Ja ir vēlme pavairot savu iecienīto pelargoniju, to var izdarīt veģetatīvi, izmantojot spraudeņus, – tā tiek saglabātas šķirnes un hibrīda īpašības.

Reklāma

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī pelargonijas audzē maksimums četrus gadus, pēc tam atkal atjauno ar spraudeņiem.

“Tas nav grūti un būs pa spēkam arī iesācējam, ja vien visu dara ar mīlestību,” teic dārzniece Anita Gavriča.

Labākais laiks pavairošanai ir augusts un septembra sākums. To var apvienot ar augu apgriešanu pirms ziemas.

Soli pa solim

Spraudeņus griež no dzinumu galotnēm ap 8 cm garus

Spraudeņus griež no dzinumu galotnēm ap 8 cm garus. Tiem jābūt ar diviem vai trim lapu mezgliem.

Izlauž ziedpumpurus.

Izlauž ziedpumpurus, noņem apakšējās lapas, bet augšējās saīsina par trešdaļu.Vēlams griezuma vietu apžāvēt aptuveni stundu.

Spraudeņus sprauž sekli mitrā kūdras substrātā.

Spraudeņus sprauž sekli mitrā kūdras substrātā kastītē vai podiņos. Botāniskajā dārzā izmanto Laflora substrātu KKS-1.

Spraudeņus apsakņo gaismā, 20–22 °C temperatūrā. Lai nodrošinātu nepieciešamo mikroklimatu, augu viegli pārsedz ar polietilēna plēvīti vai uzliek stikla trauciņu. Regulāri vēdina un rasina.

Nupat iesprausts spraudenis un sakuplojis augs pēc 7 mēnešiem.

Spraudeņi parasti apsakņojas 2–3 nedēļās. Janvārī tos galotņo, lai veidotos kupls augs. Februārī vēlams pārstādīt lielākā podiņā. 

Botāniskajā dārzā vecākajām pelargonijām kā pirmo pavasara mēslojumu izmanto kalcija nitrātu, vēlāk zaļo Kristalonu. Jaunajiem augiem, kas tikko apsakņojušies, kā pirmos minerālmēslus lieto dzelteno Kristalonu, kas veicina sakņu attīstību.

No spraušanas brīža līdz ziedēšanai paiet 5–7 mēneši.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.