Latvijas izglītības sistēmas kvalitāte publiskajā telpā allaž ir bijis aktuāls temats, taču pēdējo gadu laikā viedokļu sadursmes kļuvušas īpaši asas, kā arī īstenotās reformas raisījušas daudzus jautājumus, uz kuriem atbildes joprojām nav atrodamas.

Reklāma

Ar mērķi iedziļināties izglītības jomā un izpētīt tajā notiekošos procesus tapis raidījums "Gribējām labāk, sanāca izcili!", ko veido Zuarguss (agrāk pazīstams kā Viesturs Dūle). Jau šobrīd raidījums pieejams nākamās paaudzes televīzijā "Go3", savukārt kanālā "TV3" tas būs skatāms no 10. marta.

Kvalitatīva izglītība ir viens no valsts attīstības stūrakmeņiem, taču viedokļi par to, kādā veidā izglītības sistēma ir jāorganizē, mēdz krasi atšķirties. Lai arī Latvijā izglītības sistēma piedzīvojusi vairākus reformu mēģinājumus, eksāmenu rezultāti, skolotāju trūkums un daudzi citi rādītāji norāda, ka joma piedzīvo krīzes laikus.

Raidījums "Gribējām labāk, sanāca izcili!" ir veidots tā, lai runātu ne tikai par Latvijas izglītības negatīvajiem aspektiem, bet izceltu arī pozitīvos, pat izcilos piemērus. Situācija tiek iepazīta gan ar slēpto kameru, gan studijas interviju, gan arī vecāku, skolotāju, skolu direktoru personīgo stāstu palīdzību. Tāpat arī tiek meklēti scenāriji iespējamiem risinājumiem un uzlabojumiem.

"Izglītības jomā ir ļoti daudz izaicinājumu, par to arī mēs šajā raidījumā runājam ļoti tieši. Taču, lai mēs nenodarbotos tikai ar kritiku, ir svarīgi runāt ne tikai par sarežģījumiem, bet arī par izcilajiem piemēriem, no kuriem mēs varam mācīties. Lai mēs mācētu sevi ne tikai skarbi kritizēt, bet redzētu un daudzinātu arī to, kas ir labs. Jo uz tā labā, izcilā arī ir jābūvē tas jaunais, kvalitatīvais," stāsta raidījuma vadītājs un režisors Zuarguss.

Astoņās epizodēs tiek skartas tādas tēmas kā vecāku un skolas attiecības, skolu reitingu lielā ietekme uz mācību procesiem, kritiskās domāšanas trūkums un nepieciešamība izglītībā, kā arī politiķu izpratne par izglītību.

"Izglītībai ir viena ārkārtīgi liela iespēja, ko ik pa laikam daudzi jau Latvijā sāk izmantot, liekot lietā zinātnes atklājumus par cilvēka efektīvākas attīstības principiem. Ir zinātniski pamatoti atklājumi par veidiem, kā uzlabot skolēnu akadēmiskās sekmes, emocionālo labbūtību, mazināt skolās agresiju – šādu piemēru pasaulē ir pietiekami un arī Latvijā ir pozitīvi piemēri," tā Zuarguss.

Raidījumā izteikt viedokli tiks aicināti gan izglītības jomas, gan arī citu sfēru speciālisti, kuru zināšanas un pieredze ļauj iepazīt izglītības nozīmi no dažādiem aspektiem, piemēram, profesori Ivars Austers un Vents Sīlis, "Iespējamās misijas" izveidotāja Inga Pāvula, Latvijas prezidente (1999–2007) Vaira Vīķe-Freiberga, kā arī vairāki ārvalstu speciālisti.

Raidījuma vadītājs Zuarguss (agrāk Viesturs Dūle) kopš 2011. gada strādā kā apzinātības prasmju un komunikācijas treneris. Ir strādājis gan ar uzņēmumiem, gan arī vairāk kā 5000 Latvijas skolotājiem, skolu direktoriem un vecākiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.