Svētdien, 10. novembrī, ir Mārtiņdiena jeb Mārtiņi, kas, pēc senlatviešu tradīcijām, tiek uzskatīta par rudens beigām un ziemas sākumu.

Reklāma

Līdz Mārtiņiem bija jābeidz rudens kulšana un aršana. Tradicionāli Mārtiņos galdā cēla gaiļa vai zoss cepeti, grūdeni, zirņu pītes, pīrāgus, medu, raušus, mielastam kāva liellopus. 


Mārtiņos sākas arī ķekatu jeb masku gājienu laiks, kad ļaudis staigājuši no mājas uz māju, tērpušies maskās, starp kurām bija sastopami čigāni, garā sieva, mazais vīriņš, lācis, vilks, zirgs, Miesmetis, kaza, nāve, dažādi citi zīmīgi tēli. 


Daudzviet šajā nedēļā norisināsies Mārtiņdienas gadatirgus, tirdziņi skolās un šo svētku svinēšana ar dažādām Mārtiņdienai raksturīgām izdarībām.


Lai iejustos svētku noskaņās, sev interesantu masku var pagatavot ikviens. Atļauta brīva vaļa fantāzijai. Piemēram, var izmantot pītu grozu, tam pievieno detaļas, izveidojot seju, piemēram, no barankām, sīpoliem, kastaņiem, auduma gabaliņiem, piepes vai jebkā cita, grozu uzliek galvā, pāri pārmet lakatu, un maska gatava. Lai siltāk, noderēs kažoks, bet, protams, izgriezts uz otru pusi, kā piederas Mārtiņiem.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.