Dažus bišu stropus šopavasar atradu ar beigtām bitēm. Vēl ziemas beigās bija dzīvas, bet tagad nedzīvas – kā sastingušas. Sabaroju rudenī, kā vienmēr, ar cukursīrupu. Varbūt veikalā slikts cukurs? Varbūt kāda inde uz laukiem smidzināta?
 Jautā Mārtiņš Druvienā.

Ja cukurs ir zināmas izcelsmes, pirkts veikalā, ar tā kvalitāti pieredzējuši biškopji problēmas nav novērojuši. Pat izbarojot pašu lētāko lielveikalu cukuru, bites ziemo labi. Protams, ja tās ir piebarotas savlaikus un vajadzīgā daudzumā.


Ja saime gājusi bojā, biteniekam vispirms vajadzētu pārdomāt, kāda bijusi pērnās vasaras, rudens dravošanas gaita un kas ir un kas nav darīts izmirušajā stropā. Ja paškritiski izvērtē, parasti iespējamo iemeslu izdosies atrast pašam. Velti tūliņ vainot lauksaimniekus un viņu veiktos miglojumus.


Biškopis Madars Lasmanis no Ziedkalnes min dažus biežākos bišu saimju bojāejas cēloņus.


Problēma barībā


“Mainās laika apstākļi, un biteniekiem jāmainās tiem līdzi. 

Viens no cēloņiem, kāpēc bites varēja aiziet bojā, ir to nemierīgā ziemošana, kad tiek patērēts vairāk barības, nekā biškopis teorētiski aprēķinājis,” 

uzskata Madars Lasmanis. Šopavasar par šādu situāciju, kad ziemas beigās vēl saime bija dzīva, bet nu pagalam, sūdzējušies arī citi biškopji.


Rudeņi ir kļuvuši garāki, ziemas siltākas. Bites, iestājoties stabilam aukstumam, savelkas kamolā un patērē mazāk barības, nekā ja laiks ir silts un tās vēl pat ziemas sākumā brīvi kustējās pa ligzdu. Tāpēc tagad bišu barības krājumi jāpārbauda arī ziemā. 

Piemēram, biškopis savā piemājas dravā bitēm jau februārī uzlicis papildbarībā balto kandiju, jo manījis, ka barības krājumi rūk straujāk, nekā paredzēts.


Ir labi, ja rezervei šādam brīdim saglabātas šūnu medus kāres. Viens no risinājumiem – rudenī vairāk iedot sīrupu saimēm vai vismaz kādai naskākai saimei, lai sanes rezerves kāres pavasarim. Ja paliks pāri, varēs izbarot atdaleņiem.


Svarīga arī barības kvalitāte. Ir gadījumi, kad bišu saimnieki sabaro bites pārāk vēlu ar cukursīrupu, jo uzskata, ka rudens garš un bites pagūs sagatavot ēdamo ziemai. Taču var nelaimēties, un nenogatavināta barība šūnās ierūgst, bojājas. Bitēm sākas caureja un citas problēmas. Ja ieziemošana sanākusi vēlāka, tad izmantojams tikai invertsīrups. Var gadīties, ka bites vēlu rudenī barībai uznes izsvīdumu medu, kas ziemā tām ir toksisks.


Apkaro ērces


Vēl kāds svarīgs iemesls, kas vainojams bišu bojāejā, ir varras ērce. Ja pērnruden saimes nav pienācīgi apstrādātas, tad lielā daudzumā savairojušās ērces kairina bites, neļaujot tām mierīgi ziemot kamolā. Arī tad barības patēriņš ir lielāks. Ja kāda no dzīvajām saimēm nav apstrādāta rudenī, tas būtu jādara tagad, kaut pavasarī šāda rīcība nav saimei vēlama (derēs skābeņskābes sīrupa pilināšana). 


Neveicina perošanu


Dažkārt lielāks barības patēriņš saimē ir pārāk čakliem dravniekiem, kuri pamatīgi sapako bites uz ziemu. Siltumā tās vēlu turpina un agri sāk perot, līdz ar to vairāk patērē enerģiju un barību. Pēc jaunākajām atziņām, bites ziemā nevajag segt (tikai ar stropa spilvenu). Tās lieliski ziemo, ja ir pietiekami daudz kvalitatīvas barības un sausums stropā.


Siltāks segums tām pienākas pavasarī, kad sākas normāls peru audzēšanas laiks.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.