Amerikāņu mediķi nākuši klajā ar paziņojumu, ka iegremdēšanās virtuālajā realitātē plaukstas operācijas laikā devusi iespēju ķirurgiem lietot ievērojami mazāk nomierinošo līdzekļu, kas samazina bīstamu blakus efektu rašanās risku.

Reklāma

Plaukstas kanāla sindroma operācijas laikā parasti pacienti saņem vietējo anestēziju un līdzekli propofolu, kas viņus nomierina, padara miegainus. Taču propofola pārlieka sedatīvā iedarbība var izraisīt bīstamu arteriālā spiediena pazemināšanos un augšējo elpošanas ceļu sašaurināšanos, kā dēļ ievērojami palielinās insulta, infarkta vai elpošanas nepietiekamības iestāšanās risks.

Pētījuma ietvaros mediķu komanda 34 pieaugušos, kurus gatavoja plaukstas kanāla operācijai, sadalīja divās grupās: vienus operācijas laikā papildus parastajiem preparātiem iegremdēja virtuālajā realitātē, savukārt otra grupa saņēma tikai medikamentus. Virtuālajā realitātē, kas ietvēra skaņas un vizuālos efektus, pacienti paši varēja izvēlēties pļavu, mežu, kalnus vai ko tamlīdzīgu. Abās grupās papildu sedatīvos līdzekļus varēja ievadīt vai nu pēc pacienta lūguma, vai pēc anesteziologa ieskata atbilstoši viņa klīniskajam novērtējumam. Pirmās grupas pacienti saņēma vidēji par 260 miligramiem mazāk propofola. Tostarp tikai četri no 17 pirmās grupas pacientiem saņēma papildu propofolu operācijas laikā. Savukārt otrajā jeb kontrolgrupā propofolu saņēma visi pacienti. Vēlāk abu grupu pacienti teica, ka viņi ļoti labi kontrolējuši sāpes un operācijas laikā jutušies pietiekami atslābināti. Piebilsts, ka pirmās grupas pacientus no operāciju bloka izrakstīja vidēji 22 minūtes ātrāk, bet pēc mēneša abu grupu pacientiem nekonstatēja nekādas locītavu funkcionēšanas atšķirības.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.