Tagad vajadzētu novērtēt, cik efektīva bijusi bišu apstrāde pret ērcēm un cik no varrām palikušas stropā. Aptuveno ainu var uzzināt ar speciālas ietaises vai parastas burciņas starpniecību.

Reklāma

Patlaban stropos peru nav un visas varras iekārtojušās ziemošanai uz bitēm. Ja nosaka aptuvenu varru daudzumu, tad var izlemt, kā rīkoties tālāk – papildus apstrādāt ar skābeņskābi vai atlikt un veikt to agri pavasarī pēc bišu pirmā izlidojuma.

Patlaban vēl var ar skābeņskābi apstrādāt bites pret varras ērci. Nelielajās dravās vienkāršākā metode ir appilināšana ar skābes sīrupu.Tiem, kas nav paļāvušies tikai uz bioloģiskajām metodēm (apstrāde ar skābēm), bet rudens sākumā stropā ielikuši ķīmiskās plāksnītes, tagad tās jāizņem.

Skaita ērces

Ērču koncentrācija katrā stropā var būt atšķirīga, turklāt vēlams to pakontrolēt dažādos saimes attīstības posmos. Salīdzināšanai rudenī derētu veikt pārbaudes gan pirms, gan pēc apstrādēm. Viena no iecienītākajām metodēm ir šāda – notvertās bites tiek nobeigtas karstā pulverūdenī. 

Taču ir arī pavisam nevardarbīga iespēja tikt skaidrībā, cik ērču ir uz bitēm. Šim nolūkam ērti lietot speciālu ietaisi – testeri varru invāzijas pakāpes noteikšanai (cena veikalos ap 13 eiro). Darbības princips – traukā notver bites un apber ar pūdecukuru, sakrata. Kopā ar pūdercukuru no bitēm nobirst arī varras. Ar saldumu aplipušās bites atlaiž atpakaļ stropā.

Varras ir labāk redzamas, ja pūdercukuram uzlej nedaudz ūdens. Kad tas izšķīst, varras redzamas kā tumši punktiņi. Speciāli gatavotās ietaises vietā šim nolūkam var izmantot arī parastu trauciņu vai burciņu. Vāka vietā traukam izmanto sietu. Tad varras skaita, pūdercukuru no trauka izberot uz baltas lapas un to apskatot.

Ja atrod dažas ērces vai tās nemana nemaz, apstrādi var uzskatīt par diezgan veiksmīgu. Tas ļauj cerēt, ka saime spēs pārziemot, ērču netraucēta. Ja varru jau ir ap desmit vai pat vairāk, apstrādē būs kaut kas nogājis greizi, tā nav bijusi pietiekami efektīva, un steigšus vajadzīga vēl viena apstrāde ar skābeņskābi.

Varru atkārtotai kontrolei izvēlas pēc iespējas siltāku, saulaināku dienu.

Skābeņskābi var lietot kaut decembrī. Svarīgi, lai gaisa temperatūra būtu aptuveni 5 grādi.

Pārbaudi veic šādi

  • Izņem rāmīti ar bitēm. Rūpīgi apskata, lai uz tā nebūtu mātes. Trauciņā vai testerī iegrābj ap 300 bišu.
  • Bitēm testerī uzber pūdercukuru un 2-3 minūtes saudzīgi pakrata, lai tās labi aplīp. Ja lieto vienkārši burciņu, pūdercukuru tajā ieber pirms bišu iegrābšanas un sieta gabaliņu piestiprina kā vāciņu (visērtāk ar gumiju).
  • Ja izmanto speciālo testeri, tad vienu pusi noskrūvē un bites aiznes atpakaļ uz stropu. Trauka apakšējā daļā ir sabirušais pūdercukurs analizēšanai. Ja lieto burciņu, tad pūdercukuru izber caur sietu un bites izlaiž no tukšā trauka.
  • Labāk ērces varēs ieraudzīt šķidrumā, ja pūdercukuram pielej mazliet ūdens un to izšķīdina. Kritumu ieteicams izpētīt ar lupu. Ērces skaita uz balta fona.

Padoms!

Ja lietotas plāksnītes, ar pūdecukura metodi var noteikt arī ērču rezistenci pret lietoto līdzekli. Ja ērces vēl ir, tas nozīmē, ka šāda veida līdzeklis uz ērcēm neiedarbojas pietiekami labi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.