Pētnieku grupa Ķīnas zinātņu akadēmijas Ģeoloģijas un ģeofizikas institūta pētnieka Rosa Mitčela vadībā izanalizējusi Itālijas atradņu kaļķakmens paraugus, tajos konstatējot lielu daudzumu mikroskopisku magnetīta kristālu, kuros saglabājušās sena magnētiskā lauka pēdas, un tas devis iespēju noskaidrot tā spriegumu un magnētisko polu stāvokli dažādos gados.

Reklāma

Pētījumi apliecinājuši, ka aptuveni pirms 84 miljoniem gadu notikusi tā dēvētā polu migrācija – Zemes garoza attiecībā pret planētas griešanās asi veikusi lielu nobīdi.

Pētnieki piedāvājuši iedomāties skatu no kosmosa uz Zemi: lielā polu migrācija izskatās tā, it kā Zeme būtu noliekusies uz sāniem, lai gan patiesībā tas tā nav, jo garoza it kā peld virs šķidrā kodola un mantijas, tādējādi nevis planēta ir sašķiebusies, bet gan tikai tās ārējais cietais apvalks. Kopumā poli nobīdījušies aptuveni par 12 grādiem, taču pēc pieciem miljoniem gadu tie atkal praktiski atgriezušies iepriekšējā stāvoklī. Piebilsts, ka šīs polu migrācijas atklāšana ļoti labi salāgojoties ar tiem rezultātiem, kas gūti modelējumos, kuri norāda uz litosfēras plātņu kustību, kas nosaka to, ka pirms aptuveni 80–90 miljoniem gadu visai Zemes garozai vajadzēja nobīdīties.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.