadījumā tomātus vajadzētu stādīt siltumnīcas saulainākajā pusē, labi vēdināmā vietā, piemēram, ieejas durvju tuvumā. Viens vai divi papildu atvērtie jumta logi vienmēr nodrošinās labu gaisa cirkulāciju. 

Gurķi jāstāda siltumnīcas aizmugurē vai daļā, kas vērsta prom no saules, tālāk no vēdināšanas logiem. Var veidot divas mikroklimata zonas, tās atdalot, piemēram, ar agrotīklu.

Grūtāk būs ar papriku, kurai patiks siltumnīcas saulainākā un siltākā vieta ar labu gaisa apmaiņu, bet bez izteikta caurvēja. 

Labāk stādīt tuvāk gurķiem, bet tā, lai gurķi pārāk nenoēno papriku. 

Gurķiem raksturīga sekla sakņu sistēma, bet paprikai tā ir dziļāka. Tas nozīmē, ka barības vielu absorbēšanai tie var izmantot dažādus augsnes slāņus. Tas nodrošina efektīvāku augsnes izmantošanu un kopumā veselīgāku augu attīstību. Lai gurķi labi augtu un ražotu, tiem nepieciešama regulāra laistīšana un mēslošana. 

Savukārt paprika dod priekšroku nedaudz sausākai videi, un to nedrīkst pārmērīgi laistīt. Šīs nianses ņemot vērā, gurķus un papriku var veiksmīgi audzēt kopā.

Audzējot kopā gurķus, papriku un tomātus, pastiprināta uzmanība jāpievērš slimību un kaitēkļu izplatībai.

Uzmana slimības un kaitēkļus

Audzējot kopā gurķus, papriku un tomātus, pastiprināta uzmanība jāpievērš slimību un kaitēkļu izplatībai, regulāri apskatot augus.

Tīklērces parasti pirmās parādās uz gurķiem, taču var bojāt arī papriku un tomātus. Visas trīs augu sugas cieš no arī no siltumnīcās bieži sastopamās baltblusiņas. 

Audzējot kopā gurķus, papriku un tomātus, var novērot pastiprinātu pelēkās puves attīstību. 

Slimību skartos augļus vai augu daļas laikus izvāc no siltumnīcas un iznīcina.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.