Roalds Engelbregts Gravnings Amundsens (1872–1928) – norvēģu ceļotājs, ievērojams polārpētnieks un daudzu rekordu īpašnieks, dēvēts arī par “polāro zemju Napoleonu”. Viņš ir pirmais cilvēks zināmajā cilvēces vēsturē, kurš kopā ar vēl trim biedriem sasniedzis Dienvidpolu – tas fiksēts 1911. gada 14. decembrī, kā arī pirmais (kopā ar Oskaru Vistingu), kurš pabijis abos planētas ģeogrāfiskajos polos.
Viņa vadītā transarktiskā gaisa ekspedīcija 1926. gadā pirmā sasniedza Ziemeļpolu pa gaisu. Viņš ir arī pirmais cilvēks, kurš veicis jūras braucienu pa tā dēvēto jūras Ziemeļu–Rietumu ceļu, kā arī vēlāk sarīkojis vēsturē otro sekmīgo jūras ekspedīciju ziemeļaustrumu virzienā gar Sibīrijas krastiem, tādējādi kļūstot par pirmo cilvēku, kurš veicis ceļojumu apkārt zemeslodei augstāk par Polāro loku. Viņš ir arī viens no aviācijas un dažādu gaisa kuģošanas līdzekļu – hidroplānu un dirižabļu – izmantošanas pionieriem arktiskajos ceļojumos.
Itin iespaidīgi radu raksti
Amundsenu dzimtas ģenealoģija izsekojama līdz 17. gadsimtam, un tā vēstī par izcelšanos no Norvēģijas un Zviedrijas pierobežas salas Asmaleijas zemniekiem. Roalda vecvectētiņš spējis iegādāties savu zemi kontinentā pie Šēbergas. Viņa vectēvs savukārt bijis pirmais, kurš sācis lietot uzvārdu Amundsens. Bet tēvs Jens Amundsens (1820–1886) bijis ceturtais 12 bērnu ģimenē, kas tradicionāli arī savām atvasēm nodeva jūras tirdzniecības prasmes. Ģimenei bija arī sava lauku saimniecība netālu no Sarpsborgas, vietā, kur Glomma ietek Skagerakā. Zināms, ka 19. gadsimta 80. gados ģimenes īpašumā bijuši 20 burinieki un pat viens tvaikonis, kā arī pašiem sava kuģu būvētava.
Jens pats savu kapitālu sarausa Krimas kara laikā, pamanoties kļūt par graudu un salmu piegādātāju britu un franču armijām, bet viņa burinieku “Fēnikss” Sevastopoles pirmās aplenkšanas laikā izmantoja britu virsnieku izvietošanai. 1866. gadā Jens veica pirmo reisu no Ķīnas uz Kubu, nogādājot uz kubiešu cukurniedru plantācijām 300 ķīniešu kūlijus jeb melnstrādniekus. Par norvēģa raksturu liecinot fakts: reisa laikā kūliji sarīkojuši dumpi, taču to izdevies apspiest, un tad Jens piespiedis dumpiniekus pašrocīgi pakārt savu vadoni...
1863. gadā 43 gadu vecumā Jens apprecēja muitas ierēdņa meitu Hannu Henriku Gustavu Salkvistu, un viņiem ģimenē bija četri dēli. Vecākais dēls Jens Ūle Antonijs piedzima 1866. gadā uz kuģa jūrā pieminētā ķīniešu kūliju dumpja laikā, agri uzrādīja vērā ņemamas uzņēmēja un tostarp arī izgudrotāja un novatora dotības, piemēram, izstrādājot pats savu margarīna un sausā piena ražošanas tehnoloģiju. Nākamais dēls bija 1868. gadā dzimušais Gustavs, kurš vēlāk guva militāro izglītību un 1902. gadā aizkalpojās līdz armijas leitnanta pakāpei. Tad 1870. gadā pasaulē nāca Leons, kurš vēlāk absolvēja komerciālo ģimnāziju, bet kopš 1892. gada dzīvoja Francijā, kur kļuva par vīna tirgotāju. Jaunākais dēls šajā ģimenē bija Roalds, kurš piedzima 1872. gada 16. jūlijā.
Nesekmīgs skolnieks un apņēmīgs sapņotājs
Par pašiem agrīnākajiem Roalda dzīves gadiem zināms salīdzinoši maz. Par to viņš nav daudz izvērsies arī savā atmiņu grāmatā “Mana dzīve”. Galvenokārt viņa bērnība pagājusi dzimtas īpašumu ieskaujošajos mežos savu vecāko brāļu un kaimiņu bērnu kompānijā, kurā Roalds arī bija visjaunākais. Vēstīts, ka brāļi Amundseni bijuši slaveni kā kaušļi, savukārt Roalds raksturots galvenokārt kā “ļoti augstprātīgs puika”, kuru viegli izvest no pacietības.
Jens jau kopš agras bērnības dēlus audzināja izteikti sportiski: mājas pagalmā bija ierīkota vingrošanas ietaise, un visi dēli kļuva par nesliktiem vingrotājiem. Bet uz slēpēm, piemēram, Roalds nostājās faktiski jau nākamajā mirklī pēc tā, kā bija iemācījies staigāt.
Skolā Roalds ne tikai neizcēlās ar īpašām sekmēm, bet bija vienkārši sliktākais skolnieks.
Skolas direktors pat neesot ļāvis Roaldam vispār kārtot izlaiduma eksāmenus, bažījoties, ka tāds īpaši nesekmīgs audzēknis pamatīgi apkaunos visu mācību iestādi. Jauneklim nācās pierakstīties uz individuālu izlaiduma eksāmenu kārtošanu kā tā dēvētajam eksternam, un 1890. gada jūlijā ar neaprakstāmām grūtībām viņam tomēr izdevās saņemt atestātu.