Īru bioķīmijas profesors Viljams Revils paudis, ka dažādas sajūtas klīniskās nāves laikā izraisa procesi cilvēka smadzenēs, kad skābekļa līmenis acs tīklenē krītas no perifērijas virzienā uz centru, savukārt ogļskābās gāzes līmenis paaugstinās. Tā rezultātā rodas tā dēvētais tuneļa efekts.

Reklāma

Tiesa, pats process gan joprojām ir praktiski neizpētīts. Līdz ar to vēl nav iespējams apgalvot, ka tikai ar to saistīts attiecīgais sajūtu efekts. Daudzi pētnieki uzskata, ka spožās gaismas “tuneļa galā” iemesls varētu būt arī smadzeņu ārkārtīgi hiperaktīvā darbība konkrētajā momentā: pirmajās sekundēs pēc sirds apstāšanās tā nevis acumirklī izdziest, bet gan tieši otrādi – ievērojami pastiprinās. Un ar to, starp citu, var būt saistīti arī citi pārdzīvojumi, atrodoties uz nāves sliekšņa: halucinācijas ar mirušo tuvinieku tēliem, acu priekšā mežonīgā ātrumā joņojoši “dzīves kadri” un viss tamlīdzīgais.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.