1986. gada 28. janvārī pasauli satrieca ziņa par baiso katastrofu: tūkstošiem aculiecinieku klātbūtnē uzsprāga kosmiskais šatls jeb vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis “Challenger” (Izaicinātājs). Miljoniem tālrādes skatītāju vēroja satriecošus kadrus, ko aizgūtnēm demonstrēja visi ziņu raidījumi – raķete paceļas no zemes, aptuveni minūti ilgst lidojums, un tad... sprādziens, dūmu vērpetes un uz visām pusēm lidojošas kosmosa kuģa atlūzas. Vienā acumirklī bojā gāja visi septiņi apkalpes locekļi...
Ko nesaprastu neviena komisija
Šatls, par kuru bija izveidojies iespaids kā par sevišķi drošu lidaparātu, uzsprāga faktiski bez jebkāda acīmredzama iemesla. Sabiedrība, protams, cerēja sagaidīt rūpīgu izmeklēšanu, ne jau parasto savas administratīvās pēcpuses piesedzošo “dienesta izmeklēšanu”. Tieši tāpēc šoreiz izveidoja speciālu tā dēvēto prezidenta komisiju, un jau pēc neilga laika notika pirmā preses konference, kurā bija ieplānots publiskot dažus sākotnējos izmeklēšanā jau gūtos faktus. Uzstājās augstākās NASA amatpersonas, astronauti, militāristi.
Protams, izmeklēšana bija tikko sākusies, tāpēc gluži objektīvi vēl nebija iespējams runāt vispār par jebkādiem secinājumiem. Taču tad, gluži negaidot, preses konferencē runāšanai pieteicās viens no speciālās komisijas locekļiem, uzreiz piesaistot visu klātesošo uzmanību. Vispirms viņš no kabatas izņēma plakanknaibles, spaili un gumijas gabaliņu. Iestiprinājis gumiju spailē, viņš to ievietoja vienā no tuvāk stāvošajām glāzēm ar ūdeni un ledu. Klātesošie redzēja, ka no spailes izņemtā gumija pēc atdzesēšanas neieņēma iepriekšējo formu.
Sākumā neviens nesaprata, ko tas nozīmē, tāpēc žurnālisti sāka iztaujāt šā mīklainā eksperimenta demonstrētāju, kurš izrādījās ievērojamais fiziķis, Nobela prēmijas laureāts Ričards Fainmens. Tad arī noskaidrojās, ka konkrētais gumijas gabaliņš ņemts no kosmisko kuģu degvielas bāku hermētiskumu nodrošinošajiem blīvējumiem. Gumijas riņķi bija aprēķināti virsnulles temperatūrai, taču liktenīgajā dienā šatla palaišanas laikā kosmodromā temperatūra bija zemāka par nulli. Tādējādi gumija zaudēja savu elastīgumu un vairs nespēja nodrošināt blīvējumu. Tieši tas tad arī esot bijis galvenais avārijas iemesls.
Fainmena eksperimentu demonstrēja visos iespējamos tālrādes ziņu kanālos, ne tikai ASV. Šķietami mazliet jau piemirstais Nobela prēmijas laureāts acumirklī kļuva par īstu varoni. Nemitīgi uzstājoties kameru priekšā, Fainmens neļāva manīgajiem manipulatoriem samudžināt problēmas būtību un pasniegt notikušo tikai kā nejaušu apstākļu sakritību. Ievērojamais amerikāņu fizikas teorētiķis Frīmens Daisons to komentēja šādi: “Cilvēki paši savām acīm redzēja, kā top zinātne, kā izcils zinātnieks domā ar rokām un kā daba sniedz pilnībā perfektu atbildi, kad zinātnieks spējis tai noformulēt precīzu jautājumu.”
Zinātnieks jau kopš mazotnes
Šajā nelielajā, bet efektīgajā priekšnesumā Fainmens izpaudās tieši tāds, kādu viņu pazina zinātnieku sabiedrība. Viņa patiesais radošais kredo bija visiem iespējamiem līdzekļiem, nekad neapmierinoties ar kaut kādām atrunām un miglainiem pieņēmumiem, aizrakties līdz patiesībai, turklāt padarot šo patiesību absolūti uzskatāmu, pārliecinošu, tā, lai to varētu “aptaustīt ar rokām”. Viņa pieeja daudzējādā ziņā bija pretēja tam stilam, kas bija izplatīts 20. gadsimta zinātnē, un šo gadsimtu mēdz dēvēt par hipotēžu gadsimtu, un šīm hipotēzēm vajadzēja būt “pietiekami neprātīgām”, lai spētu vismaz pretendēt uz patiesīgumu. Kvantu fizika atteicās no jebkādām uzskatāmām demonstrācijām un veselo saprātu izveda ārpus zinātnisko diskusiju ietvariem. Bet Fainmenam tieši saprotamība, uzskatāmība aizvien palika kā galvenais mērķis, viņu nekādā ziņā neapmierināja tas, ka kvantu fiziku tikai retais spējot saprast.
Ne pārāk bieži mēdz būt tā, ka topošo Nobela prēmijas laureātu kā zinātnieku audzina jau faktiski kopš autiņos tīšanas laika, taču Fainmena gadījumā bija sanācis tieši tā. Viņa tēvs Melvils Fainmens vēl pirms dēla piedzimšanas bija paredzējis, ka atvasīte katrā ziņā nodarbosies ar zinātni. Var pat apgalvot, ka tas bijis svēts ģimenes sapnis: paša Melvila vecāki ļoti vēlējās dot viņam atbilstošu izglītību, taču viņiem nepietika tam līdzekļu.
Starp citu, Melvils cēlies no Baltkrievijas ebrejiem, dzimis 1890. gadā Minskā, bet dažus gadus vēlāk Fainmenu ģimene emigrējusi uz Ameriku. Materiālu problēmu dēļ visus sapņus par labu izglītību, protams, nācās atlikt, tāpēc Melvils ķērās pie uzņēmējdarbības. Viņš apprecēja kāda veiksmīga uzņēmēja meitu Lūsilu Filipsu. Viņas ģimenei arī bija Krievijas impērijas saknes – Lūsilas tēvs bija dzimis impērijas poļu zemēs, pamanījies nodarboties ar pretvalstisku darbību, par ko viņam piesprieda nāvessodu, taču viņš spēja izmukt no ieslodzījuma un aizbēgt uz Ameriku.