Hortenzijas ir brīnišķīgi augi, kas ar savu ziedēšanu mūs priecē no jūnija beigām līdz pat salnām, tās ir vienkāršas audzēšanā un kopšanā. Pareizajā vietā un atbildīgi iestādīta, pietiekami laistīta hortenzija savam dārzkopim raizes nesagādās ne ar slimošanu, ne ar kaitēkļiem.
Visbiežāk dārzos audzē kokveida hortenzijas (Hydrangea arborescens) un skarainās hortenzijas (Hydrangea paniculata). Pateicoties šo augu popularitātei, tās kļūst aizvien pieejamākas. Tiek radītas aizvien jaunas šķirnes, kas citu no citas atšķir ar augumu – mazākas un lielākas, ziedu skarām, formas izmēru, blīvumu un mainīgu krāsojumu.
Patlaban novembrī lielākā daļa hortenziju ir zaudējušas savu ziedu krāsu, tie ir izkaltuši un nobrūnējuši. Jāatzīst, ka arī šādi tie dažādo dārza ainavu, tas gan var būt arī tāds patikšanas jautājums. Kamēr viens priecājas par sarmas skartajām ziedkopām, kas izskatās kā apcukurotas, cits pukojas par vecajiem ziediem.
Formēšana
Īstais hortenziju apgriešanas un veidošanas laiks ir pavasarī. Kādā siltākā marta dienā, kad nagi niez pēc dārza šķērēm, var doties dārzā.
Tad iepriekšējā gada skaraino hortenziju dzinumus saīsina, atstājot vien pāris pumpuru posmu.
No tiem ataugs un attīstīsies jauni 2–3 jauni dzinumi, kuru galos veidosies ziedi. Pavasarī izgriež arī sausos un sīkos zarus, lai augs, tos uzturot, nezaudētu spēkus un novirzītu tos spēcīgo dzinumu veidošanai. Nepieciešamības gadījumā var saīsināt arī kādu vecāku, resnāku dzinumu, tādējādi veicinot krūma atjaunošanos. Bet tas – pavasarī.
Lai vieglāka ziemošana
Griezt vai negriezt hortenzijas tagad rudenī? Tā ir katra dārznieka izvēle, kas balstīta uz savu pieredzi. Katrā ziņā, ja griežam rudenī, tad ne tā, kā pavasarī. Rudenī, saudzējot augu pirms ziemas saliem, varam apgriezt noziedējušās ziedkopas.
Mana pieredze ir tāda, ka rudens apgriešana neietekmē nākamā gada ziedēšanu. Es savām pārziņā esošajām skarainajām hortenzijām ziedus apgriezīšu.
Vēl viens iemesls tam ir pagājušā gada sniegotā ziema, kad atstāju tās neapgrieztas. Sasniga tik daudz, ka krūmu purināšana daudz nelīdzēja. Zem smagās segas daudzi zari nolūza. Blīvo, neapgriezto ziedkopu dēļ sniegs pastiprināti uzkrājās vainagā, ilgstoši pieliektie zari deformējās.
Vainagkociņi
Skarainās hortenzijas tiek audzētas arī kā vainagkociņi. Tie īpaši jāuzmana. Pirms ziemas jāpārliecinās par stabilu, kārtīgu stumbra balstīšanu (jābūt balstam, mietam) un jāatslogo vainags, apgriežot ziedus.
Kokveida hortenzijas
Kokveida hortenzijas ir audzelīgas. Krūma īpatnība ir tāda, ka tas plūst – vecākie dzinumi atmirst, bet turpat blakus veidojas jauni. Pavērojiet vecākus krūmus – redzēsiet, ka krūma centrs vairs nemaz nav tur, kur bijis sākotnēji. Kokveida hortenzijām ziedi veidojas jauno dzinumu galos. Viens no kokveida hortenziju trūkumiem ir jauno dzinumu izgāšanās. To veicina arī nepareiza krūma formēšana. Rudenī taupu pavasara laiku, tādēļ piekārtoju arī kokveida hortenzijas – saīsinu jaunos dzinumus, izgriežu vecos, sausos. Pavasarī atliek vēlreiz krūmu pārskatīt. Tad saīsinu dzinumus virs otrā vai trešā pumpuru pāra.
Vīteņhortenziju neapgriež
Samērā bieži un bez īpašām grūtībām daudz kur tiek audzētas arī vīteņhortenzijas (Hydrandea petiolaris). Tās aug kā vītenis un ar savām saknēm dzelžaini turas pie sev atvēlētā balsta. Patlaban arī tās rotā šāgada ziedi. Ziedu ķekari nav blīvi, ir kā vieglas, skrajas mežģīņu piespraudes. Apsarmojušas vai viegla sniedziņa appūstas izskatās ļoti pievilcīgi.
Vīteņhortenziju ziedus uz ziemu atstāju un apgriežu vien pavasarī, dodot vietu jaunajiem ziedu čemuriem.
Hortenziju dārzā nevar būt par daudz! Vēl tagad varat paspēt kādu iestādīt, jo konteinerstādus var stādīt līdz brīdim, kamēr sasalst zeme, un dažas stādaudzētavas vēl turpina darbu.