Vecmāmiņa pēc neveiksmīga kritiena guva neatgriezeniskus kustību traucējumus. Būtībā varētu kārtot invaliditāti, bet vai pensionāram lielos gados to vispār piešķir? Vai to nenorakstīs kā vecuma vainu? Jautā Diāna U.
“Tiesības uz invaliditātes ekspertīzi ir visām personām neatkarīgi no vecuma,” pauž Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas Klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Maija Mūrniece.
Ministru kabineta noteikumu nr. 805 Prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas un invaliditāti apliecinoša dokumenta izsniegšanas noteikumi 11. punktā noteikts, ka invaliditātes vai darbspēju ekspertīzi veic personai ar fiziskās vai garīgās veselības traucējumiem, kuru dēļ tā nepārtraukti ārstējusies vismaz sešus mēnešus pirms iesnieguma iesniegšanas dienas komisijā, tai ir radušies vai var uzskatīt, ka radušies stabili funkcionēšanas ierobežojumi un to apliecina medicīniskie dokumenti.
Invaliditātes un darbspēju ekspertīzi var veikt pirms šo noteikumu 11. punktā minētā termiņa, ja personai veselības traucējumi ir smagi un ar nelabvēlīgu prognozi vai radušies stabili funkcionēšanas ierobežojumi.
Par konkrētajiem apstākļiem ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, viņš palīdzēs saprast, vai un kad veicama invaliditātes ekspertīze.
Der zināt!
Invaliditāti nosaka, ņemot vērā to, cik smagas pakāpes funkcionēšanas ierobežojums radies. Ja tas ir mērens, tiek noteikta III invaliditātes grupa, ja smags – II, ja ļoti smags – I invaliditātes grupa.