Jaunākie pētījumi likuši zinātnes ļaudīm pārskatīt iepriekš pastāvējušo viedokli par Zemes kontinentālās garozas vecumu.

Reklāma

Pētnieki izmantojuši jaunu pieeju kalnu iežu vecuma noteikšanai un šajā gadījumā pievērsušies konkrētam minerālam – barītam. Var piebilst, ka barīts veidojas no okeāna ūdens sulfāta un hidrotermālo avotu bārija. Okeāna ķīmiskais sastāvs blīvi “atspoguļojas” minerāla struktūrā, kas ir ārkārtīgi noderīgi senās apkārtējās vides rekonstrukcijas nolūkā. Barīts uz Zemes atrodas vismaz 3,5 miljardus gadu, tāpēc tā pētīšana deva iespēju uzzināt negaidītu patiesību par planētu Zeme. Izrādās, kontinentālā garoza radusies vismaz 500 miljonus gadu agrāk nekā uzskatīts iepriekš.

Speciālisti izpētīja sešas dažādas atradnes trijos dažādos kontinentos, izskaitļojot barītā esošo stroncija izotopu attiecību un nosakot to laiku, kad vēju izpūstie kontinentālie ieži nokļuvuši okeānā, kur pārvērtušies attiecīgajā minerālā. Balstoties par barītu iegūtajos datos, atklāts, ka izvējošana iesākusies aptuveni pirms 3,7 miljardiem gadu, kas ir 500 miljonus gadu ātrāk nekā uzskatīts iepriekš. Norvēģijas Bergenas universitātes ģeoķīmiķe Dezirē Rērdinka uzsvērusi, ka tas katrā ziņā ir ļoti liels laika periods un šis atklājums var ļoti nopietni mainīt visus iepriekš eksistējušos priekšstatus par dzīvības attīstību uz Zemes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.