Lai organisms uzņemtu visu vērtīgo, ko satur brūklenes (daudz A un C vitamīna, kāliju un mangānu), tās jāēd svaigas. Kādu sauju ogu var apēst tāpat, bet svaigas brūklenes var pievienot putrām, salātiem, iemaisīt kādā sautējumā, sablendētas klāt uz pankūkām. Iedvesmai - divas receptes ar rūgteno odziņu līdzdalību.
Šīs rudens ogas iederas salātos, no tām pagatavotas mērces vai ievārījums veido lielisku saspēli gan ar dārzeņiem (kartupeļu pankūkas ar brūkleņu ievārījumu), gan gaļas ēdieniem (cepetis vai putraimdesas ar brūkleņu ievārījumu), gan sieriem.
Ja nepatīk brūkleņu rūgtumiņš, ogas 1–2 diennaktis mērcē aukstā ūdenī.
Vistas gaļa ar brūklenēm
Sastāvdaļas
4 vistas filejas
Marinādei:
- 2 ēdamkarotes sojas mērces
- 1 ēdamkarote olīveļļas
- 1 ēdamkarote sinepju
- 1 tējkarote maltu melno piparu
- rozmarīna zariņš
Mērcei:
- 200 g brūkleņu
- 2 ēdamkarotes medus
- 50 ml portvīna
- 50 ml ūdens
Pagatavošana
Pagatavo mērci:
katliņā ielej ūdeni, pievieno visas mērces sastāvdaļas un apmaisot vāra uz lēnas uguns 15–20 minūtes, līdz nedaudz sabiezē.
Marinādei sajauc olīveļļu, sinepes, sojas mērci, maltus melnos piparus un sasmalcinātu rozmarīnu.
Vistas filejas apviļā marinādē un atstāj uz 10 minūtēm iemarinēties. Pēc tam liek ietaukotā veidnē un cep cepeškrāsnī 200 oC aptuveni 20 minūtes. Griež šķēlēs un pasniedz ar brūkleņu mērci un piedevām, salātiem, kartupelīšiem vai ko citu.
Kāpostu, brūkleņu un valriekstu salāti
Sastāvdaļas
- 200 g sarkanā kāposta
- 3 ēdamkarotes brūkleņu
- 80 g valriekstu
- Mērcei:
- 50 ml olīveļļas
- 2 ēdamkarotes citrona sulas
- 1 tējkarote Dižonas sinepju
- šķipsna maltu melno piparu
- šķipsna sāls
Pagatavošana
Kāpostu sagriež plānās strēmelēs, valriekstus uz pannas apgrauzdē un sakapā ar nazi. Pagatavo mērci: olīveļļu sajauc ar citrona sulu, pievieno sinepes, sāli un maltus melnos piparus. Bļodā liek sagrieztos kāpostus, sakapātos valriekstus, brūklenes, pārlej ar mērci un samaisa.