Pirms dažiem gadiem iestādījām ābelīti, taču tā neaug lielumā. Dzīva ir, bet pieauguma gandrīz nekāda. Nezinu, raut ārā vai kaut ko darīt? Jautā Modra Rīgā.

Reklāma

Var būt daudz iemeslu, kādēļ jaunais kociņš neaug. Vispirms vajadzētu noskaidrot, kā būtu bijis pareizi stādīt, kopt, kādu vietu  izvēlēties,  un  tad  pārdomāt, vai  šīs prasības atbilst tām,  ko saņēmis kociņš,” skaidro Dārzkopības institūta pētniece Inese Drudze. 

1. Stāds

Stādot koku, svarīgi izraudzīties kvalitatīvu stādu. Vislabāk iegādāties rudenī vai pavasarī, kad tos tirgo kā kailsakņus. Svarīgi, lai būtu labi attīstīta, kupla sakņu sistēma. 

Iegādāto stādu tūliņ dēsta dārzā, lai saknes neiekalst.

Otrs  veids –  podos  stādīti  augļukoki, kurus  tirgo  visu  gadu.  Iegādājoties  šādu augu, nereti var gadīties nopirkt tādu, kas ilgi nīcis podā. Ja pods ir nesamērīgi mazs attiecībā pret kociņa izmēru, auga sakņu sistēma būs cieši sapinusies un daļēji atrofējusies. Pēc iestādīšanas šāds koks var ilgi nīkuļot.

2. Augsne

Augļukokus var stādīt tūliņ, ja tiem paredzētā vieta izmantota lauksaimniecībai, piemēram, sakņu dārzam. Taču, ja kociņu stāda pļavā,  kur  pat  zāle  lāgā  negrib  augt,  arī kokam trūks barības vielu. Tādā vietā bedri rok pēc iespējas lielāku un ielabo ar kom-postu, satrūdējušiem kūtsmēsliem. Bet nabadzīgā,  smilšainā  augsnē  stādīšanas  bedrē papildus ber māla, dārza augsni.

Veselīgi ābeļu stādi jaunā dārzā.

3. Bedre

Viens no iemesliem, kāpēc augļukoki it kā iekapsulējušies augšanā, ir tā sauktais bļodas princips. Tas notiek, ja neauglīgā, blīvā augsnē izrakta maza stādīšanas bedrīte, kurā ielikti visādi labumi. Kad koks tos izlietojis un sasniedzis bedres malas, saknes ir šokētas no apkārt esošo barības vielu nabadzības un tālāk neplešas. Atbilstīgi saknēm arī virszemes daļas pārstāj augt. Tomēr pēc kāda laiciņa koks samierinās ar dzīvi un atsāk augt.

4. Dziļums

Ābelītes  un  bumbieres  stāda  tā,  lai potēšanas vieta būtu nedaudz virs zemes. Kauleņkokus stāda ar aprēķinu, lai potē-juma  vieta  būtu  līdz  ar  augsni.  Saknes nedrīkst pārāk dziļi apbērt ar zemi, jo tām ir jāelpo.

5. Vieta

Katram jaunam stādam tā augšanai un attīstībai vajadzīga gaiša, saulaina vieta. Pieauguši koki var augt arī ciešāk, jo paši spēj pacīnīties par sauli.

Šajā attēlē redzamā jaunā ābelīte nosalusi, bet no zem sniega vai mulčas izdzīvojušais pumpurs veido jaunu dzinumu.

6. Mitrums

Lēnajā augšanā var būt vainojams arī mitruma trūkums. Bieža kļūda ir iestādīt kociņu, piemīdīt apdobi un tad aplaistīt, taču šajā gadījumā uzlietais ūdens līdz saknēm nemaz nenonāk. 

Ūdens spaini ielej jau stādīšanas bedrē uz saknēm. Arī pēc iestādīšanas augi jālaista regulāri (rudenī parasti pietiek ar lietu). 

Arī pirmajos dzīves gados augam jānodrošina papildu laistīšana. 

Ar mauriņa laistāmā agregāta uzrasināto ūdeni kokaugiem nepietiek.

Kā labot kļūdas

  • Slikti augošo ābelīti tagad vajadzētu lab salaistīt (tas nekas, ka bijis   lietus) un, parušinot augsni, pārliecināties, vai  mitrums ticis līdz saknēm.
  • Viegli uzrušina apdobi. Ja potējuma vieta ir pārāk dziļi, augsnes   virsslāni var mazliet nogrābt. Savukārt, ja saknes ir jau pie pašas   augsnes virskārtas, uzber auglīgas augsnes kārtu. 
  • Apdobi mulčē ar mizu mulču vai lapu kompostu, kas pasargās augu  no nezālēm, sala un saglabās mitrumu augsnē.
  • Ap  slikti augošu kociņu izrok grāvīti, kurā ieber dažādas augiem tīkamas lietas: kompostu, kūtsmēslus, labu dārza augsni, neitralizētu kūdras substrātu. Grāvīti rok gar stādīšanas bedres malu, lielākam kociņam – tur,  kur beidzas vainag.
  • Pavasarī dzinumus var nedaudz apīsināt, jo arī tas kokam   stimulē     vēlmi    augt un atjaunoties.
  • Vāji augošajam kokam tagad var iedot rudens mēslojumu, taču tam nebūs izšķirīgas nozīmes koka dzīvelīguma atjaunošanā. Pavasarī apdobē ierušina pavasara mēslojumu.
  • Koku var piebeigt, arī pārmēslojot. Toksikoze var  rasties, ja   pārcentībā augam vairākas reizes dots mēslojums,kas sausā  laika dēļ nav izmantots. Taču, sākoties lietus periodam vai   stipri salaistot, minerālmēsli dod augam trieciendevu.
  • Pēc lapu nobiršanas koku var pārstādīt citā vietā. Ja tas ir  nīkulis, zaudēt tik un tā nav ko. Dažkārt pat komercdārzos ir  vietas, kur ābeles negrib  augt un atpaliek augumā no pārējā stādījuma.
  • Iespējams, saknes pabojājuši grauzēji. Ūdensžurku apsēstās vietās kociņus stāda konteineros no metāla sieta.

Mīts vai patiesība?

Ja koks neaug, ar to vajagot bargi aprunāties vai pat piedraudēt ar cirvi  - šim ticējumam ir arī racionāls izskaidrojums. 

Cirvis.

Parasti koka stādītājs pie cirvja ķeras tikai tad, kad jau vairākus gadus velti cerējis saņemt pirmo ražu. Taču dārzniekam jāapbruņojas ar pacietību. Ir augi un šķirnes, kuriem vajag vairākus gadus, lai sāktu ražot. Piemēram agrāk, kad ābeles potēja uz liela auguma potcelmiem, uz ražu gaidīja septiņus, desmit gadus... Pundura un puspundura auguma potcelmi gādā, ka raža sagaidāma agrāk. Arī šķirnes izvēle svarīga.

Turklāt nelabvēlīgi laika apstākļi (sals pavasarī, sausums) var vēl par kādu gadu attālināt gaidīto koka sniegumu.

Taču viegla piedauzīšana pie stumbra ar cirvi tiešām var radīt pavisam reālu labumu. To apstiprina dārzkopības speciālisti. 

Augam tiek traumēta miza un rodas stress. Tā ietekmē koks sāk domāt par pēcnācējiem – augļiem. 

Šāda metode arī noder, ja koks pārāk raženi veido zaļo masu. Tomēr nedrīkst pārcensties – pieklaudzināt nenozīmē koku nāvīgi traumēt.

Āboli.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.