Kanādiešu pētnieki no Toronto universitātes secinājuši: Zemes diennakts ilgums ierasto 24 stundu vietā sasniegtu 60 stundas, ja uz planētu neiedarbotos Saule un Mēness.

Tālīnā senatnē, vismaz pirms 4,5 miljardiem gadu, kad Zemes dabiskais pavadonis tikai sācis veidoties, diennakts ilgums vispār nav pārsniedzis 10 stundas, taču laika gaitā, iedarbojoties ar savu gravitāciju, Mēness sekmējis planētas griešanās ātruma samazināšanos, tādējādi diennakts ilgums palielinājies, kamēr sasniedzis un nostiprinājies tādā veidā, kādu to zinām šodien. Pirms aptuveni 2,2 miljardiem gadu Saules un Mēness gravitācijas spēki esot izlīdzinājušies, un kopš tā laika diennakts ilgums 1,6 miljardus gadu bijis 19 stundas un 30 minūtes, kamēr sasniedzis patlabanējo. Un turklāt diennakts turpinot pamazām “stiepties”, proti, ar katru aizvadīto gadsimtu tās ilgums pieaugot vismaz par 1,7 milisekundēm.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.